Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankaların Bayram Kredileri 2012

Bankaların Bayram Kredileri 2012Kurban Bayramı öncesi artan nakit ihtiyacı bankaları harekete geçirdi. Yıllık maliyeti yüzde 15-23.5 arasında değişen bayram kredilerinde vadeler 3 hatta 5 yıla kadar uzayabiliyor. Çoğu banka, bayrama özel kredi paketleri için kefil ve masraf talep etmiyor…

KURBAN Bayramı’na sayılı günler kaldı. Kimi kurbanlığını seçmeye, kimi tatilini planlamaya, kimi de ev ihtiyaçlarını gidermeye başladı. Bütün bunlar masraf demek. Jşte bankalar, Kurban Bayramı’na özel çıkardıkları kredi paketleriyle bu masrafları karşılamada tüketiciye destek olmayı amaçlıyorlar.

Bayrama özel kredilerin vadesi 12 ayda yoğunlaşıyor. Genelde masraf alınmıyor ve faiz de görece daha düşük oluyor.

Bankalar, nakit ihtiyacı daha büyük tutarlara ulaşanları da unutmuyor. Bayram kredilerinde üst limit 50 bin TL’ye kadar yükselirken vadeler de 36 hatta 60 aya uzamış durumda.

Ancak geçmiş yıllarda olduğu gibi bayram öncesi çıkarılan kredi paketlerinde de ağırlığın 5 bin TL’ye kadar olan ve vadesi 12 ayı geçmeyen destek kredilerine yoğunlaştığı gözleniyor.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR

Garanti Bankası, bu yıl da Kurban Bay-ramı’na özel düşük masraf ve faizli destek kredisi kampanyası başlatmış durumda. Bayram sonuna kadar sürecek kampanya kapsamında banka müşterileri, 3 bin TL kredi için 9 ay vadede yüzde 0.89 faiz, 9 TL dosya masrafı ödüyor. Söz konusu kredinin sigorta ve vergiler dahil toplam masrafı ise 31.95 TL. Böylece destek kredisinin yıllık toplam maliyeti yüzde 15.46’ya ulaşıyor.

Garanti Bankası, daha yüksek tutarlı kredi ihtiyacı olanlara ise 60 aya varan vadelerde, 50 bin TL’ye kadar bayram kredisi seçeneği sunuyor. Bu kredide başvuru sürecini sadeleştirdiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, “Başvuruları sadece nüfus cüzdanıyla kabul ediyoruz. Artık müşterilerimiz gelir belgesi ve ikametgâha gerek olmadan sadece nüfus cüzdanlarıyla kredi başvurusu yapabiliyor. Ayrıca Tam Destek hizmetlerimizle

Gardntİ müşterilerimiz kredi alırken danışmanlık da alabiliyor. Bunun yanı sıra ihtiyaç halinde kredi miktarını artırmaları, taksitlerini azaltmaları ya da ertelemeleri de mümkün. Müşterilerimiz kredi bitiminde “eski müşteri indirimi”nden faydalanma ve yeni kredi alma fırsatı da elde ediyor” diyor.

İLK TAKSİT OCAKTA

Akbank, Bayram Kredisi’ni yüzde 1.15’ten başlayan faiz oranlarıyla kullandırıyor. Kampanya kapsamında 30 bin TL kredi için 24 aya varan vadelerle yüzde 1.15 faiz oranı ve 250 TL kıedi kullandırma ücreti isteniyor. Banka, 60 ay vadeye kadar olan taleplerde ise yüzde 1.25 faiz oranı ve yine 250 TL kredi kullandırma ücreti talep ediyor.

Bayram Kredisi’nde 30 bin TL üst limit uyguladıklarını söyleyen Akbank Bireysel Bankacılık’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Bu kampanyamızda dileyen müşterilerimiz kredilerini şimdi kullanıp, taksit ödemelerine Ocak 2013’te başlayabiliyor. Ayrıca dosya masrafı ödemek istemeyenler için dosya masrafsız kredi seçeneğimiz de var. Akbank müşterisi olsun olmasın kamu çalışanları, ihtiyaç kredisini, sadece nüfus cüzdanı ve kamu kimlik belgelerini göstererek kullanabiliyor” diyor.

Tözge, Akbank’ın bayram kredisi için son başvuru tarihinin ise 31 Ekim olduğunu hatırlatıyor.

MASRAF YOK

Yapı Kredi, müşterilerine, Kurban Bay-ramı’na özel dosya masrafsız kredi veriyor. Ekim ayı boyunca devam edecek kampanyada 5 bin TL kredi kullananlar sadece 6 TL ödüyor.
Bayram kredisinde faiz oranları, kredi tutarı ve vade seçeneklerine göre yüzde 0.54 ile 1.23 arasında değişiyor. Yapı Kredi’nin bayrama özel kredi kampanyası, Akbank gibi ekim ayı sonuna kadar sürüyor.

Öte yandan Yapı Kredi, bireysel yatırımcılarınm yanı sıra KOBI’ler için de bayram öncesi destek kredisi veriyor. Ağustos ayı sonunda Esnaf Destek Kredisi kampanyası başlattıklarını hatırlatan Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcı-lar, “Bu kampanyamız müşterilerimizin Kurban Bayramı öncesi doğabilecek nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla devam ediyor” diyor.

  Blockchain İle Ticaret Kolaylaşırmı?

Söz konusu kredi 50 bin TL’ye kadar 24 ay vadeyle kullandırılıyor ve aylık faizi yüzde O’dan başlıyor.

KEFİL GEREKMİYOR

Iş Bankası, “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyasını bu Kurban Bayra-mı’nda da sürdürüyor. Söz konusu kampanya kapsamında ihtiyaç sahipleri 500-30 bin TL arasında değişen tutarlar için aylık yüzde 0.82’den başlayan faiz oranlarıyla, 1-60 ay arasında vadelerle kredi kullanabiliyor. Örneğin, 12 ay vadeli 5 bin TL’lik krediye yüzde 0.82 faiz uygulanıyor. Buna karşılık 45 TL sigorta, 125 TL ücret talep ediyor. Böylece kredinin toplam yıllık maliyeti yüzde 18.43’e ulaşıyor. Kredi tutarı 30 bin TL’ye, vade ise 60 aya çıktığında aynı kredinin faizi yüzde 1.24’e, toplam ücret 225 TL’ye, sigorta ise 270 TL’ye çıkıyor. Masraflar dahil yıllık toplam maliyetse yüzde 18.63’e ulaşıyor.

Kampanyadan serbest meslek sahipleri, tüm ücretli çalışanlar ve emeklilerin yararlanabildiğim söyleyen İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Murat Atalay, “Söz konusu kampanya 31 Ekim’e kadar geçerli. Yararlanmak isteyenler için kefil şartımız yok” diyor.

SON TARİH 2 KASIM

DenizBank da Kurban Bayramı’na özel masrafsız ve kefilsiz kredi kampanyası başlattı. Banka bu kapsamda müşterilerine maksimum 15 bin TL için 36 aya varan vade imkanı sağlıyor. Halen 12 aylık kredinin faizi ise yüzde 1.59 olarak belirtiliyor. Dosya masrafı almayan DenizBank, 5 bin TL’lik kredi kullanan müşterisinden 17.67 TL sigorta bedeli tahsil ediyor. Böylece kredinin toplam yıllık maliyeti yüzde 23.59’a çıkıyor.

Kurban Bayramı’na özel “Cebimde Kredi” kampanyasının 2 Kasım’da sona ereceğini hatırlatan DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, kredi başvurusunun internet veya cep telefonuyla yapılabildiğini belirtiyor.

TEB’DEN BİRİKTİREN KREDİ

TEB, Biriktiren Kredi’yi bayrama özel bir kampanyayla sunmaya başladı. Biriktiren Kredi’niıı en büyük özelliği, uygun faiz oranlarıyla kredi imkanı sağlamanın ötesinde müşteri adına para biriktirmesi… TEB, tüketici kredisi kullanan müşterilerinin gerçekleştirdiği bankacılık işlemleri karşılığında her ay bu müş–r*|TR terisinin vadeli hesa-bina para yatırıyor. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Bu sayede TEB, kredi vadesi boyunca müşterilerinin hesabına 500 TL’ye kadar yatırım yaparak birikim başlatıyor. Şimdi bankamız, Biriktiren Kredi’yi bayrama özel olarak 12-36 ay arasında vadelerle, 1.29 faizle ve 175 TL dosya masrafıyla, günde 6 TL’den başlayan taksitlerle sunuyor” diyor.

TEB’den kredi almak için kimlik belgesiyle başvuruda bulunmak yetiyor. Bayram kredisinde 10 bin TL kredi için 36 ay vadede aylık yüzde 1.71, yıllık ise 20.49 oranında maliyet bulunduğuna dikkat çeken Gökhan Mendi, ay sonuna kadar devam etmesi planlanan kampanyanın yoğun katılım nedeniyle süresinin uzatılacağını söylüyor.

BAYRAMA ÖZEL SIFIR FAİZ

VakıfBank da nakit ihtiyacı olan müşterileri için Bayram Kredisi kullandırıyor.

Banka müşterileri söz konusu kampanya kapsamında 500 ile 40 bin TL arasındaki nakit ihtiyaçlarını 3 aydan 60 aya kadar vade seçenekleriyle karşılayabiliyor.

12 ay vade için yüzde 0.99 faiz uygulayan VakıfBank, bunun için müşterilerinden 103.95 TL toplam ücret alıyor. “Diğer ücret” adı altında ise 8.53 TL masraf alıyor. Böylece kredinin toplam yıllık maliyeti yüzde 18.62’ye ulaşıyor. Söz konusu tutar 20 bin TL’ye çıktığında ise “sıfır faizli” kredinin toplam yıllık maliyeti yüzde 20.71’e ulaşıyor.

69 TL TAKSİTLE KREDİ

ING Bank Kurban Bayramı’na özel “Yetenekli İhtiyaç Kredisi” kampanyası başlattı. Banka bu kapsamda müşterilerine 69 TL taksitle 60 ay vadeli 5 bin TL kredi veriyor.

ING BANK Ancak söz konusu kredinin aylık geri ödemesi her yıl yaklaşık yüzde 33 oranında artıyor. Banka “Yetenekli İhtiyaç Kredisi” paketi kapsamında müşterilerine maksimum 10 bin TL kredi kullandırıyor.

Esin Çetinel / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir