Anasayfa / Kariyer ve İş / Bankaların 2014 Yılı Yeni Şube ve Personel Alımları

Bankaların 2014 Yılı Yeni Şube ve Personel Alımları
Türkiye’nin önde gelen 12 bankası 2014 yılı büyüme planlarını açıkladı. Bankalar bu yılın son bir buçuk ayı ve 2014 yılının tamamında yaklaşık 500 şube açacak ve 10 bin yeni eleman alacak. Başarılı yeni mezunlara bedava mastır, banka içi eğitim ve yurtdışı şubelerde çalışma imkanı vaat eden bankalar personel alımında ağırlığı gençlere veriyor…

bankalar

BANKACILIK sektörü bugünlerde 2014 yılına ilişkin iş planlarını hazırlıyor. Gerek global, gerekse Türkiye ekonomisine ilişkin belirsizliklere ve zorluklara rağmen istisnasız tüm bankalar “büyümeye devam” sloganıyla planlarına son şeklini veriyor. Artan rekabet ortamında pastadan daha çok pay almak isteyen bankalar Türkiye’nin dört bir yanında şubeler açıp, yeni personel almaya hazırlanıyor.

Hepsinin hedefinde üniversiteden yeni mezun iyi eğitimli, tercihen yabancı dil bilen gençler var. Geçmiş yılların aksine bankacılık sektörü son yıllarda kendi personelini kendi yetiştirmeyi tercih ediyor. Bankanın “okul” olduğu savı ile hareket eden kurumlar, bu yüzden üniversiteden yeni mezun öğrencileri bünyelerine katmayı tercih ediyor. Bu gençlerin performanslarına göre bankanın üst kademelerine doğru bir kariyer tırmanışına imkan yaratılıyor. Bankaların tamamına yakını şube müdürlerini, bölüm direktörlerini, hatta genel müdür yardımcısı ile genel müdürlerini banka personeli içinden atıyor. Bu sayede bankanın kültürü ve iş yapış biçimi ile yetişen elemanlar kan uyuşmazlığı olmadan yöneticilik yapıyor. Özetle, eskisi gibi bankalar arasında büyük paralarla eleman transferinin modası geçmiş gibi görünüyor.

BAŞARILI ÖĞRENCİYE DAVET

Fakat bu durum bankalar arasında eleman kapma konusunda yarış olmadığı anlamına gelmiyor. Çok dillendirilmese de tüm bankalar 25 yaşını aşmamış iyi eğitim görmüş, üniversiteden yeni mezun gençleri kapmak için ciddi bir yarış içindeler. Birçok banka Türkiye’nin seçkin üniversitelerinde başarılı olan öğrencileri okul yönetimi ile birlikte belirleyip onlara iş teklifinde bulunuyor. Iş teklifleri sırasında bedava mastır programlarına katılma hakkı, banka içi özel eğitim programları, hatta yurtdışı şubelerde çalışma imkanı gibi gençlere cazip gelecek kariyer fırsatları sunuluyor.

SATIŞ EKİBİ PROFESYONEL İŞİ

Fakat iş satış ve pazarlama departmanlarına gelince değişiyor. Sektör satış ve pazarlama gibi yoğun rekabet ve bilgi birikimi gerektiren bölümlere genç ama deneyimli isimleri almayı tercih ediyor. Bu yüzden geçmiş yıllarda olduğu gibi 2014’te de özellikle yeni açılacak şubelerdeki bireysel ve KOBI pazarlama birimlerine diğer bankaların yetişmiş elemanlarım transfer etme rekabeti bütün hızıyla sürüyor.Türkiye Bankalar Birliği’nin 2013 Eylül verilerine göre, bankacılık sektöründe toplam 195.bin 823 kişi çalışıyor. Çok değil bir yıl öncç yani 2012 Eylül ayında çalışan sayısı 184 bin 332 idi. Yani aradan geçen bir yılda bankacılık sektöründe çalışan sayısı 11 bin 491 kişi arttı. Şube sayısında da benzer bir durum var. 2012 Eylül ayında Türk bankacılık sisteminde 10 bin 111 olan şube sayısı bir yıl sonra 10 bin 834’e ulaştı.

Bankacılar 2014 yılında da benzer büyümenin devam edeceği görüşündeler. Bu yüzden bugünlerde hedefler doğrultusunda yılın son şubelerini açmaya odaklanan bankalar 2014 yılının büyüme planlarım da hazırladılar. İşte bankaların 2014 yılı büyüme planları…

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) 2014 Yılı Personel Alımı

Bank Asya 2014 Yılında 500 Personel Alacak

Kuveyt Türk 2014 Yılında 630 Kişi Alacak

Şekerbank 2014 Yılında 900 Personel Alacak

Fibabanka Personel Alımları 2014

Bankacılıkta kariyer yolu daha uzun

Anadolubank 2014 Yılında 120 Yeni Personel Alacak

ING Bank Yurtdışında Çalışma İmkanı Sağlıyor

Odeabank Personel Alımları 2014

Denizbank 2014 Yılında 1200 Personel Alımı Yapacak

Yapı Kredi 2014 Yılında 300 Personel Alımı Yapacak

Garanti Bankası 2014 Yılında 2 Bin 60 Personel Alacak

Akbank 2014 Yılında 1600 Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

Orta ve üst düzey bankacılara koçluk eğitimi şart


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir