Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankalardan üçüncü çeyrek kâr sürprizi

Bankalardan üçüncü çeyrek kâr sürpriziBankacılık sektörü en kötü olması beklenen üçüncü çeyreği de beklentilerin üzerinde kârlılık rakamlarıyla kapattı. Dokuz aylık dönemde banka kârlarındaki artış, iştirak satışlarının da etkisiyle yüzde 19,4 olarak gerçekleşti. Dördüncü çeyrek kârlılık ye kredi büyüme beklentileri ise sırasıyla yüzde 4-6 ve yüzde 20-25 arasmda değişiyor. Yine banka kârlarını sınırlayıcı düzenlemeler gündemde olmayı sürdürecek.

borsa yorum

Bankacılık sektörü, Borsa İstanbul’un lokomotifi konumunda ve doğal olarak sektöre yönelik gelişme ve haberler, endeks üzerinde doğrudan etkide bulunuyor. Son dönemde sektörle ilgili konuşulan iki önemli konu var: Birincisi geçen hafta tamamlanan dokuz aylık bilançolar. Gelen bilançolara bakıldığında analizler, genel olarak kârların beklentilerden iyi geldiği yönünde. Rakamlar, yüzde 19,4 kâr artışına işaret ediyor.

İkincisi ise son zamanlarda gündemde olan banka gelirleri üzerindeki kısıtlayıcı düzenlemeler. Son olarak geçen hafta Tüketicinin Korunmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM’de kabul edildi.

Taslak metne göre kabul edilen metin arasındaki fark, tüketici kredilerinde borcun erken ödenmesi halinde tüketicinin tazminat ödemesi maddesi kaldırıldı.

Konut kredilerinde ise kalan vadesi 36 aydan düşük olan kredilerde erken ödeme tazminatı kalan ana paranın yüzde l’ini geçemeyecek iken vadenin 36 aydan uzun olması durumunda ise erken ödeme tazminatı kalan ana paranın yüzde 2’sini geçemeyecek.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

Bankalar için güçlü denilebilecek bir ve ikinci çeyreğin ardından sektör analistleri en zorlu çeyreğin üçüncüsü olacağım belirtiyorlardı. Üçüncü çeyreğin özellikle kârlılık anlamında yılın en zayıf çeyreği olması beklenirken, aynı zamanda TL fonlama maliyetlerindeki artış ve mevsimsellik etkisiyle kredi hızı büyümesindeki yavaşlamanın etkili olması bekleniyordu. Ancak görünen o ki bankalar, fonlama maliyetlerindeki değişimi iyi yönetti, krediler de beklentilerin üzerinde büyüyerek, kârlılıkta beklentilerin üzerine çıkılmasını sağladı. En zayıf çeyrek olması beklenen üçüncü çeyreğin olumlu gelmesi, dördüncü çeyrek ve yıl sonu verilerini de olumlu etkileyecek.

Kârlılıkların beklentilerden daha iyi gelmesinin nedenini İş Yatırım Bankacılık Analisti Bülent Şengönül, net faiz marjındaki gerilemenin sınırlı kalmasından kaynaklandığın belirterek, “Mevduat maliyetleri yukarı gitti, genel faizler de yukarı geldi. Ama sektör bunu iyi absorbe etti. Alternatif kanallardan çözmeye çalıştı. Döviz fonlamayı da hesap’layarak fonlama maliyetlerini iyi yönetebildi. Kredi fiyatlamasmm etkilerini son çeyrekte göreceğiz” diyor.

SON ÇEYREKTE NE OLUR?

Banka bilançolarının genel olarak beklentiler dâhilinde olduğunu vurgulayan Burgan Yatırım’m kıdemli bankacılık analisti Duygun Kutucu ise üçüncü çeyrekte kârlardaki gerilemeye dikkat çekiyor.
Alım-satım (trading) kârlarındaki daralmadan kaynaklı etkilerin üçüncü çeyrek kârlarında hissedildiğini belirten Kutucu şunları söylüyor: “Dördüncü çeyrekte net faiz marjının yükselmesini bekliyoruz. Enflasyona endeksli kağıtların getirisi de son çeyrekte artacak. Tahvil bonoların payının artmasını beklemiyoruz. Mevsimselli-ğin yanında kredi büyümesinde son çeyrekte gerileme yaşanır. Yıl sonunda ise yüzde 26’lık bir artış bekliyoruz. Kredi büyümesi temposu ise 2014’te düşer.”

Operasyonel olarak net faiz kârları beklentilere akın gerçekleşti. Ücret kalemlerindeki düşüş, beklentilerden daha iyi geldi. Kârların daha iyi geldiğini söyleyen Oyak Yatırım Bankacılık Analisti Metin Esendal, dördüncü çeyrekte BDDKnın KOBÎ ve ihracat kredilerinde sırasıyla yüzde l’den yüzde 0,5’e ve yüzde 0’a düşürdüğü karşılıkların kâr rakamını yukarı çekecek bir etken olacağının altını çiziyor. 2013 sonunda yüzde 23-24 kredi büyümesi bekleyen Esendal, kârlılıkta ise Yapı Kredi’nin iştirak satışı çıkarıldığında yüzde 4 artış, eklendiğinde yüzde 11,5’lerde artış öngörüsünde bulunuyor.

  Finansal Sisteme Saldırı Var mı?

NET FAİZ MARJI YÜKSELECEK

Global Menkul Değerler Kıdemli Bankacılık Analisti Sevgi Onur, dördüncü çeyrekte bankaların sınırlı da olsa bankaların kârlılıklarda iyileşme beklediğini ifade ederek, “Mevsimsellikten dolayı komisyon gelirleri daha iyi gelecektir. Kredi büyümesi ise son çeyrekte yüzde 7-8, yıl sonunda yüzde 20’nin üzerinde olur. Bu yıla göre net faiz marjı da yükselecek” diyor.

Kredi büyümesinin son çeyrekte bir öncekine göre yüzde 5 büyümesini bekleyen Bülent Şengönüi, “Marjların toparlanmasıyla net faiz gelirlerinde çeyreksel bazda en az yüzde 10’luk artışlar göreceğiz. Operasyonel gelir net faiz marjına olumlu yansır, diğer kalemlerin de devreye girmesiyle yılsonu kârları yüzde 3’lerden revize ettiğimiz oranla yüzde 6-7 civarında gelir. 2013 sonundaki kredi büyümesi ise yüzde 25 civarında gelecektir” diyor.

4 BÜYÜK BANKADA NE ÖNERİLİYOR ?

İŞ BANKASI

Ata Yatırım Bankacılık Analisti Derya Güzel “îş Bankası 3- çeyrek net kârı 504 milyon TL olan tahminimizin ve 560 milyon TL piyasa beklentisinin üzerinde, 632 milyon TL olarak gerçekleşti. Bunun nedeni beklentilerden düşük gelen operasyonel giderler (+), 100 milyon TL’lik serbest karşılık geri çevrilmesi (+), düşük diğer gelirler (-), düşük ticari kâr (-) ve yüksek vergi gideri (-) kaynaklı. Çeyreksel sonuçların ardından îş Bankası için 12 aylık hedef fiyatımız 5,32 TL ile ‘tut’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.”

AKBANK

Yatırım Finansman Banka Analisti Ahmet Emre Kılınç “Akbank üçüncü çeyrekte piyasa beklentisinin ve bizim beklentimizin altında 563 milyon TL konsolide olmayan net kâr elde etti. Banka çeyrek dönemde kredilerini yüzde 7,6 büyüttü. Akbank’m toplam mevduatı çeyrek dönemde yüzde 13 artarken, yabancı para mevduat dolar bazında yüzde 11,8 ve TL mevduat yüzde 9 arttı. Akbank için tavsiyemiz ‘al’ yönünde olurken, hedef fiyatımız ise 8,8 TL seviyesinde bulunuyor.”

YAPI KREDİ

Ak Yatırım Araştırma Müdürü Hakan Aygün “YKB üçüncü çeyrekte hem bizim beklentimize hem de piyasa beklentisine paralel 1 milyar 627 milyon TL net kâr rakamı açıkladı. Bankanın takibe dönük alacakları bu çeyrekte de hız kesmezken, kredi ve mevduat büyümeleri ise yüzde 6,4 ve yüzde 6,8 ile sektör ortalamasının (yüzde 7,6 ve yüzde 7,8) bir miktar altında kaldı. YKB için hedef fiyatımızı 4,80 TL olarak belirlerken, ‘Endekse Paralel Getiri’ tavsiyemizi koruyoruz.”

GARATİ BANKASI

İş Yatırım Bankacılık Analisti Bülent Şengönül “Garanti Bankası yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde 645 milyon TL solo net kâr açıkladı. Bu rakam önceki döneme göre düşüşe işaret ediyor. Beklentilerden iyi gerçekleşen temel bankacılık gelirleri, kredi riskindeki düşüş ve son çeyreğe ilişkin iyimser beklentiler, bizce bu çeyrek öne çıkan gelişmeler oldu. Garanti Bankasında 8,94 TL hedef fiyat ve ‘tut’ tavsiyesi veriyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir