Anasayfa / Şirket Haberleri / Başarısı Adında Saklı: Yörükoğlu

Başarısı Adında Saklı: YörükoğluBaşarısı Adında Saklı: Yörükoğlu

Antalya’nın dev markalarından Yörükoğlu, 2007 yılından bu yana Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasına girmeyi başarıyor. Yörükoğlu Genel Müdürü Cihan Bulut, en iyi bildikleri işi yaparak başarıyı yakaladıklarını söyledi.

Antalya ile bütünleşen marka
Dünyaya açılması süredursun, Yörükoğlu “Antalya” adıyla bütünleşmiş bir kuruluş. Turizmde öne çıkan Antalya’da başka sektörlerde de bu önemde katma değer yaratan şirketlerin varlığı ilin başka yönden de geliştiğini gösteriyor. Genel Müdür Cihan Bulut, kendisi gibi şirketin de doğum yeri olan Antalya’ya borcunu şu sözlerle dile getiriyor: “Doğma büyüme AntalyalIyım. Öğrenim hayatım Antalya’da geçti. Çocukluğumdan beri ilin sosyal ve ekonomik hayatmın içindeyim. Antalya’nın nereden nereye geldiğine tanık oldum ve elimden geldiğince olumlu gelişmelere katkıda bulunmaya çalıştım. Bununla da yetinmiyoruz; şartlar elverdikçe çevremizdeki birçok sosyal projenin içinde yer alıyoruz. Okullarda ve yaşlı bannma evlerinde ücretsiz süt dağıtımından sportif ve sanatsal birçok organizasyona destek vermeye kadar bu katkılar çeşitlendirilebilir. Özetle, Antalya başından beri Yörükoğlu’nu bağıma bastı. Fakat bu sevda asla tek yanlı olmadı. Hem Antalya’da hem de ülke genelinde Yörükoğlu öncü bir kimlikle tanınıyor ve bu kimliğim korumaya da devam edecektir.”

Şairin dediği gibi, “Şu Anadolu var ya şu Anadolu…” hemen her konuda renkler ve çeşitler ülkesidir. Türkiye’nin her yeri, her bölgesi ötekinden farklı tatların vatanıdır. Edirne’deki peynire bir çingene güzeli gibi gönlümüzü kaptırmışken, onun az güneyinde, Ezine’de, sanki eski bir Troya dilberiyle “ilk tadışta aşk” yaşanz. Tulum peyniri dedin mi, Ege’de İzmir’in lazı gibi azıcık sanya çalar; halbuki Erzincan’da gün görmemiş güzelden alır rengim, kar beyazıdır, aktır. Erzurum’un küflüsü, çağla göz misali aklımızı başımızdan alır; Van’ın otlusu sofrada cilve üstüne cilve yapar. Ah, şu Anadolu’nun peyniri Aydm’da, Denizli’de mavzerle dolaşan bir efe hatun; Diyarbakır’da, Urfa’da örük saçlı çöl kadimdir.

Ya Toros güzeli?
Hepsi bu mu? Bunların araşma Toroslu’yu koymazsanız her şey eksik kalır. Toros yaylalarında binbir ot birbirine kanşıp tek bir kokuyla tüter. Toros’un keçisi kekik, kekiği keçi kokar… İşte böyle bir coğrafyada yüzyıllardır hayvansal üretimde deneyim kazanmış göçer boylarım, Yörükler’i bilmeden, onlann peynirini, yoğurdunu Anadolu panayırına taşımadan listeyi tamamlamak mümkün değildir. Türkiye’nin süt ve ürünleri alanında çok önemli yeri olan Yörükoğlu AŞ. işte böyle bir üretim geleneğinden ahyor hızım. Şirketin çekirdeğini oluşturan aile Toroslann eteklerinde, Antalya’da anadan atadan beri hep sütle-yoğurtla haşır neşir. Ve şimdi çağdaş bütün teknolojilerle donatılmış tesislerinde anadan-atadan devraldıktan işi sürdürüyorlar.
Şirketin Genel Müdürü Cihan Bulut gibi söylersek; “En iyi bildikleri işi” yapıyorlar.

En iyi bildiğimiz sütçülüktür
“Kuruluşumuzdan itibaren en iyi bildiğimiz işi yapıyor olmamız yani sütçülükle uğraşmamız başarımızın temelidir.” diyor Cihan Bulut. Ve devam ediyor: “Yörükoğlu’nu, kârlılık hesaplan yaparak gıda sektörünü seçmiş herhangi bir girişimciden ayıran temel nitelik, bu üretimin ailenin köklerine kadar uzanmasıdır. Dünyaya gözümü açtığımda kendimi bu işin içinde buldum. Babalarımızın, dedelerimizin herhangi bir alandan kazanılmış paralan yoktu ve süt sanayisini kârlı bir yatınm fırsatı olarak görüp ona yönelmiş değillerdi. Onlar hayatlannı bildikleri işe yaslandırdılar. Ve bugün biz yeni kuşaklar da aynı çizgiyi sürdürüyoruz. Aile büyüklerimiz elbette önceleri geleneksel yöntemlerle üretim yaptılar ve ürünleri de basit pazarlama yollanndan satışa çıkardılar. Ailenin kazandığı bu yetenek yıllar içinde büyük bir gelişmeyle yerini tabii ki daha çağdaş yöntemlere ve tesislere bıraktı.”

  Tetra Pak Yeni Jenerasyon Ambalaj Çalışmalarına Devam Ediyor

Mirasla geçen ilkeler
Yörükoğlu’nun ilk mayasını atanlar sadece bilgi birikimlerini yeni kuşağa devretmekle kalmadılar, bugün de şirketin içinde yer alan ve gözetleme rolünden hiç vazgeçmeyen o kurucu kuşak, sıkı sıkıya sarıldığı ilkeleri de yeni kuşağa teslim etti: Temiz, sağlıklı, güven veren, lezzetli ürün! Aradan geçen 40 yıla yakın sürede o ilkeleri hiç terk etmediler, üretime daha gelişmiş tesislerde sabırla devam ettiler ve sonunda Türkiye’nin dev sanayi kuruluşlan araşma girdiler. 2007’den beri Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Yörükoğlu, üstelik her yıl büyük atlayışlar yaparak yükselişini sürdürüyor.

Devler ligindeki karnesi

Yörükoğlu’nun son 9 yıllık gelişim çizgisi İstanbul Sanayi Odasının her yıl açıkladığı “En Büyükler” listelerinden de açıkça anlaşılıyor.

Üretici ve tüketiciyle bir bütün
Yörükoğlu, hammaddesini aldığı besicilerden başlayarak imal ettiği ürünlerin tüketicisine kadar uzun bir zincirin her halkasında kendisini sorumlu hissediyor. Genel Müdür Bulut, “Yörükoğlu, geniş ve büyük bir ailedir. Bu aile besiciden, süt üreticisinden başlar, çiğ süt alımı ve taşınmasını yapan kişilerden fabrika çalışanlanna, satış ve dağıtım ekiplerinden Yönetim Kurulu Başkam’na ve oradan bayilere ve nihayetinde tüketiciye kadar uzanır. Bu zincir üzerinde yüzlerce kişi binlerce görev yapıyor. Bütün arkadaşlanm eğitimli ve deneyimlidir. Hepimiz kendimizi yeniliklere açık biçimde geliştirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte asla unutmadığımız şeyler: Besicinin geçimim sağlayabilmesi, tüketicinin ürünü büyük bir güvenle alması..

Toros güzeli de çeşitliymiş
Yörükoğlu’nun ana merkezi Antalya. Üretim tesisi Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu. Günde 500 ton ürün kapasitesi var fabrikanın. Çiğ süt alımlannda Antalya ile sınırlı değil, ta uzak noktalara kadar uzanan bir alım kapasitesi bulunuyor. Aslında bu yönüyle bakıldığında çıkardığı ürünlerin karma bir Anadolu tadı taşıdığı söylenebilir. Yani Toros güzeli tek bir formla karşımıza çıkmıyor; süt, yoğurt ve peynirde birçok çeşitle piyasada yer alıyor. Ayran, tereyağı, kaymak, krema, sütlü tatlılar, meyve sulan gibi daha birçok çeşitle liste uzayıp gidiyor.

Özel lezzet dünyaya yayılıyor
Yörükoğlu, ihracatta da admı öne çıkarabilen bir kuruluş. Gıda ürünlerini bir yerden bir yere nakletmek zaten oldukça zordur. Bunun bir de süt ve ürünleri gibi daha hassas bir dalda yapılması ise gerçekten her babayiğidin harcı değil. Yörükoğlu bütün bu zorlukların üstesinden geliyor ve çevredeki ülkelerin epeyce uzak noktalanna kadar ürün gönderiyor. Azerbaycan, Suriye, Irak ve Lübnan bu ülkelerin başında geliyor. Ve hemen anlaşıldı ki komşu ve kardeş ülkeler bu tadı bizim tüketici kadar sevdiler. Özellikle Yörükoğlu kaymağı güney komşularda çok popüler bir ürün haline geldi. Balkan ülkeleri süt ürünlerinde uzmandırlar, bununla birlikte yakında Yörükoğlu ürünlerine geçmeleri an meselesi. Bu konuda görüşmeler sürüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir