Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankalar İhracatçının Küresel Rehberi Oldu

Bankalar İhracatçının Küresel Rehberi Oldu

İhracat yapmak isteyen ancak hedef ülkenin diline, bankacılık sistemine ve hukuki mevzuatına hakim olmayan şirketlerin işini artık bankalar çözüyor. Bankaların global ağları ticaret ile ilgili tüm işlemlerde dünyanın dört bir yanında iş dünyasının en yakın yardımcısı.

İHRACAT yapmak istiyorsunuz ama yurtdışındaki bakir pazarlara nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsunuz… Uzak bir ülkeden karşınıza size mal siparişi veren yeni bir müşteri çıktı ancak tanımadığınız için kararsızsınız… Yabancı bir ülkeye yatırım yapmayı planlıyorsunuz. Bütçesini hazırladınız ama o ülkenin dili, hukuki ve yasal mevzuatı gözünüzü korkutuyor…

ihracat gemisi

Artık korkmayın!.. “Bugüne kadar bu riske girmedim, uluslararası pazarlara açılmadım. Bundan sonra da açılamam” diyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü son yıllarda bankacılık sektörü neredeyse dünyanın her ülkesi için size özel çözümler üretiyor. Bugüne kadar ihracat yapmak isteyen şirketlere ağırlıklı olarak kredi, akreditif, teminat mektubu gibi klasik bankacılık hizmet ve ürünlerini sunan bankalar artık müşteri istihbaratından danışmanlığa, o ülkenin dilinde hukuki ve yasal mevzuata uygun belgelerin hazırlanmasından şirket kurulumuna kadar her türlü ihtiyacınızı karşılar hale geldi.

TÜRK MASALARI KURDU

Bankalar tüm bu hizmet ve ürünleri genellikle yurtdışında açtıkları bankalar ve temsilcilikler kanalıyla sunuyor. Ayrıca ağırlıklı son 10 yılda Türkiye’ye giriş yapan yabancı bankaların global ağları da devreye giriyor. Bu ağlardan yararlanmak için sadece hesap açtırmak yeterli oluyor. Örneğin, Türkiye’de HSBC Bank’ta hesap açtıran bir işletme HSBC’nin faaliyet gösterdiği 81 ülkedeki işlemlerini Türkiye’deki kadar rahat ve hızlı yapabiliyor. Tabii HSBC tek örnek değil…

Bazı bankalar ise bunu bir adım öteye taşımış durumda. Bu konuda öncü bankalardan biri TEB… Ortağı Fransız BNP Paribas’ın 87 ülkedeki global ağını kullanan TEB, Cezayir vc Mısır’da bulunan BNP Paribas şubelerinin içinde birer Türk Masası kurdu. Çalışanları Türk olan bu masalara başvuran şirketler bu sayede kendi dilinde o ülkenin mevzuatına hakim bankacılardan hizmet alır hale geldi.100’Ü AŞKIN ÜLKEDE ÖZEL HİZMET

Diğer bankaların da benzer nitelikte hizmetleri bulunuyor. Garanti Bankası BBVA, Yapı Kredi UniCredit, Denizbank Sberbank, ING Bank ING Global sayesinde Türk KOBl’lerine 100’ü aşkın ülkede ayrıcalıklı hizmet sunuyorlar.

Büyüğünden küçüğüne tüm şirketler için Cayman Adaları’ndan Singapur’a, ABD’den Avrupa Birliği ülkelerine, yani dünyanın belli başlı ticaret merkezlerinden egzotik ülkelere kadar pek çok noktada çok sayıda bankacılık hizmeti almak artık çok kolay.

işte biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak hangi banka hangi ülkede, ne tip hizmetler sunuyor, bu bilgileri sizler için derledik…

SBERBANK’LA ÇİN’E AÇILACAK

2012 Haziran ayında hisselerinin yüzde 99,85’i Rus Sberbank’a satılan Denizbank yalnız ana hissedarının bulunduğu Rusya’da değil kendi markası ile Almanya ve Avusturya’da da faaliyet gösteriyor.

Denizbank AG halen Avusturya ve Almanya’da direkt bankacılık merkezleri ile 135 bin civarında Avrupalı bireysel müşteriye hizmet veriyor. Denizbank Yönetim Kurulu Üyesi Derya Kumru, direkt bankacılık konusunda Avusturya’nın üçüncü eıı büyük bankası olduklarını hatırlatıyor.

Denizbank’m ana hissedarı Sberbank’ın Avrupa’nın en büyük üçüncü bankası olduğunu açıklayan Kumru, yurtdışında verdikleri hizmetleri ise şöyle özetliyor:

“DenizBank Moscow Rusya’da faaliyette bulunan Türk yatırımcılarımıza 2003 yılından beri hizmet veriyor. Ana hissedarımız Sber-bankin ise halen Çek Cumhuriyeti, Slovak-ya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Bos-na-Hersek, Sırbistan, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Çin ve Hindistan’da bankaları var. Bütün bu coğrafyada turizm, inşaat ve enerji sektörleri başta olmak üzere hem Türk hem de Rus müşterilerimiz için sinerjik imkanlar sunabilmek için çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’de halihazırda bin 364 Rus şirketi faaliyet gösteriyor. Doğal olarak bu şirketler DenizBankin ya mevcut ya da potansiyel müşterileri konumunda.” DenizBank AG halen Almanya ve Avusturya’da perakende, KOBİ ve kurumsal bankacılık alanlarında, Avrupa’daki yerleşik veya bu coğrafya ile ticari ilişkisi bulunan müşterilerine, çok sayıda ürün ve hizmet sunuyor. Ayrıca banka müşterisi olan şirketlere yerel mevzuat ve ilgili dokümantasyon konularında da yardımcı oluyor.

DenizBank Moscovv’un ise Rusya’da sanayi yatırımı yapan Türk girişimcilere, tüm nakit kredi ürünlerini ve teminat mektubu sağladıklarını söyleyen Kumru, “Ayrıca Rusya’ya yatırım planlayan müşterilerimize, mevzuat bilgisi ve pazar araştırmaları konusunda danışmanlık hizmeti de veriyoruz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir