Ekonomi Haberleri

BAKK Projesi’yle KOBİ’lere 310 Milyon Euro Kredi Verildi

Türkiye’nin gelişmekte olan bölgelerinde faaliyet gösteren mikro işletmeler ve KOBİ’lerin yatırım ihtiyaçlarını karşılamak için uygulanan BAKK Projesi’yle bugüne kadar 3.500 KOBİ’ye 310 milyon Euro kredi verildi.

YAKLAŞIK 1.5 yıldır uygulamada olan Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları (BAKK) Programı, Türkiye’nin gelişmekte olan bölgelerinde faaliyet gösteren 3 bin 500’den fazla KOBİ’ye 310 milyon Euro kredi sağladı. Ekim 2010’da başlayan ve Avrupa Yatırım Bankası Grubu tarafından uygulanan BAKK programı Avrupa Yatırım Bankası’nın sağladığı 250 milyon Euro kredi ile Avrupa Yatırım Fonu’nun sağladığı kredi garantisini birleştirerek Türkiye’nin gelişmekte olan bölgelerindeki KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Program ortağı bankaların kendi kaynaklarından sağladıkları ilave 250 milyon Euro ile toplam 500 milyon Euro büyüklüğe ulaşan BAKK, bölgedeki KOBİ’lerin finansmanı için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Tanıtıma 2 milyon Euro

Proje üç bileşenden oluşuyor: 1. Mikro krediler için garanti: Kredi Garanti Fonu’na sağlanacak 5 milyon Euro’luk kontr-garanti ile bölgede faaliyet gösteren mikro işletmelerin işletme ve yatırım sermayesi ihtiyaçları için yapacakları kredi başvurularına teminat sağlanacaktır. 2. KOBİ’ler için garanti: Aracı bankalara sağlanacak toplam 25 milyon Euro’luk garanti ile bölgede faaliyet gösteren KOBİ’lerin işletme ve yatırım sermayesi ihtiyaçları için yapacakları kredi başvurularına teminat sağlanacaktır. 3. Kapasite artırma ve tanıtım: BAKK’ın uygulamasında görev alacak olan kuruluşlarda gerekli beceri ve yetkinliklerin artırılması amacıyla başlıca aracı bankaların şubelerindeki çalışanlar ile Kredi Garanti Fonu çalışanları hedef kitleyi oluşturuyor. Projenin hedef kitleye tanıtılması için de bir tanıtım bütçesi ayrılmıştır. Bu bileşenin toplam bütçesi 2 milyon Euro.

Yatırım yapan da faydalanacak

BAKK’ın sunduğu imkanlardan AB’nin mikro işletme tanımına giren 10’dan az çalışanı ve 2 milyon Euro’dan az yıllık cirosu olan mikro işletmeler ve AB’nin KOBİ tanımına giren 250’den az çalışanı, 50 milyon Euro’dan az yıllık cirosu ve/veya 43 milyon Euro’dan az toplam varlığı olan KOBİ’ler de yararlanabilir. Proje’nin sunduğu imkanlardan yararlanmak isteyen şirketlerin hedef bölgede faaliyette bulunması veya kurulacak olması gerekiyor. Ayrıca halen hedef bölge dışında olan ancak hedef bölgede yatırım yapmak isteyen mikro işletme ve KOBİ’ler de fırsatlardan yararlanabilirler.

Başvurular beş bankaya yapılıyor

MİKRO işletmeler, yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için ‘Kredi Garanti Fonu’nun anlaşmalı olduğu ve bu garantiyi sağlayan bankalara başvurabilecekler.Mikro işletmeler için 25 bin Euro’ya kadar olan talepler değerlendirmeye alınıyor. KOBİ’ler yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için BAKK Projesi’ni yürütülmesinde yer alan beş aracı bankaya başvurabilecekler. KOBİ’ler için 500 bin Euro’ya kadar olan talepler değerlendirmeye alınıyor.

BAKK PROJESİ HANGİ İLLERİ KAPSIYOR?

Hedef bölge, (BAKK Projesi’nin uygulanacağı illeri tanımlayan bölge) 2001 istatistiklerine göre Türkiye’nin kişi başına düşen gelir ortalamasının yüzde 75’inden az gelire sahip bölgeleri kapsamaktadır. Buna göre BAKK’in kapsamına giren iller şunlar:

Hedef bölge (12 düzey II bölgesi) İller

TR-A1 Erzurum, Erzincan, Bayburt

TR-A2 Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan

TR-B1 Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli

TR-B2 Van, Muş, Bitlis, Hakkari

TR-C1 Gaziantep, Adıyaman, Kilis

TR-C2 Şanlıurfa, Diyarbakır

TR-C3 Mardin, Batman, Şırnak, Siirt

TR-63 Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye

TR-72 Kayseri, Sivas,Yozgat

TR-82 Kastamonu, Çankırı, Sinop

TR-83 Samsun, Tokat, Çorum, Amasya

TR-90 Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, GümüşhaneEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu