Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Banka kârları yüzde 11 düşecek

Banka kârları yüzde 11 düşecekBanka kârları yüzde 11 düşecek

Banka kârlariTürk bankalarının solo bazb fmansal sonuçlarını Ağustos ayının ikinci haftasına kadar açıklamaları bekleniyor. Yükselen faiz oranları ile birlikte, ikinci çeyrek bilanço beklentilerini açıklayan Global Menkul Değerler, kârlarda ikinci çeyrekte yüzde 11 daralma bekliyor.

BÎST-lOO’ün lokomotif sektörü bankalar, ikinci çeyrek bilançolarını Ağustos’un ikinci haftasına kadar tamamlayacak. Son dönemde, faizlerdeki yükseliş ve komisyon gelirlerindeki sınırlamalar nedeniyle gündemde olan bankalara yönelik ikinci çeyrek bilanço beklentileri yatırımcıların merceğinde. Konuyla ilgili olarak Golabal Menkul Değerler Kıdemli Analisti Sevgi Onur’un değerlendirmesi şöyle:
“ilk çeyrekte banka kârlarında görülen çeyreksel bazdaki yüzde 5 oranındaki artışı takiben, ikinci çeyrekte araştırma kapsamımız içerisinde olan bankaların kârlarında ortalama yüzde ll’lik bir daralma bekliyoruz. Bu durum yıllık bazda ise yüzde 17 kâr artışını işaret ediyor.

Üçüncü çeyrek için marjlarda daralma, temettü geliri eksikliği ve ticari kâr gelirlerinde normalleşme bekliyoruz. Bu gelişmeler, kârlılıkta çeyreksel bazda önemli düşüşlere yol açabilir.

Araştırma kapsamımızdaki bankalardan sadece YKB (Öneri Al, Hedef fiyat: 5.60 TL) ve Akbank (Öneri: Endekse Paralel Getiri, Hedef fiyat: 9 00 TL) için kâr artışı bekliyoruz. Modelimiz, YKB için net kârda çeyreksel bazda yüzde 6 artış öneriyor. Güçlü hacim büyümesi, dengeli kredi-mevduat spreadleri ve Euro-bond satışından gelen ticari kâr, net kârdaki bu artışa öncülük edebilir. Bu gelişme hisse performansında pozitif bir etki yaratabilir.

Akbank’ın ise bu çeyreğin ikinci en iyi performansını göstermesini bekliyoruz. Kârlılıkta çeyreksel bazda yüzde 1 oranında artışın yanında yıllık bazda da yüzde 64 artış mo-delliyoruz. Güçlü komisyon geliri, kredi zarar karşılıklarındaki gerileme ve takipteki krediler portföyünün satışından elde edilen 58 milyon TL’lik gelir, ticari gelirlerdeki daralmanın yarattığı negatifliği fazlasıyla dengeleyebilir. Ancak pozitiflerin büyük ölçüde fiyatlandığına inanıyoruz.”

  Blockchain 101 KitabıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir