Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankalar Kredi Vermek İçin Turizm Sektörüne Yöneliyor

Bankalar Kredi Vermek İçin Turizm Sektörüne Yöneliyorİş Bankası’nın Odağında Turizm Var, Bankalar Kredi Vermek İçin Turizm Sektörüne Yöneliyor

Bankaların dönem dönem özel ilgi gösterdiği bazı sektörler var. Örneğin son dönemde hemen her banka enerji sektörünü mercek altına aldı. Birbiri ardında gelen enerji yatırımlarına kredi vermek için adeta yarışıldı. Bu yarış hala devam ediyor. Yanı sıra bankalar özelinde öne çıkan sektörler de var. İş Bankası’nda bu sektörlerin başında turizm geliyor. Geçtiğimiz dönemde banka, 150 milyon dolar tutarında dev bir krediye imza attı. Tur operatörü Tez Tour’a verilen bu kredi, turizm sektöründe tek seferde kullandırılan en yüksek tutarlı kredi. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, bu finansmanla Türkiye’ye en yoğun turist gönderen ülkelerden biri konumundaki Rusya’dan tur operatörüyle başlayan ve Türkiye’deki acentelere, otellere ve tedarikçilere uzanan geniş bir ağa doğaldan nüfuz etme imkânı yarattıklarını söylüyor. “Bu öngörüyle, Rusya’da satın aldığımız ve ismini ZAO İşbank (Bank Sofia) olarak değiştirdiğimiz finansal iştirakimiz aracılığıyla Türkiye’ye gelen bireylere bankacılık hizmetlerini kendi ülkelerinde de en üst seviyede sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuşuyor.

Turizm sektörünün banka kredilerinden aldığı pay yıllar itibarıyla artış eğiliminde. Bunda son yıllarda artan turizm tesisi yatırımlarının rolü büyük. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilen Turizm İşletme Belgesi ile turistlere hizmet veren tesislerin sayısı 2002’de 396 bin düzeyindeyken bu rakam 2010 sonunda yaklaşık 645 bine yükselmiş. Suat İnce, “Yatırımların bu hızda artmasında bankacılık sektörünün turizme verdiği desteğin önemi yadsınmamak” diyor.
İş Bankası önümüzdeki dönemde de turizm sektörünü desteklemeye devam edecek. İnce, sektörde turizm kredilerinden yüzde 10 pay aldıklarını söylüyor ve ekliyor: “Bu oran daha da yüksek seviyelere ulaşacak.”

Şehir Kartlarında Hızlı Büyüme

  212 İstanbul Power Outlet Ramazan Sepeti Projesi

Ödeme sistemleri tarafında son trend hiç şüphesiz temassız kartlar. Bankaların son birkaç yıldır yatırım yaptıkları bu alan hızla gelişiyor. Uygulamalar çeşitleniyor.

Temassız kartlar ulaşımdan iletişime, alışverişten eğlenceye kadar çok yaygın bir kullanım alanına sahip. Her alanda da gelişmelere sahne oluyor. En dikkat çeken gelişme ise şehir kartlan tarafında. Şehir kartı programlarının dünyada 2 çok önemli örneği var. Bunlardan biri Hong Kong merkezli Octopus kart. Diğeri ise Londra’da kullanılan Oyster.

Octopus Hong Kong’da ulaşım, iletişim, alışveriş, otomatlar, restoranlar, spor salonları, eğlence merkezleri, üniversite komplekslerinde kullanılıyor ve dünyadaki en başarılı örnek kabul ediliyor. Bugün kullanımda olan 19 milyon Octopus kart var ve Hong Kong’da 16-65 yaş arası nüfusun yüzde 95’i Octopus kart kullanıcısı.

Günde 10 milyonun üzerinde işlem adedi ve 11 milyon doların üzerinde işlem hacmi yaratılıyor. 2 binden fazla anlaşmalı kurum ve 50 bin adet okuyucu terminal bulunuyor.

2006 yılından bu yana Macau ve Shenzen’de de kullanılmaya başlanan Octopus gibi Oyster da bir temassız ödeme kartı. Londra’da 2003’ten bu yana kullanılan bu kartın bugün 10 milyon adet kullanıcısı bulunuyor. Bunların yarısı aktif ve günde yaklaşık 4,5 milyon işlem yapılıyor. Mi-Fare adı verilen bir teknolojiyi kullanan Oyster Card Sistemi, 8 bin otobüs ve 300 metro istasyonunda geçerli.

Türkiye’de de Octopus ve Oyster gibi şehir içi temassız ödeme kartları var. Kullanımı hızla yaygınlaşan bu kartlar önemli bir hacim de yaratıyor. Halihazırda dördü büyükşehir olmak üzere 11 il ve ilçede 4 milyonu aşkın şehir içi ulaşım kaıtı bulunuyor. Bu kartlar üzerinden yılda 1 milyar TL işlem yapılıyor. Önümüzdeki dönemde bu rakamların çok daha dikkat çekici boyutlara ulaşması bekleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir