Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankalar istihdam stratejilerinde temkinli davranıyor

Bankalar istihdam stratejilerinde temkinli davranıyor

Yılın başında toplamda yaklaşık yedi binin üzerinde işe alım yapacağını açıklayan bankalar, BDDK rakamlarına göre henüz hedeflerinden uzakta. Yılın ilk üç ayında toplamda sadece 255 kişilik ek istihtam sağlanabildi.

Geçen yılın aynı döneminde bu rakam bin 675 kişi idi. Olumlu hedeflere rağmen, daralan kâr marjlarının etkisiyle bankaların istihdam stratejilerinde temkinli davranmayı sürdürebilecekleri dile getiriliyor.

TÜİK’in 15 Haziran 2012’de açıkladığı rakamlara göre Mart 2012 işsizlik oranı yüzde 99 oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.9 puan azalarak tek haneye inen işsizlik rakamlarında iyileşmeler olsa da Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri işsizlik. 2012 için hedef, hu rakamın yüzde 9’larda kalması.

Bankacılık sektörü, genel istihdamın en önemli dinamolarından birini oluşturuyor. Daralan kâr marjlarına rağmen büyümesini sürdüren bankalar, yılbaşı hedeflerinde çalışan sayısında cömert artışlara gidecekleri sinyallerini vermişti.

Akbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Halk-bank ve Vakıfbank bu yılın başında toplam 5 binin üzerinde kişiyi işe alacağını açıklamıştı. Diğer bankaların işe atımlarıyla bu rakamın 7 bini bulacağı bekleniyordu.

Bankaların yılın başında verdikleri teş binin üzerindeki istihdam hedefini gerçekleştirmelerine azalan kar marjlannın ne ölçüde engel olabileceği merak ediliyor.

İSTİHDAM ARTIŞINDA HIZ KESİLDİ

Rakamlara bakıldığında ise açıklamaların tam tersini gösteren bir tablo mevcut Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun (BDDK) Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü Mart 2012 raporuna göre, bankacılık sektörü 195 bin 547 kişi ve 10 bin 579 şube ile faaliyet gösteriyor. Rapora göre şube ve personel sayısında 2011 yılında gözlenen durağan seyir devam ediyor. 2012 yılı ilk çeyreğinde personel sayısı sadece 255 kişi, şube sayısı ise 62 adet arttı. Personel sayısı bakımından en fazla artış, katılım bankaları ve özel bankalar gmplartn-da görüldü. 2012’nin ilk çeyreğinde katılım bankalarının personel sayısı 273 kişi, özel bankaların personel sayısı 230 kişi artarken, yabancı bankaların personel sayısı ise 152 kişi azaldı. Kamu bankalarında da sayı 45 azaldı.

201 1’İN GERİSİNDE

Personel sayısındaki 2012 yılı ilk çeyrek artışının (252 kişi), geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında (1.675 kişi), oldukça sınırlı düzeyde kaldığı, benzer bir şekilde, Man 2012 itibariyle gerçekleşen yıllık artışın (2 bin 692 kişi) önceki yılın aynı dönem yıllık artışının (6 bin 235 kişi) oldukça gerisinde kaldığı görülüyor.Rapora göre küresel krizin bankacılık sektöründe istihdam artışının azalmasına neden olduğu dikkat çekiyor; Mart 2012 itibariyle istihdam artışının yıllık bazda yüzde 57 oranında azaldığı gözleniyor.

Mart 2012 itibariyle sektörde 10 bin 579 şubeden, yılın ilk çeyreğinde şube sayısı artışı (62 adet) geçen yılın aynı dönemine (144 adet) kıyasla gerilediği, Mart 2012 itibariyle gerçekleşen yıllık artışın da (369 adet) önceki yılın aynı dönem yıllık artışına göre (609 adet) geride kaldığı görülüyor. Bankacılık sektöründe istihdam artışında görülen yavaşlamaya benzer şekilde şube sayısı artışında da gerileme göze çarpıyor. Sektörün 77 olan yurtdışı şube sayısında 2012 yılı ilk çeyreğinde bir değişiklik olmadı.

HEDEFLERE DEVAM

Avrupa’daki bankalar küçülüp çalışan çıkarırken, kârlarındaki daralmaya rağmen Türk bankacılık sektöründe büyüme bu yıl da sürecek mi? Türkiye genelinde 950 şubesi olan Akbank’ın İnsan Kaynaklarından Sommlu Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, yılbaşından bugüne kadar 27 şube açtıklarını , yıl-sonuna kadar ise 43 şube daha açacaklarını ifade ediyor. Akbank, yeni şube yatırımlarıyla 1000’in üzerinde yeni istihdam yolunu açacak.

Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün ise bu yıl 35-40 yeni şube açarak, 2011 sonunda 918 olan şube sayılarını 2012 sonunda 950’nin üzerine çıkarmayı hedefledikleri bilgisini veriyor. Garanti Bankası 2012 içinde 10 yeni şube açtı, yıl sonuna kadar ise 30 yeni şube daha açmayı planlıyor. 2012’de Garanti Bankası’nın istihdam artışı hedefi ise 2 bin kişi. Aktif büyüklük açısından Türkiye’nin en büyük bankalarından olan İş Bankası henüz istihdam hedefini açıklamıyor.

HEDEFLER TUTMAYABİLİR

Yapı Kredi İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavuncu’nun verdiği bilgilere göre Yapı Kredi nin bu yıl için şube ağı büyüme hedefi 50-60 arası yeni şube. Bu planları doğrultusunda geçen altı ayda 11 şube açtıklarını ve genel müdürlükte bin 45 kişilik istihdam sağladıklarını belirten Kavuncu, istihdam hedeflerinin de bu rakamlar paralelinde şube açılışlarına orantılı olarak artmasını bekliyor.

ING Bank İnsan Kaynakları ve Sosyal Hizmetler Direktörü Seçil Refik, 201 İ de bankalarının 545 kişiye istihdam sağladıklarını ifade ederek, 2012’de 200 kişiye daha istihdam sağlayarak 5 bin 400 personel rakamına ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. ING Bank, yılın başından bu yana ise 43 kişilik alım yapmış. Refik, bu yıl ayrıca 11 yeni şube açacakları bilgisini veriyor.

Halk Bankası’nın TBMM KlT Komisyonu’na yaptığı açıklamada da yıl sonuna kadar en az 50 yeni şube açmayı ve en az bin yeni istihdam sağlamayı hedefledikleri belirtildi.

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Tanju Kaya’nın verdiği bilgilere göre ise banka yıl sonuna kadar 32 şube açmayı ve 700 kişiyi istihdam etmeyi hedefliyor. Denizbank ilk altı ayda 12 yeni şube açarken, 400 kişiyi işe aldı. Yılsonuna kadar 300 kişilik bir artış daha öngörülüyor.

Bankaların istihdam hedefleri yüksek. Bu rakamların yanı sıra ne kadar çalışan çıkardıklarını ise belirlemek olası görünmüyor. Yılın ilk çeyreğinde hedeflenen yıllık rakamlardan uzak sayıda çalışan işe alındı, yılsonunda rakamların nasıl tutturu-lacağı merak ediliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir