Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankacılık İşlemlerinde Alternatif Şube Devri

Bankacılık İşlemlerinde Alternatif Şube DevriDevir “alternatif şube” devri

Bankalar, alternatif dağıtım kanallarına giderek daha çok ağırlık veriyor. Daha önce şubelerde yapılan tüm bankacılık işlemleri artık ATM, internet bankacılığı ve cep banka üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Üstelik şubelerde saatlerce beklemeden, daha avantajlı faiz ve işlem ücretleriyle…

SON 10 yılda bankacılık sektöründe devrim niteliğinde değişimler yaşandı. “Olmazsa olmaz” diye düşünülen banka şubelerinin yerini önce ATM’ler, ardından çağrı merkezleri, en sonunda da hızla gelişen internet ve cep bankacılığı aldı. Sosyal medya olarak adlandırılan Faccbook, Twitter, YouTube da bankaların son dönemde müşteriye ulaşmalarının bir başka yolu…

Evet, bütün bu gelişmelere bağlı olarak da “bankaya gitmem lazım” sözü, artık neredeyse tarih olmaya başladı, iş yerinizden hatta evinizden tek tuşa basarak, havale, EFT, kira veya kredi kartı ödemesi yapabilir, hatta mevduat hesabı açıp hisse senedi, hazine bonosu, altın ve döviz alıp satabilirsiniz. Kısacası banka şubelerinde yapılan neredeyse tüm işlemleri, günümüzde tek tuşla ATM’den, internetten veya cep telefonunuzdan gerçekleştirmeniz mümkün.

İNTERNET ÇOK DAHA UCUZ

Evet, şubelerde saatlerce beklemek yerine artık dakikadan bile kısa sürede tüm bankacılık işlemlerinin yapılabilmesine olanak tanıyan alternatif dağıtım kanallarına (ADK) ilgi doğal olarak artırmış durumda. Bunda bankaların ADK’dan şubelere göre çok daha düşük işlem ücreti alması, internetten açılan mevduat hesaplarına daha yüksek faiz vermesi de etkili bir başka unsur. Uzmanların verdiği bilgiye göre, günümüzde 9 milyona yakın kişi artık banka şubeleri yerine internet şubelerinden işlem yapıyor.

TEB’DEN CANLI YARDIM

Örneğin TEB, internet bankacılığında güvenlik ve kolay erişime öncelik veriyor. TEB Pratik Internet Şubesi’nde en sık yapılan işlemler kısa yol olarak ön yüzde yer alırken, “Güvenlik Seviye Göstergesi” ile de müşterinin güvenlik durumu hesaplanıp, gerektiğinde yükseltilmesi için uyarılıyor.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, bu kanaldan verdikleri hizmetleri şöyle anlatıyor: “Web chat altyapısıyla ‘Canlı Yardım’ uygulamasını hayata geçirdik. TEB ayrıca “Müşteri Temsilcisine Ulaşın” özelliğiyle internet şubesinden her müşterisine, temsilcilerinin iletişim bilgilerini veriyor. Sitede, bunun dışında “Ödenen Fatura Grafiğini Görüntüleme’ hizmeti bulunuyor. Böylece müşterilerimiz son 13 aylık fatura tutarlarını grafik üzerinden takip edebiliyor.” Yalnız bireysel değil kurumsal internet şubesine de ağırlık verdiklerini söyleyen Mendi, “Bu sitemizde örneğin POS bloke çözme uygulamamız var. Bu sayede üye işyeri sahibi müşterilerimiz nakde ihtiyaç duyduklarında POS blokelerini kolayca çözebiliyor” diyor.

İnternetin yanı sıra mobil bankacılık alanına da fokuslanaıı TEB, bu alanda sadece akıllı cep telefonlarından değil, tabletler, Smart TV’ler ve Windows 8 gibi akıllı cihaz ve platformlar üzerinden de hizmet sunuyor. Mendi, mobil bankacılıkla sundukları hizmet ve ürünleri şöyle sıralıyor: “Mobil bankacılık alanına 2008 yılında CEPTETEB İn iPhone versiyonu ile adım attık. Haziran ayında iPhone üzerinden hisse senedi ve VOB işlemleri yapma imkanı sağlayan TEB Pratik Borsa’yı hayata geçirdik. Bu sayede müşterilerimiz emirlerini anlık olarak takip edebiliyor. Ayrıca uygulamada grafikler, animasyon destekli fonksiyonlar, finansal yorumlar, haberlerle izleyebilecekleri günlük videolar sunuyoruz.”

TEB, ATM’leri kanalıyla da çok sayıda hizmet ve ürün sunuyor. Klasik para çekme işleminin dışında, fatura ödeme, yatırım ve kredi ödemeleri, para transferi gibi işlemler yapılabiliyor. ATM’ler-den ayrıca dolar-euro çekilebiliyor, do-lar-euro-lngiliz Sterlini yatırılabiliyor.

TEB bunlar dışında şubesiz bankacılık kanalıyla Darty, ESET, Cicek.com gibi tanınmış firmalarla her ay cazip kampanyalar düzenliyor.

AYDA 4.5 MİLYON KİŞİ

Garanti Bankası, ATM’leri kanalıyla ayda 4.5 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Banka bu kanalla yalnız kendi müşterilerine değil müşterisi olmayanlara da 140’tan fazla işlem yapma olanağı sunuyor. Paramatikleri kartlı ve kartsız pek çok işlemin yapılabildiği bir terminal olarak konumlandırdıklarını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Paramatiklerden ‘bankasız havale’ işlemiyle herhangi bir bankanın müşterisi olmayan 2 kişi arasında para transferi yapılabiliyor” diyor.

Garanti Bankası, müşterilerine internet şubesi kanalıyla da çok sayıda hizmet ve ürün sunuyor. Banka müşterileri, internet şubesinin ana sayfası üzerinden tüm hesap ve kartlarının detaylarını görüntüleyip, grafiklerle birikim ve harcamalarını takip edebiliyor. Ayrıca, en çok yapılan işlemleri ana sayfa üzerinden görüp, kişisel ve finansal takvimine ulaşıyor. Ürün ve hizmetlerle ilgili müşteri ilişkileri yöneticileriyle direkt iletişim kurabiliyorlar. Bu hizmetlerin işlem ücretlerini diğer kanallara göre oldukça düşük düzeyde tutan Garanti Bankası, internet şubesinden açılan e-mevduatlara daha avantajlı faiz oranları uyguluyor.

İnternete bağlanabilen herhangi bir telefonla giriş yapılabilen Garanti Cep Şubesi’nin yanı sıra bu yıl akıllı telefonlar olan iPhone, iPad ve Aııdroid uygulamalarını geliştirdiklerini belirten Didem Dinçer Başer, “Cep Şubesi’ni kullanan müşterilerimiz işlem ücreti ödemediği gibi bağlantı için de herhangi bir bedel ödemiyor” bilgisi veriyor.

15 SANİYEDE PARA GÖNDERİYOR

Akbank, yeni uygulaması Akbank Direkt Mobil ile müşterilerine tek şifreyle cep telefonları üzerinden bankacılık hizmetleri sunuyor. Ayrıca Axcss, Wings ve Fish kredi kartı sahipleri de kart bilgileriyle cep telefonları üzerinden işlem yapabiliyor. Akbank Direkt Mobil açılış sayfası, kişiye özel hale getirilebilme özelliğiyle de dikkat çekiyor. Söz konusu hizmet, Türkiye sınırları içinde ücretsiz kullanılıyor.

Öte yandan bu uygulamanın yıl sonundan önce Android cep ve Android tabletler ile iPad’lerde kullanılmaya başlanacağını belirtelim. Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, son dönemde getirdikleri yenilikleri şöyle özetliyor:

“Bu yıl haziran ayında ‘Akbank Di-rekt’i’ müşterilerimizle tanıştırdık. Yine bu yıl kurumsal ve ticari müşterilerimiz için Akbank Direkt İnternet KurumsaPı yeniledik. Son dönemde dünyanın en kolay para gönderme uygulaması olan Para Gönder’i de hayata geçirdik. Bu sayede (cep telefonlarına yüklenen sistemle), 15-20 saniyede para göndermek mümkün.”

İPhone ve iPad uygulamasını lanse ettiklerini hatırlatan Tözge, eyliil ayı itibariyle yeni mobil bankacılık uygulamaları Akbank Direkt Mobil’i hayata geçirdiklerini kaydetti. Tözge, “Bunun yanı sıra yine son dönemde cep telefonlarına kredi kartı özelliği kazandıran ‘Akbank Cepten Öde’ projemizi de uygulamaya soktuk” diyor.

Akbank’ın 1 milyon takipçiyle dünyada Facebook’ta en çok beğenilen 3’üncü banka unvanını aldığını da hatırlatalım. Banka bu kapsamda destek Twitter hesabı üzerinden 3 saniyede kredi başvurusu imkanı sağlıyor, ayrıca ihtiyaç kredisi kullanacaklara “Tıklayın Arayalım” ile ulaşıyor.

Yine Akbank müşterileri Axess, Wings, Fish kredi kartı başvurularıyla talep ettikleri bireysel ve mikro kredilerin hangi aşamada olduklarını “Başvurum Nerede?” ile öğrenebiliyor.

Tözge’nin verdiği bilgiye göre 2 milyon Akbank müşterisi, artık hiç şubeye uğramadan bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

MOBİL İMZA İLE KREDİ

1982 yılında Bankamatikleri çıkararak Türkiye’yi şubesiz bankacılıkla tanıştıran Iş Bankası, ATM konusunda sektör lideri. Banka, bankamatikler kanalıyla kartlı, kartsız ve temassız kart özellikli 150’ye yakın işlem yaptırabiliyor.

Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, 2011 yılından bu yana parmak damar tanıma teknolojisi (biyokim-lik) kullanılarak bankamatiklerde şifresiz veya kartsız işlem yapılabildiğini hatırlatıyor. İş Bankası’nın bunun yanı sıra ortopedik ve görme engelli müşterilerine özel bankamatikleri de var.

Banka, son yıllarda ATM’nin yanı sıra internet şubesini de yeniledi. İnternet şubesi işlem güvenliği konusunda mobil onay, cep anahtar, i-anahtar ve mobil imza seçeneklerini hayata geçirdiklerini söyleyen Hakan Aran, “Mobil imzayla kredi veren tek internet şubesi İş Bankası’na ait. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mobil internet kullanımının artmasının da etkisiyle Native uygulamalara yaptığımız yatırımlarımız arttı. Bugün itibariyle IşCep, Java ile destekleniyor ve bin 200’den fazla telefon modelinde çalışıyor. Bu sayede 100’ün üzerinde bankacılık işlemi yapılabiliyor” bilgisi veriyor.
Hakan Aran, IşCep, İşPad, mobil imza ile anında kredi ve bankamatiklerden para çekme, cebe havale, cepten havale, mobil cüzdan ve cepten ödeme uygulamalarının İş Bankası’nın örnek inovasyon çalışmaları olduğunu belirtiyor.

İş Bankası, “Anında Bankacılık” kanallarının tanıtımı için sosyal medyayı yoğun biçimde kullanıyor. Aran’ın verdiği bilgiye göre, banka halen ürünlerini Facebook, Twitter, Twitter destek, YouTube üzerinden tanıtıp, özel kampanya ve uygulamaları aktararak müşterilerinden geri bildirimleri alıyor.

ATM’DEN ÜRÜN SATIYOR

ATM’ler konusunda iddialı bankalardan Yapı Kredi, son beş yılda yeni nesil olarak adlandırılan madeni para ve barkod üniteli Tele24 Plus ATM’lerle hizmet kalitesini artırdı. ATM’leri etkin satış kanalı olarak kullanmaya başladıklarını söyleyen Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Sadece 2011 yılı içinde bu kanal üzerinden 1 milyonu aşkın ürün satışı gerçekleştirdik” diyor.

  Dövizle sözleşme yasağının kapsamı netleşti

Son yıllarda mobil bankacılık konusuna odaklanan banka, 2011 yılında bu alana toplam 1.5 milyon dolarlık yatırım yaptı. Türkiye’de ilk defa aynı anda iPhone, iPad, Android, Android tablet ve Black-Berry uyumlu mobil bankacılık uygulaması başlatan Yapı Kredi, bu kanal sayesinde müşterilerine finansal hesaplama, faiz, ücret ve kur takibi, en yakın Yapı Kredi bilgisine erişme gibi birçok bilgi sunuyor. Banka bu kanalla ayrıca hesap ve kredi kartı detaylarını görüntüleme, sanal kart işlemleri, para transferleri, döviz işlemleri, hazır kart TL yükleme, fon ve vadeli mevduat işlemleri yapma imkanı da tanıyor.

Yapı Kredi, “Salla Yolla” adlı yeni bir hizmet dana sunmaya başladı. Buna göre iPhone, Android, iPad ve Android tablet gibi akıllı cihazları olan kişiler hesap numarası, şube adı, şube kodu gibi bilgilere ihtiyaç duymadan sadece telefonlarını sallayarak belirledikleri tutarı anında akıllı cihazı bulunan diğer kişiye gönderebiliyor. Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamaları kapsamında EFT ve havale işlemlerinin yanı sıra “Salla Yolla” ile gerçekleştirilen para transferlerini de ücretsiz yapıyor.

Mobil ödemede kişiler arası para transferi, firma ödemeleri, alışveriş ödemeleri gibi birçok fonksiyon bulunmasına karşın Yapı Kredi olarak önceliği alışveriş ödemelerine verdiklerini söyleyen Yakup Doğan, şu bilgiyi veriyor:

“Bu anlamda “PayMobile” markasını oluşturduk ve iPhone telefonlarda “iCarte”, diğer telefon modellerinde ise SİM bazlı çözümü tüketicilerimizle buluşturduk. PayMobile ile kişiler cep telefonlarını kredi kartı gibi kullanarak 35 TL’ye kadar olan alışverişlerini imza ve şifreye gerek kalmadan temassız olarak yapabiliyor.”

Yapı Kredi, engelli vatandaşlara yönelik de 52 ilde 258 adet “Engelsiz ATM” ile hizmet veriyor. Doğan’ın verdiği bilgiye göre işitme engellilere yönelik online chat hizmetinden ise 2 binden fazla kayıtlı müşteri yararlanıyor.

HSBC BANK’TAN GÜVENLİ ÜRÜN

HSBC Bank internet sitesinde müşterilerinin sık yaptığı işlemlere ulaşmalarını kolaylaştırdıkları bir sistem sunuyor. Bu özellik sayesinde HSBC müşterileri “Favori İşlemlerim”, “Son 5 İşlemim” “Ödeme Takvimim” gibi fonksiyonlara ana sayfadan tek tıkla ulaşabiliyor.

Tüm ATM’lerin kredi kartı ekstrele-rindeki barkodu okuyabildiğini bu yüzden ödemelerini çok hızlı yapabildiklerini söyleyen HSBC Bireysel Direkt Bankacılık Grup Başkanı Bülent Beler, sundukları hizmetler hakkında şu bilgileri veriyor:

“Ayrıca yalnız giriş tuşuna basarak ulaşılabilen ‘Kartsız işlemler’ menüsünden; borç ödeme, para yatırma, fatura ödeme, mobii paket yükleme, şans oyunları ödeme gibi işlemler de yapılabiliyor. Yine bu menüden kredi kartı ve kredi ürünlerimize başvurulabiliyor. Öte yandan “Kartsız lşlem”le HSBC Bank müşterisi olmayanlar da GSM telefonuna mobil yükleme ya da fatura ödeme işlemlerini yapabiliyor.”

Bireysel internet bankacılığı kullanan müşterilerine güncel teknoloji ürünlerini ödül olarak veren HSBC Bank, müşterilerine bilgisayar koruma yazılımlarından biri olan McAfee Antivirus Plus’ı 12 ay boyunca ücretsiz kullandırıyor.

HSBC Bank Grubun tüm dünyadaki mobil bankacılık uygulamalarını Türkiye’ye getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Beler, özellikle güvenlik endişesi nedeniyle internet bankacılığı kullanmayan müşterileri için yakında yeni bir lansman yapacakları bilgisini veriyor.

HAVALE VE EFT ÜCRETSİZ

VakıfBank Alternatif Dağıtım Kanalları konusunda öncelikle kullanımı kolay, sade ve anlaşılır tasarımlar üzerinde yoğunlaşıyor. Ayrıca her müşteri segmentine özel çalışmalar da yaptıklarını söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Metin Recep Zafer, “Örneğin, emekli müşterilerimiz, en sık kullandıkları kanal olan telefon bankacılığında, ana menüye yerleştirdiğimiz bir adımla, kısa sürede müşteri temsilcisine bağlanabiliyor. Görme engelli vatandaşlarımız içinse Türkiye’de ilk defa 60 ile yaydığımız “Engelsiz Yaşam ATM’lerimiz var” diyor.

ATM konusunda iddialı bankalardan olan VakıfBank, halen Türkiye çapına yayılmış 2 bin 618 ATM’siyle hizmet veriyor. Banka ATM’leıinde aylık ortalama 12 milyon işlem yapılıyor. Vakıfbank ATM’leriııden 220 farklı kurum ödemesi gerçekleştirilebiliyor. Internet şubesinde ise banka müşterileri, isteklerine bağlı olarak en fazla yaptıkları işlemlere hızlı erişim sağlayacak şekilde menüyü kişiselleştiriyor.

ADK’larda rekabetçi bir ücretlendirme politikası uygulayan VakıfBank, mobil bankacılık kanalıyla işlem yapanlardan yıl sonuna kadar havale ve EFT işlem ücreti almayacak. Halen işlemlerinin yüzde 70’ini şubesiz bankacılık üzerinden gerçekleştiren bankanın 800 bin aktif müşterisi bulunuyor.

İP AD UYGULAMASI BAŞUYOR

Bank Asya; ATM’lerden para çekme, yatırma ve kart borcu ödeme gibi çok kullanılan işlemlerin yanı sıra döviz, altın alış/satış, para transferi, fatura ödeme, bilgi güncelleme ve internet şubesi/alo Asya için hızlı üyelik işlemleri de yapıyor.

Müşterilerinin Bank Asya ATM’lerini kullanarak kartsız para yatırma dâhil tüm işlemleri ücretsiz yapabildiğini söyleyen Bank Asya Alternatif Dağıtım Kanalları Müdürü Ali Sait Özkan, bankanın internet şubelerinden yapılan hizmetleri ise şöyle sıralıyor:

“Müşterilerimiz internetten; yatırım işlemleri, erken kredi kartı taksit kapama, arbitraj ve döviz transferi (SWIFT) gibi şubeden yapılabilen pek çok işlemi yapabiliyor. Çekler için takastan muamelesiz iade ve takas tarihi güncelleme işlemlerinin yanı sıra üye işyerlerimiz için erken bloke çözme ve erken taksit çözme hizmetleri de veriyoruz. Üstelikte düşük işlem ücretleriyle…”

Bank Asya işlem çeşitliliği, ücretsiz işlem seçeneği ve mobil bankacılık sektöründe wap kanalında iddialı bankalar arasında yer alıyor. Çok sayıda ödülü olan cep şubesiyle hizmet veren Bank Asya, bugünlerde iPhone/Android/iPad gibi akıllı cihaz uygulamaları için hazırlık yapıyor. Bankanın bu alanda ilk hizmeti ise iP-hone’da “şifreci” uygulaması…

KART BAŞVURUSU ATM’DEN

Kısa süre önce müşterilerine ATM’lerPaket dahil çeşitli ürünlerimiz için başvuru yapabiliyor. 200’den fazla bankacılık işlemini Online yapabilen müşterilerimiz internet şubesinden geç EFT yapabiliyor; her ay farklı sektörden fırsatlar ve indirimlerden faydalanabiliyor” diyor.

Internet şubesi ve ING Mobil kullananlar, ayrıca fatura ve kredi kartı ödemelerinin dışında varlık ve nakit yönetimi de yapabiliyor. ING Mobil kanalıyla EFT/havale yapanlardan herhangi bir ücret de alınmıyor. Banka ayrıca, Mobil ve internet bankacılığı özelinde müşterilerine çeşitli avantajlar sağlayan kampanyalar da sunuyor.

İŞLEM MASRAFI YOK

DenizBank, AçıkDeniz internet bankacılığı ve ATM bankacılığı kanallarıyla müşterilerine şubeye uğramadan tüm bankacılık hizmetlerini almalarını amaçlıyor. Banka bu kapsamda AçıkDeniz üzerinden 200’ü aşkın kurumun fatura ödemesine imkan sağlıyor. E-Kasa, Avatar ve cep telefonuyla havale işlem ve özellikleriyle de farklılık yaratıyor. DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, AçıkDeniz ATM bankacılığında ise 80’in üzerinde fi-nansal işlem setine sahip olduklarını hatırlatıyor. Çelik, bu alanda Türkiye’ deki en geniş işlem setine sahip üç bankadan biri olduklarını söylüyor. Banka ayrıca mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemlerde işlem masrafı da almıyor.

TÜM İŞLEMLER ÜCRETSİZ

Her segmenti düşünen ve ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmet geliştirmeyi hedefleyen Halkbank, engelli vatandaşların bankacılık işlemlerini rahatlıkla yapabilmelerine imkân sağlayan “Erişilebilir Bank24”leri ülke geneline yaygınlaştırdı. Proaktif hizmet anlayışını benimseyen bankanın, bu kapsamda internet şube parolası bloke olan müşterilerine bloke kaldırma konusunda destek olma veya ATM’den fatura ödeyenleri otomatik ödemeye yönlendirme gibi uygulamaları da var.

Halkbank, Dialog, Bank24, internet şubesi ve yeni hayata geçen Mobil Bankacılık uygulamalarıyla müşterilerinin para transferinden kredi kartı işlemlerine kadar neredeyse tüm bankacılık işlemlerini şubeye gitmeden üstelik ücretsiz olarak yapmalarını sağlıyor. “Tek ekranda müşteriye ait tüm finansal bilgilerin sunulması” gibi kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan özellikleri internet şubelerinin ana sayfasından verdiklerini söyleyen Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı lmamoğlu, yeni uygulamalar hakkında şu bilgileri veriyor: “Artık tüm cep telefonlarında yüklü tarayıcılardan, ayrıca iPhone ve iPad’e özel geliştirilen platform tabanlı bankacılık uygulamalarından Mobil Bankacılık kanalımıza erişilebiliyor. Mobil Bankacılık ile klasik para transferi, kart ve fatura ödemeleri gibi işlemlerin yanında kampanyalarımız, bankamızdan haberler, finansal araçlarla kolay hesaplama imkânları ve en yakın şube-ATM yeri gibi lokasyon bazında hizmetler de sunuluyor.”

Halkbank tüm bu bankacılık işlemlerini ücretsiz olarak sunuyor.

Esin Çetinel / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir