Anasayfa / Ekonomi-Finans / Bankalar her yere ‘kısa gün kârı’ diye transfer yapamayacak

Bankalar her yere ‘kısa gün kârı’ diye transfer yapamayacak
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, finansal istikrarın önemini vurgularken, “Bankalar her yere ‘kısa günün karı’ diyerek fon transferi yapmayacaklar” dedi.

İstanbul’da Sivaslı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği toplantıda konuşan Ergün, bu konuda, “Bankalar kendi batık şirketlerine, sahip olduğu şirketlere finansman aktarmayacaklar. Kredileri alabildiğine geri dönmeyecek şekilde dağıtmayacaklar. Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bunları yakın kontrol altında tutarsa, gelişmelere göre tedbir alırsa, bu hepimiz için iyidir” dedi.
Tedbirler alınmasa
Dünyada olağanüstü bir gelişme olmazsa, Türkiye’nin mali ve finansal yapısının, sürdürülebilir bir büyüme süreci için son derece iyi durumda olduğunu vurgulayan Ergün, şunları kaydetti: “Bazen bankacılık sektörü ile ilgili tedbirler alınıyor. Dolayısıyla bankalar bu tedbirlere karşı serzenişte bulunuyorlar. Ama bu tedbirler ve önceden aldığımız tedbirler olmasaydı, Türkiye ekonomisi bu ekonomik krizin içinden biraz zor çıkardı. Finans sektörü ekonominin üzerine yıkıldığı zaman onun altından kalkmak zor.”Tamam da insanlar Facebook’a binmiyor ki

İDDİALI ülkeler için sanayiye dayalı zenginliğin önemine vurgu yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün,  “Bir Facebook yapıyorlar, köşeyi dönüyorlar” değerlendirmelerini ise şu yanıtı verdi: “Facebook’u yapan genç bir çocuk, şirketi kısa sürede milyon dolarları buluyor. Google, twitter böyle oluyor. Tamam da insanlar Facebook’a binmiyor ki. Sonunda otomobile, uçağa biniyorlar. Facebook’tan, sosyal paylaşım siteleri insanı zengin ediyor da bu gerçek bir zenginlik değil. Bunlar gelişen teknolojinin türevi.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir