Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankaların Kobilere Kredi Paketleri

Bankaların Kobilere Kredi PaketleriDükkana Şenlik Kredisi, KOBİ Destek, Esnaf Destek, Turizm Destek, Toptancı Destek, Üreten Paket, düşük dosya masraflı krediler, KOBİ kredi, Tarımsal Üretim Kredisi, Turizm Destek Paketi, özel kredi paketleri, 36 aya kadar vade imkanı, sıfır faizli krediler, Esnaf Destek Paketi

Bankalar, küçük ve orta boy işletmeler için kredi musluklarını iyice açtı. 12 ay vadeye sıfır faiz ve üç ay ötelemeli ödemenin yanı sıra EFT, havale, çek karnesi, POS kullanımında ücretsiz veya yüzde 50’ye varan indirim gibi avantajlar söz konusu…

2012’nin bitmesine bir aydan az bir süre kaldı. Yıl sonu yaklaştıkça büyüğünden küçüğüne hemen her şirket hesaplarını gözden geçiriyor, yeni yıl için bir yol haritası belirlemeye çalışıyor. 2013 yılında ne kadar yatırım yapılması gerekiyor, ne kadar hammadde veya mal alınacak, personel takviyesi gerekecek mi, sipariş verilecek mi gibi soruların yanıtları aranıyor. Bütün bu çalışmalarda en önemli sorun ise her zaman olduğu gibi yine finansman…

Evet, yeni yıla girmeye çok az kaldı. Şirketlerin yeni döneme ilişkin ihtiyaçları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Bunları gerçekleştirmek içinse her zamanki gibi öncelikle finansman bulmak gerekiyor.

BANKALAR DEVREDE

İşte bu ihtiyaçları gören bazı bankalar işletmelere büyük avantajlar sunan yıl sonu kredi paketlerini açtılar. Hatta bazı bankalar 2013 paketlerini de şimdiden hazırladı. Bu paketlerin sunduğu kredi tutarları 5 bin ile 50 bin TL arasında değişirken vadelerse genelde 12 ayda yoğunlaşıyor. Bazı bankalar 12 aya kadar vadelere sıfır faiz uygularken, bazı bankalar ise ödemeleri üç ay ötelemeli kredi veriyor. Bu arada ilk üç hatta altı ay sadece faiz ödetip anaparayı öteleyen bankalar da var…

Ancak bankaların küçük ve orta boy işletmelere (KOBJ) sundukları avantajlar bunlarla sınırlı değil… Birçok banka KOBI müşterilerine EFT, havale, çek karnesi, çek tahsilatı, POS gibi ürün ve hizmetleri belirledikleri süreler içinde bedava ya da indirimli sunuyor.

îşte bankaların ödemelerde 6 aya varan öteleme yapan, sıfır faiz uygulayan ve bankacılık işlemlerinde ücretsiz EFT’ye varan imkanlar sunan yıl sonu kredi kampanyaları…

ÜÇ AY ÖTELİYOR

DenizBank “Büyük Düşünen KOBI” paketi sayesinde küçük işletmelere yüzde 0.99’dan başlayan faiz oranlarıyla 84 aya varan vade imkanı sağlıyor. Banka bu paketle KOBl’lerin ilk taksitlerini de üç ay öteletiyor. Yine bu kampanya kapsamında işletmelerin 6 ay boyunca yapacakları EFT ve havale işlemleri için herhangi bir masraf talep edilmiyor.

DenizBank, İşletme Kart sahiplerine ise 36 ay vadeye kadar eşit taksitli ya da bulundukları sektöre özel geri ödeme planıyla kredi kullandırıyor. KOBi’lerin hammadde ve hizmet alımlarını İşletme Kart vasıtasıyla yapabildiklerini söyleyen DenizBank 1 OBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, “Söz konusu kartla ilave taksit, öteleme gibi değişik avantajlardan da yararlanmak mümkün” diyor.

Amaçlarının mikro KOBI’lerin finansman ihtiyacını karşılamak olduğunu ifade eden Sun, ocak ayıyla birlikte başlayacak yeni kampanyaları hakkında ise şu bilgiyi veriyor: “Aklın Yolu 1’ kredi paketimiz ocak ayı sonuna kadar geçerli olacak. Bununla KOBİ’lere sadece yüzde 1 faizle 36 aya varan vadeler ve 50 bin TL’ye kadar kredi kullanım fırsatı sunuyoruz. Müşterilerimiz bu krediye İşletme Kart üzerinden sahip olabiliyor. Ayrıca işyeri kirası ödemeye son vermek, mevcut işyerini büyütmek veya değiştirmek isteyenler için yüzde 0.89’dan başlayan faiz ve 10 yıla varan vade seçenekleriyle ‘İşyeri Alım Kredisi’ fırsatı sunuyoruz. KOBl’lerin yatırımlarını veya yeni projelerini finanse etmek amacıyla banka ve yurtdışı kaynaklı ürünlerimiz de var.”

DenizBank, 5 bin TL tutarında 12 ay vadeli bir kredi için 445 TL 65 kuruş aylık taksit talep ediyor. Tutar 10 bin TL’ye çıktığında aylık ödeme 891 TL 30 kuruşa çıkıyor. Bankanın bir yıl vadeli kredilere uyguladığı aylık faiz oranı ise yüzde 1.

8 AY ÖDEME YOK

İş Bankası, 17 Ekim-16 Kasım tarihleri arasında düzenlediği üç ay ödeme erteleme seçenekli kampanyasının ardından turizm sektörüne özel bir paket çıkardı. 28 Aralık’a kadar sürecek olan esnek geri ödeme seçenekli “Sezona Hazırlık Kredi Kampanyası” kapsamında, İş Bankası müşterilerine sekiz ay ödemesiz dönem sağlanıyor. 12 aydan 60 aya kadar değişen vadelerde eşit taksit ödemeli ve esnek ödeme planlı turizm işletme ve yatırım kredisi seçenekleri, yüzde 0.5 komisyon oranı ve 1.03’ten başlayan faizlerle sunuluyor.

Bu şartlarla 12 ay vadeli olarak yüzde 0.5 komisyon ve aylık yüzde 1.3 faizle 5 bin ya da 10 bin TL limitli bir kredi kullananların toplam yıllık maliyeti yüzde 13.98 oluyor.

Iş Bankası, tarım sektörü için genel ya da bölgesel nitelikli kampanyalarla uygun koşullarla kredi de sağlıyor. Bankanın bu sektöre özel çözümler üreten İmece Kart ve Tarımsal Ürün Kart’ının bulunduğunu da belirtelim. Tarımsal üretim yapan çiftçiler, imece Kart sayesinde sezon öncesinde ihtiyaçlarının finansmanını daha kolay karşılıyor. Söz konusu kartla azami bir yıla varan vadelerde geri ödeme imkanı tanıyan tarımsal kredi kullanmak mümkün. İmece Kart, Bankamatik gibi de kullanılabiliyor. İş Bankası, anlaşmalı üye işyerlerinde tohum, gübre, mazot gibi tarımsal harcamalar için kullanılan İmece Kart sayesinde çiftçiye faizsiz dönemli alışveriş imkanı sağlıyor.

Tarımsal Ürün Kart’la ise çiftçiler, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) teslim ettikleri ürün bedellerini daha kolay ve erken tahsil edebiliyor. İş Bankası’nın sadece tarım ve turizme değil tüm sektörlere özel esnek vadeli ödeme planlı kredi paketleri sunduğunu da belirtelim.

ERKEN ÖDEYENE YÜZDE 1 İNDİRİM

Garanti Bankası KOBl’ler için sektörlere özel destek paketleri sunuyor. Banka bu kapsamda makine, teçhizat sertifika alımı ve yatırım gibi ihtiyaç konularına odaklanıyor.

Şu anda “Esnaf Destek Paketi” kapsamında 36 aya varan vadelerle 50 bin TL’ye kadar kredi sağlayan Garanti Bankası ödeme ihtiyaçları içinse Garanti Ödeme ile hizmet sunuyor. Garanti Ödeme sayesinde alıcı, alışveriş öncesinde Garanti Bankası aracılığıyla SMS olarak limit bilgisini satıcıyla paylaşıyor.
Alışveriş esnasında alıcı, ilgili tutar ve vade girişini yaparak internet şubesi üzerinden ödeme talimatı veriyor.

Ödeme girişinden SMS aracılığıyla haberdar olan satıcı ise işlemi onaylıyor. Bu sistemle bir anlamda garantili vadeli sanal bir çek kullanılıyor. Üstelik satıcı, banka kanalıyla uygun faizle alacağını istediği zaman iskonto edebiliyor.

Hizmet ve ticaret tarafında tüm sektörlerde kullanılabilen Garanti Ödeme; vadeli alım satım yapan esnafın, karşılıksız çek ve alacaklarını tahsil edememe gibi risklerini üstleniyor. Bu sayede küçük işletmelerin ödeme ve tahsilat sıkıntıları ortadan kalkıyor.

  700 milyon TL KOBİ'leri bekliyor

Garanti Bankası, küçük ve orta boy işletmelerin ya da şahıs firmalarının nakit sıkışıklığını daha rahat geçirmesini hedefleyen Easy Kart’ı da çıkarttı. Easy Kart kullanıcısı farklı sektörlerdeki KO-Bl’ler özel POS fiyatlandırmasıyla Garanti üye işyerleri arasına katılabiliyor ve çeşitli avantajlardan faydalanabiliyor. Easy, kart sahiplerine ekstre borcunu erken ödemeye yüzde I indirim, 20 güne kadar faizsiz geri ödeme ve uygun oranlarla kredilendirme imkanı sunuyor. Ayrica, sektörel ihtiyaçlara yönelik çeşitli indirimler ve fırsatlardan da faydalandırıyor.

Garanti Bankası bunlar dışında esnaf ve KOBt’lere özel Eureko Sigorta işbirliği ile KOBI’m Garanti’yi hayata geçirdi. KOBl’m Garanti’de sigortası ile yangın, hırsızlık, su baskını, cam kırılması, deprem gibi en çok gerçekleşen risklere karşı işyerleri güvence altına alınıyor. Bu kapsamda küçük işletmeler ihtiyaca göre 19 TL’den başlayan fiyatlarla 3 farklı limitle sigortalanıyor.

SIFIR FAİZLİ KREDİ

Yapı Kredi, küçük ve orta ölçekli işletmelere 24 aya kadar sıfır faizli kredi sunuyor. Bankanın ağustos ayı sonunda başlattığı “Esnaf Destek Kredisi” kapsamında KOBİ müşterilerine 50 bin TL’ye kadar 24 aya varan vadelerde yüzde sıfırdan başlayan faiz oranlarıyla kredi veriliyor. Yapı Kredi, söz konusu kampanyanın mevcut şartlarıyla yıl sonuna kadar sürmesini planlıyor.

Yapı Kredi’nin sektörlere özel kredi paketleri de bulunuyor. Bunlardan biri de turizm sektörüne yönelik. 36 aya kadar vade imkanı sağlayan “Turizm Destek Paketi” ile sektörde faaliyet gösteren işletmelerin tadilat, yenileme, malzeme tedariki gibi birçok farklı alandaki ihtiyaçlarına finansal destek sağlanıyor. Yapı Kredi’nin sektöre yönelik diğer ürünü ise Ödemesi Kolay Turizm Kredisi

Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, bu iki kredi paketine ilişkin şu bilgileri veriyor: “Turizm Destek Paketi’yle sektörde faaliyet gösteren otel, pansiyon, acente gibi küçük ve orta çaplı işletmelere sezon öncesinde yenilenme, ticari taşıt alma, işyeri kurma ya da sigortalama gibi finansal ihtiyaçlarını tek bir paketle toplu şekilde karşılayabilme imkanı tanıyoruz. Ödemesi Kolay Turizm Kredisi’nde ise sektördeki yüksek yatırım ihtiyacını ve sezonsal gelir değişimini dikkate aldık. Geliri sezonsal olarak değişen turistik işletmeleri desteklemek amacıyla tasarladığımız bu kredinin geri ödemesi, nakit ve gelir akışlarının yoğun olduğu aylarda dört taksit olarak yapılabiliyor.”

Yapı Kredi’nin tarım sektörünün finansman ihtiyacı içinse “Tarımsal Üretim Kredisi” bulunuyor. Banka bu kredi sayesinde çiftçilerin ekim-dikim, gübreleme, sulama, hasat toplama dönemindeki tüm finansal gereksinimleri karşılıyor.

Tarımsal Üretim Kredisi üst limitsiz olarak kullanılabiliyor ve vade sonunda anapara+faiz ödemeli veya taksitli olarak ödenebiliyor. Söz konusu kredilerden faydalanmak isteyen işletmelerin resmi kimlik belgesi, ticaret odası kaydı, vergi levhası, imza sirküleri gibi standart belgeleri temin etmesi yeterli. Ödemesi Kolay Turizm Kredisi içinse krediyi kullanacak şirketin turizm sektöründe faaliyet gösterdiğini belgelemesi isteniyor.

Mevcut konjonktürde Türkiye’nin makro ekonomik değerlerinde ciddi bir değişiklik olmadığı sürece kısa vadede KOBİ kredi faiz oranlarında büyük bir değişiklik olmayacağını öngören Cemalcılar, “Orta vadede ise faizlerin seyrini Avrupa ve Amerika’daki mali durgunluk ile kriz belirleyecek” diyor.

DOSYA MASRAFI 59 TL

Şekerbank, KOBİ ve esnaf müşterilerine düşük dosya masraflı krediler sunuyor. Bankanın “Üreten Paket” adıyla başlattığı kampanya yıl sonuna kadar geçerli. Küçük işletme sahipleri bu ürünle 36 aya kadar varan vadelerde aylık yüzde 1.25 oranında faizle finansman sağlayabiliyor. Esnaf ise aylık yüzde 1.35 faizle 60 aya varan vadelerde finansman ihtiyacını karşılayabiliyor.

Örneğin, Şekerbank’tan 10 bin TL kredi kullanan bir işletme, kredisini 12 ayda geri ödemek isterse yüzde 1.25 faiz ödemesi gerekiyor. Bu kredi için kampanyaya özel dosya masrafı ise 59 TL.

Üreten Paket” sahibi müşterilerine bankacılık hizmetlerinde yüzde 50’ye varan indirim sağladıklarını ifade eden Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Müşterilerimize hukuki danışmanlıktan mali müşavirliğe, otel bilgi servisinden rezervasyona kadar geniş bir yelpazede danışmanlık hizmetini de ücretsiz veriyoruz. Üreten Paket sahibi müşterilerimiz, acil sağlık, ferdi kaza ve işyeri sigortası gibi imkanlardan yararlanabiliyor. Bu pakette müşterilerimiz ödeme planını da kendileri belirliyor.”

Önümüzdeki dönemde faizlerdeki gerilemenin süreceğini öngören Yıldız, KOBİ kredileri dahil tüm kredi faizlerinde düşüş bekliyor.

10 BİN BEDAVA SMS

Akbank, KOBl’lerin bankacılık işlemleri için birçok avantajlı ürün sunuyor. Bu doğrultuda KOBİ Destek, Esnaf Destek, Turizm Destek, Toptancı Destek gibi paketler oluşturulmuş durumda. Bankanın KOBİ müşterileri “Artı Para Kredisi” ile kredi kartı kullanmaları durumunda havale/EFT, çek karnesi, çek tahsilatı gibi bankacılık işlemlerinde üç ay boyunca pek çok fırsata sahip oluyor. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, diğer avantajları da şöyle anlatıyor:

Girişimci Destek Paketi’nden yararlanan girişimcilere firmalarının ve ürünlerinin tanıtımını ücretsiz yapabilecekleri 10 bin adet SMS ile tanıtım olanağı sağlıyoruz. Bu paketle müşterilerimiz üç ay boyunca Akbank şubelerinden 10’ar adet havale, EFT işlemleri ve çek tahsilatlarını Akbank internet şubesinden de havale ve EFT işlemlerini sınırsız bir şekilde ücretsiz yapabilecek. ‘Axess Business Girişimci’ sahiplerine ise ilk harcamadan sonra 200 TL chip para hediye ediyoruz.”

Akbank, yine aralık ayında Axess Business ürünü alan müşterilerine çekilişle Fiat Doblo ve 10 adet iPhone 4S hediye ediyor. Yine yıl sonuna kadarki süreçte Akbank POS cihazını çok kullanan üye işyerleri arasından yapılan çekilişle bir üye Mercedes Vito sahibi olacak.

ŞİMDİ AL SONRA ÖDE

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), öteleme imkanını “Dükkana Şenlik Kredisi” kapsamında kullandırıyor. Aralık ayı sonuna kadar geçerli olan “Dükkana Şenlik Kredisi”ni özellikle esnafı düşünerek planladıklarını söyleyen TEB KOBI Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Bu kampanyayla esnaf harcamalarının en yoğun olduğu kasım-aralık aylarında anapara ödemelerini erteliyoruz. Bu sayede sadece faiz ve yasal yükümlülükler içeren daha düşük tutarda taksit ödüyorlar” diyor.

TEB, bu kampanya kapsamında 24 aya kadarki vadelerde ilk üç ay, 25-36 ay arası vadelerde ise ilk altı ay anapara ödemesiz bir plan sunuyor. Maksimum 30 bin TL’ye kadar geçerli olan kampanyada tüm vadelerde faiz oranı ise yüzde 1.25.

ESİN ÇETİNEL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir yorum

  1. selam ben sitenizde ücretsiz link vermek istiyorum kabul ediliyormu çünkü siteniz süper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir