Anasayfa / Kariyer ve İş / Bankalar 2013 Yılında 5 Bin Kişiyi İşe Alacak

Bankalar 2013 Yılında 5 Bin Kişiyi İşe Alacak

Bankacılar ordusuna 5 bin kişi katılacak

bankalarBankacılık sektöründe alternatif dağıtım kanallarına her geçen gün daha çok önem verildiği göze çarpıyor. Ancak şubeler, daha çok karmaşık ürünle ve finansal danışmanlık gerektiren hizmetleriyle müşteriye özel hizmet veren bir yapıya dönüşüyor. İstihdam ve şube hedeflerinde görece gerilemelere karşın yüksek rakamlar dikkat çekiyor. 2013’te birçok banka en az 50 şube ve 500 istihdam artışı hedefliyor.

Son dönemde bankacılık sektöründe teknoloji odaklı, şubesiz bankacılık kanallarına bir yönelim var. Şube sayı ve hedeflerinde geçmiş yıllara nazaran büyümede gerilemeler göze çarpıyor. Alternatif dağıtım kanallan, bankaların operasyonel maliyetlerinin azalmasını sağlarken müşterilerin de finansal ürün ve hizmetlere zaman ve mekan sınırı olmadan erişimlerini sağlıyor.

Öte yandan ülkemiz nüfusunun genç ve dinamik yapısı ile teknolojik gelişmeleri yakından izleyip gündelik hayata çabuk adapte olması, bankaların bu yöndeki eğilimlerinin temelini oluşturuyor.

Türkiye’de farklı kaynaklara göre 35-50 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. 32 milyon Facebook ve 8 milyon Twitter, 10 milyon da aktif internet bankacılığı müşterisi bulunuyor. Bu nedenle bankalar, özellikle 2007 yılından beri kullandıkları teknolojik kanalları bireysel bankacılık alanında önemli iş modelleri haline getirdi.

YENİ ALANLAR BÜYÜYOR

Önümüzdeki dönemde bu demografik yapı ile son yıllarda gelişen akıllı telefon ve tablet teknolojileri dikkate alındığında, mobil bankacılığın önemi giderek artıyor. Bunun yanı ısı-ra alternatif dağıtım kanallanndan sunulan ürün ve hizmetler de çeşitleniyor.

Ancak bu durum, şubelerin öneminin azaldığı anlamına gelmiyor. Eurasia Payments Report’un, Dünya Bankası ve Bankalararası Kart Merke-zi’nden derlediği verilere göre 74 milyonluk nüfusun 40 milyonu bankacılık sektörü hizmetlerini almıyor. Bu durum da dikkate alındığında şube-leşme de halen önemini koaıyor.

EN AZ 500 KİŞİLİK İSTİHDAM

64 şube ile 2012’de en çok şube açan bankalardan olan Vakıfbank’ın Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Cantekin, 2013 yılında 80 civarında şube açarak 830’a, 2015’te ise 1000 şubeye ulaşmayı planladıklarını ifade ediyor. Geçen yıl 1968 kişilik istihdam artışı sağlayan Vakıfbank, 2012 yılı gerçekleşen net istihdam artışında yüzde 26.4 paya sahip. Cantekin, 2013’teki istihdam hedeflerine dair ise bir rakam vermiyor.2012’cle 23 yeni şube açarak 936 şube sayısına ulaşan Garanti Bankası İnsan Kaynakları ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün ise bu yıl 39 yeni şube ıss açacakları bilgisini veriyor.

Erün, 2 bin 355 kişiyi aralarına kattıkları 2012 sonrasında bu yıl, 3 bin kişilik istihdam sağlayacaklarını ifade ediyor. Erun, “Dünyadaki trendlere paralel olarak teknolojik yeniliklerle destekreceğimizi öngörüyoruz” diyor.

DİREKT BANKACILIK DÖNEMİ

Akbank Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Akyurt, şube dışı bankacılık kanallarından ‘Direkt Bankacılık’ ürünlerini 2 milyonu aşkın müşterinin kullandığını ifade ederek, bankalannda yapılan her 3 işlemden 2’sinin direkt bankacılık kanalları üzerinden gerçekleştiğini ve bu trendin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini ifade ediyor.

“Akbank Direkt İnternet, Türkiye’deki aktif internet bankacılığı kullanıcılarının yüzde 15’ine hizmet veriyor. Para çekme işlemlerinin ise yüzde 90’ı ATM’ler üzerinden yapılıyor. Direkt bankacılık kanallan üzerinden yapılan işlemler yüzde 70-80’lere ulaşmış olsa da, şubelerimiz özellikle müşterilerimize finansal konularda uzman destek verirken onlara uygun ürünlerin saı şında oldukça önemli bir role sahip’ diyor.

Önemli birer verimlilik göstergesi olarak nitelendirilen şube ve çalışan başına aktif tutarlarında 2012 yılında artış gözlendi. Personel başına düşen aktif tutarı önceki yıla kıyasla 567 bin TL artarak 6 milyon 803 bin TL’ye, şube başına düşen aktif tutan ise 8 milyon 077 bin TL artarak 123 milyon 86l bin TL’ye yükseldi.

ORTALAMA 40-50 ŞUBE

2013’te 60 yeni şube açmayı planlayan TEB ise geçen yıl sağladığı 500 kişilik istihdam artışı sayısına bu yıl da ulaşmak istiyor. TEB, aktif internet bankacılığı kullanıcı sayısının 2010 yılındaki 140 bin civarındaki sayıdan bugün 390 bin seviyelerine ulaştığını, Türkiye ortalamasının üzerindeki bu rakamın aktif müşterilerinin yaklaşık yüzde 21’ini oluşturduğuna işaret ediyor.

1250 şube ile Türkiye’nin en çok şubeye sahip bankası Iş Bankası da 2013 yılında hem yurt içinde hem de yurt dışında demografiye uygun büyümesine devam edecek. Yurt içinde 40-50 şube açmayı hedefleyen İş Ban-kası’nın verdiği bilgilere göre bankada gerçekleştirilen işlemlerin 4’te 3’ün-den fazlası şube dışı kanallardan gerçekleştiriliyor.

ADK’YA HUCUM!

Bankaların maliyetlerin düşürerek pazarlama ve satış faaliyetlerine daha çok yoğunlaşmasına zemin hazırlayan Alternatif Dağıtım Kanalları (ADK), bankaların operasyonel işlemlerini ağırlıklı olarak bu alana kaydırmasını sağlıyor. Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk de bu tespite katılıyor. Ertürk’ün verdiği bilgilere göre Denizbank, 22 şube açtığı 2012 sonrası bu yıl, 45 şube daha açarak, bin 370 kişilik istihdam artışını hedefliyor.

ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun da bu yıl 325 olan şube sayılarını artırmay hedeflediklerim açıklıyor. Yapı Kredi Bankası da bu yıl 40-50 şube açacağını açıklarken, Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, bu rakamı 70 olarak açıklıyor. Kıvanç Özvardar / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir