Anasayfa / Turizm ve Tatil / Barındırdığı Doğal Güzellikleri İle Kaçkar Dağları Milli Parkı

Barındırdığı Doğal Güzellikleri İle Kaçkar Dağları Milli ParkıKaçkar Dağları Milli Parkında bitki örtüsünün sonbaharda büründüğü kızıl ve sarı tonlar ziyaretçileri büyülüyor.

Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan ve büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın geri kalan kısmı Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırlarında bulunuyor. En yüksek noktası 3937 rakıma sahip Kaçkar Dağları Milli Parkı, barındırdığı doğal güzellikleri, endemik bitki örtüsü ve faunasıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Bitki örtüsü ile her mevsim turistlere farklı bir güzellikler sunan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda sonbaharın hakim renkleri olan sarı ve kızıl tonlar görenleri adeta büyülüyor. Sonbaharda Kaçkar dağları eteklerinde ağaçların sararıp dökülen yaprakları ile orman altı zemini ve vadi tabanları da farklı güzelliklere bürünüyor.

Zirvelerden doğup, sonbaharın hakim renklerine bürünmüş vadilerden süzülerek Karadeniz’de dökülen akarsu boylarında yürümek, doğa tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Akarsuların kimi yerlerinde bulunan irili ufaklı şelaleler, doğaki renk cümbüşü ile fotoğraf tutkunlarını cezbediyor. Dere kenarlarındaki kimi taşların üzerini kaplayan yosunlar ile ağaçlardan dökülen yaprakların bütünleşmesi farklı bir güzellik oluşturuyor. Vadilerde ve zirvelerde her mevsim görülmesi mümkün sis sonbaharda seyrine doyum olmayan manzaralar oluşturuyor. Başka hiçbir yerde bulunmayan zengin bitki örtüsü ve bu eşsiz doğal güzellikleri görmek isteyenler dünyanın dört bir yanından yöreye akın ediyor. Milli parkı ziyaret edenler arasında doğu tutkunları ve dağcılar başı çekiyor.
ZİYARETÇİLER DAĞCILIK, KAYA TIRMANIŞI, RAFTİNG VE TRACKİNG YAPABİLİYOR

Dağcılık Federasyonu Rize Temsilcisi Hasan Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın buzul gölleri, sık ormanları, flora ve faunasıyla doğa tutkunlarının en gözde mekanları arasında yer aldığını söyledi.

Bu aylarda vadiler arasında onlarca farklı bitkinin oluşturduğu renk cümbüşünün müthiş bir görsellik sunduğunu ifade eden Önder, şöyle devam etti:

  Tatil Planları Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

”Bölgede faaliyet gösteren onlarca dağcılık ve fotoğraf kulübü her mevsim parkta etkinlikler düzenliyor. Bu güzellikleri gelip göremeyenlere, bunu bir film karesiyle anlatmaya çalışıyorlar. İkizdere, Çat, Fırtına, Çağlayan vadileri bünyelerinde farklı güzellikleri barındırıyor. Kaçkar Dağları Milli Parkı yerli ve yabancı turistlerin her mevsim uğrak yerleri arasında bulunuyor. Türkiye’nin önemli turizm alanları arasında yer alan Kaçkar Dağları bölge turizmine de katkı sağlıyor. Her mevsim ziyaretçilerine farklı aktiviteler sunan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda dağcılık, kaya tırmanışı, rafting, tracking ve kayak sporları yapılabiliyor.”

Hasan Önder, ziyaretçilerden özellikle doğayı kirletmemelerini istediklerini sözlerine ekledi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Küçükköy (yeniçarohori) beldesi turist akınına uğruyor

BALIKESİR’İN Ayvalık ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta şirin bir belde Yeniçarohori. Eskiden Ayvalık ilçesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir