Anasayfa / Ekonomi Haberleri / BAKK VE KOSGEB Kredileri Büyümesinde Başrol Oynadı

BAKK VE KOSGEB Kredileri Büyümesinde Başrol OynadıÖzdemir ailesinin çiftçilikten ticarete, ticaretten sanayiye yönelen hikayesinin şimdiki durağı ihracat oldu. Önder Mercimek’in büyümesinde ve modern tesisleri kurmasında Yapı Kredi’nin önerdiği BAKK VE KOSGEB kredileri başrol oynadı…

ÜÇ kuşaklık bir hikaye bu. Dede Şıh Mehmet, Gaziantep’in Barak Ovası’nda kırmızı mercimek yetiştiriyormuş. Onun oğulları önce ticarete ve ardından da mercimek işlemeciliğine soyunmuş.

Şimdi iş başında olan üçüncü kuşaksa bu üretimi günden güne büyütüyor, ihracata adım atıyor.

Özdemir ailesi, çiftçiliğin ardından 1971 yılında ticaret hayatına atılmış.

O dönemde bakliyat ürünleri satışına başlamış. Şıh Mehmet’in oğullarından Hacı İsmail Özdemir, ailenin geçimini kardeşleriyle bakliyat ticareti yaparak sağlamış. Çok değil 5 yıl sonra da bulgur ve mercimek işleyen fabrikanın temelleri atılmış.

3. TESİSLE HEDEF BÜYÜTTÜLER

1981 yılında kardeşleriyle yollarını ayıran Hacı tsmail Özdemir, ardından iş hayatına üç oğluyla devam etmiş. 1981’de kurulan fabrika yetersiz kalınca 1992’de ikinci fabrika devreye alınmış. Baba Hacı İsmail Özdemir 1998 yılında vefat edince üç kardeş, Önder Mercimek Bakliyat Gıda’yı daha da büyütmek için çalışmalara hız vermiş. Şirketin Genel Müdürü Bekir Özdemir, daha sonra yaşanan süreci şöyle anlatıyor:

“Zamanla talep artınca ikinci fabrikanın kapasitesi de yetme-meye başladı. Biz de bunun üzerine 2010 yılında bugünkü fabrikamıza taşındık. Art arda yaptığımız yatırımlar sayesinde ikinci fabrikamızda günlük 40 ton olan üretim kapasitemizi 100 tona çıkardık. Depolama alanımız da 3 bin tona ulaştı. Daha da önemlisi, büyüme kapasitesi olan çok daha modern ve çok daha hijyen bir tesise kavuşmuş olduk.”
Özdemir ailesinin küçük bir imalathaneyle başlayan üretim yolculukları, günümüzde “Önder” markasıyla kırmızı mercimek üreten modern bir fabrikayla devam ediyor. Bekir Özdemir’in verdiği bilgiye göre, son yapılan yatırımlarla tesisin bugünkü değeri 5.5-6 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

  Emeklilere Yaş ve Zam Müjdesi

“YAPI KREDİ ÖNERDİ”

Son yıllarda yaptıkları yatırımlarda Yapı Kredi’nin büyük desteği olduğunu ifade eden Özdemir, bankalarının teşvikiyle çok sayıda hibe, teşvik ve uluslararası kredi kullandıklarını vurguluyor. Özdemir, “Bugüne kadar Kırsal Kalkınma Fonu’ndan iki kez yüzde 50 teşvikli kredi kullandık. KOSGEB’den teşvikli kredi aldık. Son olarak da yine Yapı Kredi’nin bize önerdiği Büyüyen Anadolu’ya Kolaylıklar Kredisi’ni (BAKK) kullandık” diyor.

Bekir Özdemir, KOSGEB’den makine ekipman kredisi kullandıklarını, fabrika binasını ise Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı desteğiyle tamamladıklarını belirtiyor. Bu cazip şartlı iki krediyi Yapı Kredi’nin önayak olmasıyla kullandıklarını vurgulayan Özdemir, bankalarının bu konuda kendilerini bilgilendirip teşvik ettiğini sözlerine ekliyor.

Çiftçiliği de bırakmadılar

Özdemir ailesi, şimdiye kadar “Önder” markasıyla kırmız, mercimek işleyip ıç piyasaya pazarlıyordu. Yeni fabrikada önümüzdeki günlerde nohut da işlenmeye başlayacak Yine Önder markasıyla bulgur satış, da planlar arasında. Yeni yem ihracata da başladıklarını söyleyen Bekir Özdemir bugünlerde Irak, Güney Sudan ve Somaliye mercimek gönderdiklerini anlatıyor. Özdemir ailesi sanayiye girmesine rağmen tarımsal üretimden de vazgeçmemiş. Gaziantep il sınırları içerisinde yer alan ve Suriye’ye kadar uzanan Barak Ovası’nda bulunan 750 dönümlük dededen kalma arazi her yıl ekilip biçiliyor. Aile halen geniş arazilerinde mercimek, buğday ve nohut yetiştiriyor.

Esin Çetinel / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir