Anasayfa / Emlak Haberleri / Bahçeşehir’e konutta 19 yeni proje geliyor

Bahçeşehir’e konutta 19 yeni proje geliyorTürkiye’nin ilk uydu keııti olarak 1994 yılında kurulan Bahçeşehir, 15 bin 400 konut olarak planlanmıştı. Bugün Ispartakule’deıı Esenyurt’a kadar olan bölge Bahçeşehir olarak pazarlanıyor.

Planlananın iki katı büyüklüğe ulaşan bölge daha da büyüyecek. Soyak’tan Biziın Evler’e, Dekar YapıMan Emlak Konut’a kadar markalı konul üreticilerinden bölgeye 19 yeııi proje daha geliyor.

Bahçeşehir-Ispartakule Bölgesindeki konut projelerinde daire metrekare birim fiyatlan 2 bin 900 lira ile 7 bin 500 lira aralığında değişiyor. Bölgede son iki yılda konut fiyatlannda yüzde 19’luk artış yaşandı. Bahçeşehir’deki projeler orta ve üst gelir grubuna, Ispartakule bölgesindeki projeler ise daha çok orta gelir grubuna yönelik projelerden oluşuyor.

bahcesehir

İSTANBUL’A YENİ ŞEHİR

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, proje arzının yoğun olduğu bölgenin Üçüncü Köprü güzergahında olması nedeniyle fiyatlarını koruyacağını söylüyor. Bölgede yoğun arz nedeniyle fiyatlann kısa vadede yüksek bir artış seyri izlemesini beklemediklerini belirten Maya, “Bölge, ulaşılabilir keyifli bir yaşam sunmasıyla, eğitimli belirli bir kesime hitap ediyor. Ulaşım projelerinin hayata geçmesiyle birlikte 3-5 yıllık süreçte fiyatlarda artış yaşanacaktır. Üçüncü Köprü ile Ispartaku-le-Bahçeşehir bölgesi Avrupa Yakası’nın Kavacık’ı olacak” diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde geliştirilen İstanbul’a İki Yeni Şehir projesinin Avrupa Yakası’ndaki ayağı olan Ispartakule-Kayaşehir aksının bir kısmı bölgede yer alıyor. Bu nedenle de arsa stokunun bol olduğu bölgede birbiri ardına yeni konut projeleri yükseliyor. Gelecek dönemde de var olan boş arazilerde yeni projeler üretilmesi ve bölgede toplamda 2 milyon nüfuslu bir kent kurulması planlanıyor.
Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Bah-çeşehir’in 2005 yılından itibaren Ispartakule bölgesi ile beraber ikinci büyük yapılaşma sürecine girdiğini söylüyor. Yazıcı, Emlak Bankası aracılığıyla yapılan toplu konut projelerine bugün Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak Konut GYO) aracılığı ile devam edildiğine dikkat çekiyor. Cansel Turgut Yazıcı, “TOKİ ve Emlak Konut GYO, boş arsalannı, kaynak geliştirme projeleri kapsamında gelir paylaşımı yöntemiyle özel şirketlere ihale ederek değerlendiriyor. Bahçeşehir’in en yüksek noktası olan Ispartakule’de de yepyeni bir kent yaratılıyor” diyor.

  Fikritepe Kentsel Dönüşüm İçin Bekliyor

EN BÜYÜK PROJE

Bahçeşehir’de büyük çaplı bir proje geliştiren Polatyol Grubu’nun yönetim kurulu üyesi Celaleddin Polat, Eston Şehir Mahallem projesiyle sektöre yeni bir soluk getirdiklerini söylüyor. Polat, Eston Şehir Mahallem projesinin, tamamlandığında 1,6 milyon metrekare arazisiyle Avrupa’nın en geniş alana yayılan gayrimenkul projelerinden biri olacağını ifade ediyor. Celaleddin Polat, “Bu projeye çok özendik. Az katlı, yeşille, ağaçla, sosyal yaşamla iç içe bir yaşam hayal ettik. Dünyanın öncü mimarlık ofislerinden biriyle, Swanke Hayden Connell ile çalıştık. Çok özlediğimiz mahalle anlayışını canlandırmaya çalıştık” diyor.

Celaleddin Polat, bölgenin Kuzey Marmara Otoyolu, Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı’nı şehre bağlayan yollann üzerinde yer aldığını, bu projelerin hayata geçmesiyle birlikte trafik sorununun ortadan kalkacağım belirtiyor. Bahçeşehir’e kadar uzanacak metro hattı ile Taksim ve Beşiktaş’a, Marmaray bağlantısı ile de Anadolu Yakası’na rahatça ulaşılması bekleniyor. Bahçeşehir’in içinden geçip Üçüncü Köprü’ye bağlanacak olan hızlı tren projesinin hayata geçmesiyle de bölgenin değerlenmesi öngörülüyor.

MESA-NUROL BEKLEMEDE

Bahçeşehir’in yaratım sürecinde aktif rol alan Mesa, geçtiğimiz yıllarda bir projesini, bölgedeki proje yoğunluğu nedeniyle yapmaktan vazgeçmişti. Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Mesa olarak bölgedeki bir arazilerini geçtiğimiz yıllarda sattıklarını, ancak Mesa-Nurol olarak iki parselde toplam 100 dönümlük 650-700 konutluk daha yerlerinin olduğunu söylüyor. Boysanoğlu, “Bahçeşehir’de şu anda bir proje geliştirmeyi planlamıyoruz. Ancak bölge yakınındaki büyük ulaşım projelerinin hayata geçmesinin ardından bu arazilerimizde proje geliştirebiliriz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir