Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankaların Altın Mevduatı Kampanyaları

Bankaların Altın Mevduatı KampanyalarıYatırımcı talebindeki artış bankaların altın mevduatına da yansıdı. 2012 Ekim – 2013  Şubat arasında toplam altın mevduatı yüzde 40 oranında büyüdü. Artan talep bankaları altına dayalı havale, kredi, fon, fonvard gibi yeni ürünler çıkarmaya itiyor…

ALTIN fiyatları düşüyor ancak altına olan talep bir türlü azalmıyor. Geleneksel yatırım aracı olan altın, küçüğünden büyüğüne yatırımcıların gözünde yine en güvenli yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Yatırımcı talep ettikçe bankalar altına dayalı hizmet ve ürünlerine her geçen gün bir yenisini ekliyor. Son bir yıldır neredeyse tüm bankalar şubeleri kanalıyla müşterilerinin yastık altındaki ziynet altınlarını toplamak için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Çok farklı ayarlardaki bu altınlar İstanbul Altın Rafinerisi gibi uzman kurumlardaki eksperler tarafından değerlendiriliyor. Ardından 24 ayara çevrilen altınlar vatandaşın talebine göre bankalarda açılan vadeli veya vadesiz mevduat hesaplarına yatırılıyor. Talep çok yoğun olduğu için bankalar haftanın veya ayın belli günleri altın toplamayı sürdürüyor.

Ateşan AYBARS / Uluslararası piyasalar anaı
Uzun vadeli alıyorlar

Altın fiyatı için temel analiz yapmak artık son derece güç. Bir yanda merkez bankalarının işlemleriyle yaşanan belirsiz talep dalgalanması, öbür yanda fiziki talep denge arayışı analiz yapmayı zorlaştırıyor. Son dönemde özellikle Uzakdoğu, Hindistan ve Türkiye’de altın fiyatları farklı fiyatlanmaya başladı.

Altın piyasasında uzun vadeli yapısal bir değişim başlıyor. Piyasalarda batı merkezli altın talebinin yükselmekte olan doğu ülkelerine kaydığı görülüyor. Altın piyasasında bence yeni bir dönem başlıyor.

Yatırımcılar uzun vade için altın satın alıyorlar.

Teknik olarak baktığımızda ise altın fiyatı dramatik çöküşün ardından kritik 1.473 dolar direncine kadar yükseldi. Doğal olarak yükselme beklentisi olanlar altın fiyatını 1.400 dolar/ons üzerinde tutmaya çalışıyor. 1.450 dolar üzerinde denge sağlanırsa 1.500 hedefi ve hemen üzerinde 1.540 dolara kadar direnç görülmüyor. Ancak altın 1.400 dolar/ons altına sarkarsa direksiyon yeniden aşağı yönde beklentisi olan “ayı kampına” geçer. Özellikle sert düşüşe tepkiyle 1.473 dolara yükselmesi, ardından satış baskısı ya da konsolidasyon gelebilir. 1.450 dolar altında ise 1.439-1.420 gibi önemli destekler var.

DÖRT AYDA YÜZDE 40 ARTIŞ VAR

Bu yoğun ilgi bankacılık sektörünün altın hesaplarına da yansımış durumda.

Ekim 2012 ile Şubat 2013 tarihleri arasındaki dört aylık dönemde bankalardaki altın mevduatı tutarı yüzde 40 artışla yaklaşık olarak 225 tona ulaştı. Yaklaşık bir yıl önce 3.1 milyar TL olan altın mevduat hesaplarının tutarı ise 25 milyar TL’yi zorlamaya başladı. Başka bir deyişle yastık altındaki 25 milyar TL’lik altın bankaların bu hesaplarıyla ekonomiye kazandırıldı.

ÜRÜN ÇEŞİTLENDİ

Öte yandan, bankaların altın tasarrufçularına ilişkin hizmet ve ürünleri bununla da bitmiyor. Altın hesabı bulunan müşterilerine altın kredisi veren bankalar, ayrıca müşterilerine altın hediye çeki, 1 gramdan 1 kilograma kadar altın alış ve satışı imkanı, altın yatırım fonu, altın biriktiren kredi kartı, altın biriktiren hesap, altın havalesi, altın forvvard işlemi, kuyumcu paket sigortası gibi çok sayıda ürün de sunuyor.

Her ne kadar 2013 yılı için altın fiyatlarında yükseliş şansı zayıf görülse de, bankacılara göre bu yıl da yatırımcıların talebi tüm hızıyla devam edecek. 2013 yılında da altın bankacılığına odaklanacaklarım açıklayan bankaların bu yıla özel hizmet ve ürünleri ise şöyle…

7/24 İŞLEM YAPILIYOR

Müşterilerinin yastık altındaki altınlarını “Altın Buluşmaları” ile toplayan îş Bankası, bankacılık sektöründen farklı olarak Gülaylar Grubu ile de işbirliği yapıyor. Bu işbirliği kapsamında Gülaylar Altın’ın 35 farklı noktasında bulunan mağazalarını da sisteme dahil ettiklerini söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ilha-mi Koç, “Anlaşmalı kuyumcu mağazaları aracılığıyla altınlarını bankamıza yatırmak isteyenlerin öncelikle * şubelerimizden ‘MaxiPara Altın Kart’ almaları gerekiyor. Daha sonra, altın ve ziynet eşyalarını anlaşmalı Gülaylar mağazalarına götürdüklerinde kartın POS cihazından geçirilmesiyle altınların gram karşılığı bankamızdaki vadesiz altın mevduat hesabına aktarılıyor” diyor.

İş Bankası, anında bankacılık kanallarından da 24 saat, gram altın, tam ve yarım altın ile Cumhuriyet altını satışı gerçekleştiriyor. Bankanın altın alım ve satımının yanı sıra altın mevduat hesabı, vadeli altın mevduat hesabı ve altın kredisi ürünü de bulunuyor.

Altına yatırım yapmak isteyen küçük tasarruf sahipleri içinse düzenli altın alım talimatı verme imkanı sunan İş Bankası’nın bunlara ek olarak B Tipi Altın Yatırım Fonu ve farklı vadelerde ihraç edilen korumalı altın yatırım fon yönettiğini de söyleyen 11-hami Koç, “Ayrıca dileyen müşterilerimizin altına dayalı türev işlemlerine aracılık ediyoruz. Müşterilerimize belirli bir tutarın üzerinde olmak kaydıyla hesaplarındaki altın fiziki olarak İstanbul’da teslim ediliyor” diyor. Koç’un verdiği bilgiye göre 31 Mart 2013 itibariyle İş Bankası’ndaki altın mevduat hesabı bakiyesi 3.19 milyar TL, B tipi altın fonu ise 52 milyon TL büyüklüğe ulaştı.

5 TL’YE BİLE HESAP AÇABİLİRSİNİZ

Şekerbank, altın yatırımları için özellikle küçük tasarruf sahiplerini hedefliyor. Bankanın bu politikası rakamlarına da yansımış durumda. Bankanın bireysel altın mevduatı müşterilerinin yüzde 96’sınm 25 bin TL’nin altındaki tasarruf sahiplerinden oluştuğunu söyleyen Şekerbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, altın bankacılığı kapsamında sundukları ürünler hakkında ise şunları söylüyor:

“Müşterilerimiz 5 TL ile altın hesabı açabiliyor ve her ay tasarruflarını gram altın olarak biriktirebiliyorlar. Burada alım satım işlemlerini 0.01 gram ve katları şeklinde yapabiliyorlar. Ayrıca vadesiz altın hesabı da açabiliyorlar. Bir başka uygulamamızla ise vadesiz TL hesaplarından her ay düzenli altınalım talimatı verip, ‘1 gram ve üzeri’ ya da ‘100 TL ve üzeri’ seçeneklerinden birini tercih edebiliyorlar. Öte yandan örneğin 200 TL’ye ihtiyacı olan bir tasarruf sahibi, bileziğini bozdurmak yerine hesabındaki altınlarını 0.01 gram ve katları olacak şekilde bozdurabiliyor. Bunların yanı sıra internet bankacılığımız sayesinde günün her saatinde altın alım satımı yapmak da mümkün.” Banka, “Tasarrufun Altın Günü” uygulaması kapsamında hangi ayarda olursa olsun bilezik, yüzük, çeyrek altın gibi her türlü ziynet altınını şubelerine getiren müşterilerinin altınlarını 24 ayara çevirip vadesiz altın hesabı açıyor.

“Tasarrufun Altın Günü” etkinliğini her ayın ilk beş günü farklı şubelerde gerçekleştiren banka, önümüzdeki günlerde “Vadeli Altın Hesabı” ürününü hayata geçirmeyi hedefliyor.

BİRİKTİREN HESAP

DenizBank, altının yanı sıra gümüş için de mevduat hesabı açma imkanı sağlıyor. Altın ve gümüş mevduatında toplam 12.5 tonluk bir büyüklüğe ulaştıklarını söyleyen DenizBank Altın Bankacılığı Grup Müdürü Cem Turgut Gelgör, özellikle İstanbul Altın Rafinerisi eksperliğinde başlattıkları ve müşterilerinin yastık altındaki altınlarını topladıkları “Deni-zAltın Günleri”nin çok yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor.

DenizBank müşterilerinin bu sayede fiziki altınlarını mevduat hesabına çevirip faiz geliri elde ettiğini söyleyen Gel-gör şöyle devam ediyor: “Bunun dışında düzenli altın biriktirmeyi sağlayan ‘Altın Biriktiren Hesabı’ ve ‘Vadesiz Gümüş Depo Hesabı’ da fark yaratan ve ilgi gören ürünlerimizden” diyor.

DenizBank müşterileri şube, ATM ve internet bankacılığından altın ve gümüş alım satımının dışında altın havalesi gibi işlemlerini de yapabiliyor.

Bankanın yılın ikinci yarısında hayata geçireceği DenizAltın ürünü ile müşteriler mevduat hesaplarına yatırdıkları altınları istekleri zaman gram olarak çekip sevdiklerine hediye edebilecek.

DenizBank, imalatçı, toptancı ve küçük üreticiye büyük kolaylık sağlayan altın kredisi de veriyor. Burada müşterilerinin ihtiyacına yönelik farklılaşmaya giden banka, örneğin kuyumculara ödeme kolaylığı getirmek için taksitli krediler geliştirmiş. Bu ürün sayesinde müşterilerinin istedikleri ödeme planına bağlı kalarak, istedikleri vadede, istedikleri kadar taksitlerle veya üç ayda bir ödemelerle kredilerini ödeme imkanına kavuştuklarını söyleyen Cem Turgut Gelgör, “Taksitli altın kredimizin yanı sıra bu segmentte spot altın kredisi, gümüş kredileri, kuyumcu paket sigortası da sektöre sunduğumuz diğer ürünlerimiz arasında yer alıyor” diyor.

KUYUMCUYA ÖZEL ÜRÜNLER

Altın bankacılığı konusunda çok sayıda ürüne sahip bankalardan biri de Türkiye Ekonomi Bankası (TEB). Altın kredilerde sektör lideri olan TEB müşterilerine taksitli altın kredisi, altın tahsilat sistemi, kuyumcu paket sigortası, vadesiz/vadeli altın hesabı, gümüş depo hesabı, damla altın hesabı TEB ve B tipi altın fonu sunuyor.

TEB’de yatırımcıların Altın Hesa-bı’nı TL/dolar karşılığı veya 1 kilogram ve katlarında fiziki olarak alabildiğini ayrıca faiz geliri elde edebildiğini söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, sundukları diğer hizmet ve ürünleri şöyle özetliyor:
“Altına uzun vadeli ve düzenli yatırım yapmak isteyenler için ‘Damla Altın Hesabı’m çıkarttık. Portföyünün yüzde 51’ini altında değerlendiren TEB B tipi altın fonu ve gümüş hesabı da yatırımcılara sunduğumuz diğer alternatifler arasında. Altın enstrümanlarımıza TEB şubeleri, çağrı merkezi, ATM ve internet şubeleri kanalıyla haftanın yedi günü günün 24 saati ulaşma imkanı var. TEB’in bir diğer özel ürünü ise, kuyumcuları hedeflediğimiz hem değişken hem de taksitli sunduğumuz altın kredisi. 500’ü aşkın şubemiz kanalıyla bu sektördeki üreticilere verdiğimiz altın kredisinin yanı sıra yine kuyumculuk sektörünü hedeflediğimiz Altın Tahsilat Sistemi bulunuyor. Bu sistemle bayi ve satış noktalarının toptancı şirketten yaptıkları mal alımlarını kredilendirebiliyoruz. Bu sayede altın ticareti yapanlara hem düşük komisyonlu kredi kullanma, hem de borcu uzun vadede ödeme gibi avantajlar sağlıyoruz.”

TEB, Kuyumcu Paket Sigortası ile Stok Teminatı (kasa ve vitrindeki altın stokları hırsızlık riskine karşı sigortalanıyor), Demirbaş Teminatı, Emanete Bırakılan Mallar Teminatı, Emniyeti Suistimal Teminatı, Terör Teminatı, Deprem Teminatı gibi teminatları tek bir paket halinde kuyumculara sunuyor.

Banka halen 25 bini aşkın müşterisine büyüklüğü 10 tona ulaşan altın mevduat hesabı açmış durumda. TEB’in altın fon büyüklüğü ise 256 kilograma ulaştı.

  Ekonomide Kredi Perhizi Sektörleri Olumsuz Yönde Etkiliyor

KOMİSYON ÖDENMİYOR

2006 yılında Türkiye’nin ilk altın borsa yatırım fonu olan GOLDIST’i çıkaran Finansbank altın bankacılığı konusunda müşterilerine çok sayıda ürün ve hizmet sunuyor. 2012 yılında “Finansbank Altın Toplama Günleri”ni hayata geçirdiklerini, bu yıl ise söz konusu uygulamayı tüm Türkiye geneline yaymayı planladıklarını söyleyen Finansbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, bankanın diğer ürün ve faaliyetleri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Müşterilerimiz Altın Biriktiren Hesap sayesinde düzenli olarak birikim yapabiliyor. Bu hesaba yarım gramdan başlayan tutarlarda bile talimat vermek mümkün. Üstelik müşteriler hesaplarına diledikleri zaman ara ödeme yapabiliyorlar. Bunun için hiçbir komisyon ödenmiyor. Ayrıca Altın Hesap sayesinde 7 gün 24 saat gram cinsinden altın alınıp satılabiliyor.”

Türkiye’nin ilk, dünyanın ise altıncı altın borsa yatırım fonu olan GOLDIST ile yatırımcılar, külçe altına gram bazında yatırım yapma ve altının fiyat değişimlerinden anlık olarak yararlanma imkânı elde ediyorlar. Finansbank dileyen müşterilerine Altın Hediye Çeki de kullandırıyor. Bankanın bunun dışında altına yatırım yapan anapara koruma amaçlı fonları da var.

1 TL’YE ALTIN ALMA FIRSATI

Yapı Kredi, minimum 1 TL karşılığında müşterilerine döviz gibi altın alım satımı yapma imkanı sağlıyor. Müşterilerinin vadeli, vadesiz altın mevduat hesabının yanı sıra altın fonuna da yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemal-ctlar, “Müşterilerimiz bankamızdaki diğer tüm altın hesaplarına altın havalesi yapabiliyor ve altın alım satım ve havale işlemlerini ATM’lerden gerçek-leştirebiliyorlar. Ancak fiziki altın teslimi 1 kilogramlık külçe altınlarla yapılabiliyor” diyor.

Yapı Kredi, yastık altı altının ekonomiye kazandırılması için de çalışıyor. Şubeleri kanalıyla hurda altın toplayan banka, bu kapsamda ziynet altınlarını şubeye getiren müşterilerine miligram bazında bile olsa vadeli ve vadesiz altın mevduat hesabı açıyor.

2010 yılı Mart ayından bu yana isteyen müşterilerine yüzde 51’i altın ve altına dayalı enstrümanlara dayalı Yapı Kredi B Tipi Altın Fonu’nu da sunduklarını söyleyen Cemalcılar, “Müşterilerimiz genellikle vadeli ve vadesiz altın hesabını tercih ediyor. Bu hesapların ortalama büyüklükleri ise vadeli altın hesabında 31 bin, vadesiz altın hesabında ise 6 bin TL civarında” diyor.

TAM ALTIN BİRİKTİREBİLİRSİNİZ

Akbank, 2012 yılından bu yana müşterilerine altın mevduat hesabı açıyor. 10 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen ciddi bir hacme ulaştıklarını söyleyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, geçen yıl Akbank Esnek Birikim Hesabı’nı da hayata geçirdiklerini hatırlatıyor. Birikim hesabı sayesinde Akbank müşterileri her ay düzenli olarak gram altının yanı sıra tam, yarım veya çeyrek altın da biriktirebi-liyor. Banka bunun için müşterilerinden herhangi bir masraf veya ücret talep etmiyor.

Geçen yıl ekim ayında “Altın Davetleri” düzenlemeye başlayan Akbank, bu kapsamda ciddi bir çalışma yaptı. Evlerinde bulunan farklı ayardaki altın birikimlerini şubelere getirip altın hesaplarına aktaran Akbank müşterileri, söz konusu hesaptan alım satım yapabiliyor. Yalnız TL değil, dolar ve curo ile de gram altın alım satımı yaptıklarını söyleyen Tözge, “Üstelik müşterilerimiz istedikleri zaman internet bankacılığı aracılığıyla da işlem yapabiliyor. Bankamızın altın fonlarının büyüklüğü 840 milyon TL’ye ulaştı” diyor.

Akbank 2013 yılında farklı temalarla altına yönelik ürünlerin ve anapara koruma amaçlı fonların arzına devam etmeyi planlıyor.

90 ŞUBEDEN TOPLUYOR

Garanti Bankası altın bankacılığı konusunda ilk adımı 2007 yılında atmıştı. Bu tarihte müşterilerine altın hesabı açmaya başlayan banka, o günden bu yana altına dayalı çok sayıda ürün çıkarttı. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, bankanın bu kapsamdaki ürün ve hizmetlerini şöyle özetliyor:

“Vadesiz Altın Hesabı, Birikimli Altın Hesabı ve faiz kazanma imkanı sağlayan Vadeli Altın Hesabı’nın yanı sıra Altın Salısı’ olarak tanımladığımız bir uygulamamız var Her Salı 90 civarındaki şubemiz kanalıyla altın topluyoruz. ‘Altın Salısı’ sayesinde evlerde, kasalarda, yastık altında tutulan altınların, her salı günü seçili şubelerimizde altın eksperleri tarafından değerlendirilerek gram altın olarak hesaba yatırılması sağlanıyor. Ayrıca Vadesiz ya da Birikimli AJtın Hesabı’na altın havalesi yapabilen müşterilerimiz, ihtiyaç duymaları halinde Altın Hediye Çeki de alabiliyor.”

Altın hesaplarına Garanti Bankası şubelerinin yanı sıra günün 24 saati internet şubesinden, Alo Garanti’den, Garanti Paramatik’lerden de ulaşılabiliyor. Ayrıca bu kanallardan Ata Külçe’nin yanı sıra gram bazlı ya da nakit olarak da altın çekilebiliyor. Banka, şu anda sadece İstanbul şubelerinden yapılan bu uygulamayı kısa sürede tüm Türkiye’ye yaymayı planlıyor.

Genç’in verdiği bilgiye göre Garanti Bankası 2012 yılı Haziran ayında başladığı Altın Salısı uygulaması ile geçen yıl 1 ton, 2013’ün ilk dört ayında ise 1 tonu aşkın altın topladı. Öte yandan banka, gram altının yanı sıra şubelerinden külçe altın alım satımı da yapıyor. Altın hesaplarındaki tutarın 100 bin TL’ye kadar devlet güvencesinde olduğunu ifade eden Onur Genç, banka olarak bu hesaplardan hesap işletim ücrcti almadıklarına dikkat çekiyor.

Garanti Bankası altına dayalı sunduğu bu hizmetlerin yanı sıra tamamen altına dayalı ilk altın fonu olan “Osmanlı Altın Fonu” ve dönemsel olarak ihraç edilen altının düşüş veya yükselişine endeksli anapara korumalı altın fonu da çıkartıyor. Talep eden müşterilerine, yaptıkları alışverişlerde altın kazandıran ilk ve tek kredi kartı olan Altın Bonus Kart’ı da sunan Garanti Bankası “altın teminatlı kredi” de veriyor. Söz konusu kredinin banka müşterilerinin hesaplarındaki altının değeri karşılığında olduğunu belirtelim.

ATM’DEN SATIŞ

Kuveyt Türk, altın bankacılığı konusunda müşterilerine 15 farklı ürünle hizmet veriyor. Altın depo hesaplarını 2007 yılında açmaya başlayan banka, 2011’de ise yastık altı olarak tabir edilen fiziki altın toplama günlerini hayata geçirdi. Belirlenen şubelerde altın toplama günleri ilan edilerek atıl durumda olan yaklaşık 5 ton altını ekonomiye kazandırdıklarını söyleyen Kuveyt Türk Bireysel ve işletme Bankacılık Grubundan Sorumlu Genel MüMehmet Oral, bu kapsamda verdikleri hizmetleri şöyle özetliyor:

“Altınlarını Kuveyt Türk’e yatıran müşterilerden hesap işletim ücreti almıyoruz. Dilerlerse katılım hesabı açarak altından kar payı alabilen Kuveyt Türk müşterileri, küçük miktarlarda dahi altın alım satımı yapma imkanı elde ediyor. Müşterilerin verecekleri ileri tarihli bir emirle istedikleri fiyat ve tarihte alım satım ya da başka bir hesaba havale yap-maları da mümkün. Altın çek ürünümüzü ise yalnız banka müşterileri değil dileyen herkes kullanabiliyor. Altın çeki hediye alan kişiler çekin karşılığını ister altın isterlerse nakit olarak alabiliyor.”

Kuveyt Türk dünyada bir ilk olan ATM’lerden 7 gün 24 saat gram altın satışı yapıyor. Banka, özellikle nikah salonlarına yerleştirilen “Altın Köşe” kioskları ile müşteri olsun olmasın herkese istedikleri anda altın alma imkanı sunuyor. Bankanın bir diğer ürünü ise Gold Plus Borsa Yatırım Fonu. Bu fonla ileri tarihli fiyat emri ile alım satım imkanı sağlanıyor.

KABUL GÜNÜ YAPIYOR

Bank Asya 2007 yılından bu yana müşterilerine altın depo hesapları aracılığıyla altına yatırım imkanı sunuyor. Bu hesap sayesinde Bank Asya müşterileri, uluslararası fiyatlara göre ilan edilen altın kurlarından 24 ayar altın alıp altın depo hesabında tutabiliyor. Müşteri istediğinde altın mevduatları güncel fiyatlardan TL veya dolara dönebiliyor. 2012 Mart ayından bu yana “Altın Kabul Günü” kapsamında müşterilerinden çeyrek, yarım, Cumhuriyet, bilezik, yüzük, kolye vb. her ayarda ziynet altını topladıklarını söyleyen Bank Asya Ürün ve Satış Yönetimi Müdürü Gökhan Çeviker, “Toplanan altınlar İstanbul Altın Rafinerisi yetkililerince 24 ayara çevriliyor ve müşterimiz adına Altın Hesabı’na yatırılıyor. Ayrıca müşterilerimize 2012 Mayıs ayından itibaren altın birikimlerini Altın Katılım Hesabı ile çeşitli vadelerde değerlendirme imkânı sunuyoruz. 2012 Kasım ayından itibaren şubelerimizden fiziki olarak 1,2.5,5, 10, 20,50 ve 100 gram külçe altın alımı ve satımı yapılıyor” diyor.

Altında beklentiler…

ŞEKERBANK: Global piyasada yaşanan radikal değişimler ve ekonomik dalgalanmalar nedeniyle dünyada en büyük altın rezervi sahibi olan FED’in altın fiyatlarında yine etkili olacağını söyleyebiliriz. Ancak şu anki koşullarda altın fiyatlarında hızlı bir toparlanma beklemiyoruz. Türkiye’de küçük tasarruf sahiplerinin altına talep göstermeye devam edeceğini düşünüyoruz.

AKBANK: Geçen yıl global piyasalardaki gelişmeler çerçevesinde altına olan ilgi oldukça yüksekti. 2013’ün ilk çeyreğinde 1.600 dolara gelen altın fiyatı nisan ayı içinde 1.350 dolara kadar geriledi. Son dönemde bu düzeyleri bir yatırım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcıların alımlarıyla 1.475 dolara kadar yükseldi. Önümüzdeki dönemde Avrupa Merkez Bankası, FED ve Japon Merkez Bankası’nın gevşek para politikalarını sürdürmesine dönük beklentiler altına olan ilginin yönünü belirleyecek.

DENİZBANK: Altın yatırımcılarına uzun vadeli düşünmelerini öneriyoruz. Altın kısa vadeli bir yatırım aracı değil; ancak uzun vadede yatırımcılarına değer kaybettirmeyecek likit ve kıymetli bir emtia. Bu düşünceden hareketle altına yatırım yapmayı düşünenler uzun vadeli altın mevduat ürünlerini tercih etmeli.

TEB: Son dönemde uzmanlar altın fiyatlarının orta vadede aşağı yönlü hareketini devam ettirebileceğini ifade ediyor. Öte yandan, yatırımcılar altın tasarruflarını yaparken piyasalardaki belirsizlikleri de dikkate alarak, aşağı veya yukarı yönlü yaşanabilecek sert fiyat hareketlerinden korunmak için profesyonellere danışmalılar.

BANK ASYA: Yatırımcıların çoğunluğunda altının güvenli bir yatırım aracı olduğu algısı yerini koruyor. Altın fiyatlarında ise önümüzdeki dönemde 1.300-1.500 dolar aralığında bir seyir bekleniyor. Bununla birlikte ABD ve diğer büyük ekonomilerden gelecek veriler, altın fiyatlarının seyrinde etkili olmaya devam edecek. 1.300 dolar seviyelerinde özellikle Asya kaynaklı fiziki altın talebinin artması bekleniyor.

Esin Çetinel / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir