Ekonomi Haberleri

Banka ve şirket bonolarında çifte avantaj

Banka ve şirket bonolarında çifte avantaj

Mevduat ve hazine bonosuna göre yüzde 1 ile yüzde 3 daha yüksek getiri sağlayan banka ve şirket bono-tahvillerine ilgi giderek artıyor. Bir çoğu İMKB’de işlem gören bu enstrümanların düşük stopaj avantajı da var.

GEÇEN yıl yatırımcıların vazgeçilmez adresi haline gelen banka bono ve tahvilleri yeni yıla da hızlı girdi. Neredeyse her bono ihracına yatırımcılardan iki hatta üç kat talep geliyor. Aynı şekilde özel sektör bono ve tahvilleri de yoğun ilgi görüyor.

Evet, bu ilgiye bağlı olarak henüz yılın ilk aylarında olsak da 10’a yakın şirket ve banka, boııo-tahvil ihracını ya tamamladı ya da tamamlamak üzere. Yatırımcıların bu enstrümanlara talebi oldukça yoğun. TEB, Garanti Bankası, İş Bankası VakıfBank ve Aktif Bank ihraçlarını tamamlarken Ziraat Bankası ve Yapı Kredi de ihraç için gün sayıyor. Bu arada özel sektör de boş durmuyor. DD Mortgage ve Rönesans Gayrimenkul, ocak ayında bono ihraçlarını gerçekleştiren şirketlerden…

BİRÇOK AVANTAJI VAR

Türk yatırımcısı yaklaşık bir yıl önce tanıştığı şirket ve bankalara ait tahvil-bonolara yoğun talep göstermekte çok da haksız değil. Bu kağıtların en cazip yönü, sunduğu yüksek getiri potansiyeli. Özellikle bankaların halka arz ettiği bonolar, hazine bonolarına göre yaklaşık 1 puan civarında daha yüksek getiri sağlıyor. 2 ya da 3 yıllık özel sektör tahvillerinin getirisi ise 3 puan daha yüksek.

Söz konusu tahvil ve bonolara en az bin TL’ye kadar yatırım yapılabilmesi de bir başka avantaj. Mevcut uygulamada mevduat yatırımcısı yüzde 15 stopaj öderken banka bonosunun stopajı yüzde 10. Sermaye şirketleri içinse bu oran sıfır. Yatırımcılara sağlanan bu vergi avantajı kazançları da yukarı taşıyan bir etken.

Banka ve şirketlere ait bono ve tahvillerinin bir diğer özelliği de likit olmaları. Bu enstrümanlar vade sonu beklenmeden nakde çevrilebiliyor. Bu durum yatırımcılar açısından -özellikle mevduata göre- büyük avantaj sağlıyor. Çok yüksek işlem hacmi olmamasına rağmen bono ve tahvillerin İMKB’de işlem görmeleri de önemli.

Evet, bu yatırım araçlarının belirttiğimiz gibi birçok avantajı var. Bu da doğal olarak küçük yatırımcıların bu tür bono ve tahvillere ilgisini artırıyor. Öte yandan, bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcılar da banka bonosu satın alabiliyor. Örneğin emeklilik ve yatırım fonları…

Bankacılık çevrelerine göre bu yıl her ay, 6 ay ile 3 yıl arasında değişen vadelerde tahvil ve bono ihraçlarına çıkacak. Bu da yatırımcılara her vadede daha yüksek getiri imkanı sağlayacak.

İşte 2011’in bu alanda en aktif bankalarının 2012 yılı stratejileri…

YAPI KREDİ’DEN ÇİFTE İHRAÇ

İlk banka bonosu ihracını 2011 yılı haziran ayında gerçekleştiren Yapı Kredi, geçen yılki üç ihraçla 2.15 milyar TL’lik kaynak sağladı. Yılın ilk ihracına bu ay kuponlu tahvil ve banka bonosu olmak üzere iki ürünle başlayacaklarını söyleyen Yapı Kredi Özel Bankacılık Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü İmre Tüylü, “Kuponlu tahvilin vadesi 1 yıl. 3 aylık periyotlarda kupon ödemesi yapılacak. YapıKredi Bankamızın aynı tarihte çıkaracağı bono ise 5 ay vadeli olacak” diyor.
YENİ ALTERNATİFLER

DenizBank, geçen yıl vadeleri 6 ile 13 ay arasında değişen dört bono ve tahvil ihracıyla 800 milyon dolar tutarında borçlanma gerçekleştirdi. DenizBank Fon Yönetimi ve Özel Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz, söz konusu bono ve tahvilleri 7 bin 277 bireysel ve 115 kurumsal yatırımcının, satın aldığını belirtiyor. DenizBank’ın 25 Nisan 2012 ve 5 Aralık 2012 vadeli bono ve tahvili İMKB’de de işlem görüyor. Banka, 2012 yılında da tahvil bononun yanı sıra alternatif yatırım araçları geliştirmeyi planlıyor. Böcügöz, “Genel olarak piyasalarda ihraç vadeleri 6 ay ile 2 yıl arasında yoğunlaşabilir. Faiz ise o dönemde baz alman hazine bonosu-devlet tahvili faizlerinin 50-100 baz puan arasında bir ek getiri sağlayabilir’’ diyor.
Bora Böcügöz

GARANTİ’NİN İHRAÇLARI SÜRECEK

2011’de 5 bono ihracıyla toplam 5 milyar TL’lik borçlanma sağlayan Garanti Bankası, bu yıla da hızlı başladı. Banka, ocak ayı sonunda 350 milyon TL nominal değerli, 92 gün vadeli ve 650 milyon TL nominal değerli 176 gün vadeli olmak üzere iki bono ihracı gerçekleştirdi. 92 gün vadeli bononun bileşik faizi yüzde 10.96, 176 günlük bononunki ise 10.98 oldu. Buna göre Garanti Bankası’nın 92 günlük bonosunun faizi o vadeye yakın hazine bonolarının 0.40; 176 günlük bonosu ise 0.50 puan üzerinde oluştu.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün, “2012 yılında global piyasalardaki toparlanma beklentisiyle faizlerdeki düşüş, uzun vadeli yatırım araçlarına ilgiyi artıracak. Bu da daha uzun vadeli bono ihraçlarının önünü açacak” diyor.

330 MİLYON TL’LİK ARZ YOLDA

Şekerbank, geçen yıl 368 günden 24 aya uzanan vadelerde toplam 500 milyon TL tutarında iki tahvil ihraç edilecek. Bankanın söz konusu ihraçlarına toplam 932.4 milyon TL talep gelmisti. İki ihracın ® adet bazında yüzde 92’si, tutar bazında ise yüzde 42’si bireysel yatırımcılara yönelik yapılmıştı. Şekerbank Kurumsal Bankacılık ve Proje Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı Cem Muratoğlu, “Bu başarıyı Anadolu’daki yaygın şube ağımız sayesinde sağladık” diyor. Şekerbank, bu yıl henüz kesin tarihi belirlenmemesine rağmen 330 milyon TL tutarında tahvil veya bono ihraç etmeyi planlıyor.

AKBANK HAZİRANI BEKLİYOR

2011’de dört bono, iki de tahvil ihracı gerçekleştirip 3 milyar 447 milyon TL’lik kaynak sağlayan Akbank, bu yıl da ihraçlarını sürdürecek. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Kerim Rota, “Bonodan ziyade tahvil ihraçlarına ağırlık vereceğiz” diyor. Akbank’ın en yakın itfası 1 Hazi-ran’da. Rota, bu vadeye denk gelen ihraç yapabileceklerini belirtiyor. Faiz ise önceki ihraçlara yakın seviyelerde olacak.

İŞ BANKASI YENİSİNE HAZIR

tş Bankası, geçen yıl altı banka bonosu, iki iskontolu tahvil, bir de değişken faizli kupon ödemeli tahvil ihraç etmişti. Toplam 4.8 milyar TL’lik kaynak sağlamıştı. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, bu yıl da yeni ihraçlarla ilave kaynak yaratacaklarını belirtiyor. Aral, 2011’de halka arz edilen İş Bankası bono ve tahvillerinin Hazine kağıtlarına göre 0.40 ile 0.90 puan arasında ek getiriler sağladığını söylüyor.

15 İHRAÇ PLANLIYOR

tş Yatırım, özel sektör ve banka bono-tahvil ihraçlarına aracılık hizmeti veriyor. 2011’de 5.13 milyar TL’lik 13 adet bono-tahvil halka arzına aracılık yapan kurum, bu yıl ihraç sayısını 15’e çıkarmayı planlıyor. 2011’deki ihraçların 9’unun tş Bankası’na ait olduğunu hatırlatan İş Yatırım Menkul Değerler Kurumsal Finansman Bölüm Yönetmeni Sadık Çulcu-oğlu, “Bunun dışında Creditwest Faktoring ‘in 50 milyon, Rönesans Gayri-menkul’ün 100 milyon, İş Finansal Ki-ralama’nın 100 milyon, Akfen Hol-ding’in de 80 milyon TL’lik arzına aracılık ettik” diyor. İş Yatırım, ağırlığı finans sektöründe olmak üzere yeni arzlar üzerinde çalışıyor. Çulcuoğlu, bu yıla ilişkin “Yükselen faize rağmen bu yıl 2011’deki seviyelerin korunacağını, piyasanın 20 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşacağını öngörüyoruz” tahmininde bulunuyor.

ESİN ÇETİNEL


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu