Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankacıları zorlayan 6 risk

Bankacıları zorlayan 6 riskEkonominin bütün kurumlan, 17 Aralık tarihli yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun etkisinde. Döviz kurları, Merkez Bankası Başkanı’nın beklentilerinin tam tersine yükselmeye devam ediyor. Şirketlerin sahip ve yöneticileri, yıl sonu bilançosunda döviz yükselişinden kaynaklı zararların nasıl telefi edileceğinin hesabını yapıyor. Bankacılar da bilançolarına yeni batık kredi yazdırmamak için çalışıyor. Yayın yönetmenimiz Talat Yeşiloğlu, bankacılarla konuşarak 2014’te öne çıkabilecek bazı gelişmeleri özetledi.

bankacilik 2014

Konuştuğumuz bütün bankacılar, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen’in 2014’e yönelik endişelerini paylaşıyor. Yılın son derece zorlu geçeceğine ilişkin sektörde fikir birliği var. Sistemi ne zorlayacak?

1- Birincisi, yükselen TL faiz oranları, bankaların maliyetlerini artırıyor. Ayrıca, faiz yükselişi nedeniyle zorlanacak şirketlerin kredi geri ödemelerinde sorun yaşanmasından, batık kredi kaleminin büyümesinden endişe ediliyor.
2- Yine TL faizlerinin yükselmesi, bankaların elindeki Hazine bonosu ve devlet tahvillerinin değerini düşürdüğünden, bu portföyden kaynaklanan zararlar büyüyecek. Halka açık bankaların menkul kıymet cüzdanlarındaki kayıpla ilgili habere, 24-30 Kasım tarihli Ekonomist dergisinde yer verdik. Yıl sonunda bu rakamların daha da büyümesi bekleniyor. Bu da doğal olarak kâr açıklansa da bankaların ‘özkaynaklar’ kaleminde küçülmeye neden olacak.

3- Bankaları zorlayan bir başka konu da, halen Çalışma Bakanlı-ğı’ndaki ‘fazla mesai’ dosyaları. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Çalışma Bakanlığı bürokratlarıyla fazla mesai konularında bilgilendirme yapıp, dosyadaki yüksek cezaların düşürülmesine çalışıyor. Bir bankacı ise “Ceza geleceğine, bankalara yüklü fatura geleceğine kesin gözüyle bakabiliriz” diyor.

4- Bankaları bekleyen bir diğer ceza dosyası da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda. O da sözleşmelerin içeriğine yönelik ceza. Her iki bakanlıktaki cezaların tutarı, bankaların kâr rakamları üzerinde önemli bir etki yapacak.

5- Yukarıda saydığımız faktörler nedeniyle bankacılık sektöründe 2014’te kârların düşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu düşüş, 2001 krizinden bu yana bir ilk olma özelliğini taşıyor. Çünkü, 2014 yılı kapatıldığında muhtemelen 13 yıl aradan sonra ilk kez bankaların kârları, bir önceki yılın gerisinde kalmış olacak.

  Tekstil ve konfeksiyon ihracat ve istihdamın lokomotifi

6- Bir bankacı, daha da ileriye gidip, kârlardaki düşüş nedeniyle bazı bankalarda sermaye ihtiyacı olabileceğini dile getiriyor. Aynı bankacı, “Sermayedarlar, kazandıklarını hep bankaya koydular. Şimdi sermaye ihtiyacı olduğunda ek sermaye koyarlar mı, bilemiyorum” ifadelerini kullanıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir