Anasayfa / Şirket Haberleri / Başarsoft, Akıllı Harita Pazarında Yatırımlarını Yurt Dışına Çevirdi

Başarsoft, Akıllı Harita Pazarında Yatırımlarını Yurt Dışına ÇevirdiTürkiye’de ‘yol arayan’ Başarsoft’a başvuruyor

Türkiye’de teknoloji alanındaki başarı öykülerinden bir tanesi de henüz rüştünü yeni yeni ispatlayan akıllı haritalama sahasında gerçekleşti. Navigasyonun da kullanımının esasını teşkil eden akıllı harita pazarına 15 yıl önce adım atan Başarsoft, Türkiye’deki başarısının ardından gözünü yurt dışı yatırımlara dikti.

basarsoftYaklaşık 15 yıl önce bir emlak ofisinin arka odasında temelleri atılan Başarsoft, bugün Google’dan Türk Telekom’a, Sağlık Bakanlığı’ndan emniyete kadar pek çok şirkete ve kuruma akıllı haritalama yapan bir şirket haline geldi. Son beş yılda yüzde 500 büyüyen Başarsoft, Türkiye’de gösterdiği performansın ardından yeni yatırımlar için rotayı yurtdışına kırdı.

Denizlili yatırımcı Alim Küçükpehlivan, kardeşi Tuncay Küçükpehlivan ve Ahmet Dabanlı ile birlikte 1997 yılında harita yazılımı satmak üzere bir arkadaşının emlak ofisinin arka odasında işe koyuldu. Amerika’dan getirdikleri, bilgisayarlardaki haritayı veri tabanına bağlayan yazılımı satan firma daha sonra sektördeki haritalardaki kalite yetersizliği ile hassasiyetlerin uygunsuzluğunu görerek bu alanda yatırım yapmaya başladı. 2005 yılma gelindiğinde elinde 50’ye yakın şehrin sokak haritasını bulunduran firma bu haritaları daha da zenginleştirmek üzere sahaya indi.

İlk müşterileri olan Vodafone’un Türkiye’deki tüm taksi durakları, eczaneler ve hastanelerin bilgilerini talep etmesi üzerine şirket, sahadan bu bilgileri toplamaya başladı. 2006 yılında topladığı verilerin Google tarafından beğenilip arama motoruna entegre edilmesi şirket için bir dönüm noktası oldu.

Google’un çözüm ortağı

Şirketin Türkiye genelinde pek çok müşterisi bulunuyor. Bunlardan biri de ünlü ABD’li şirket Google. Google ile temaslarının Amerika’da yaşayan bir arkadaşları üzerinden gerçekleştiğini ifade eden Alim Küçükpehlivan, “Arkadaşımız Google’a bizim Türkiye’de böyle bir iş yaptığımızdan bahsetmiş. Zaten Google’ın da yeni yatırım hedefinde Türkiye bulunuyormuş. 2006 yılında bizimle beraber Türkiye’de birkaç firma ile görüşmeye geldiler. Yaptığımız işi gördüler, çalışma metodolojimizi beğendiler ve böylece çalışmaya başladık” diyor.
Bugün 210 kişilik ekibi ile 910 bin noktanın bilgisini toplayan Başarsoft, emniyetten askeriyeye, bakanlıklardan özel sektöre kadar bir çok kurura ve kuruluşla çalışıyor. 2006’da başlanılan saha çalışmasının hiç durmadan devam ettiğini ve şu an sahada kimisi Trabzon’da, kimisi Kuşadası’nda olmak üzere 10 aracın bulunduğunu belirten Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, düzenlenen haritalar ile ilgili bilgilerin nasıl toplandığını şöyle özetliyor: “Bünyemizdeki bu araçlar bölgelere dağılarak, Türkiye’deki tüm caddelerden geçerek caddeler üzerindeki AVM’ler, eczaneler, restoranlar, hastaneler gibi kritik noktaları sisteme işliyorlar. Daha sonra bu yolları birleştiren kavşakları, kavşaklardaki ve yollardaki uyarı ve bilgi levhalarını da sisteme dahil ediyorlar. Burada Traffic Message Channel (TMC) teknolojisi kullanılıyor. Trafiğin değişken durumuna göre, gideceğiniz yere ait rotayı belli aralıklarla yeniden hesaplıyor, canlı yol tarifi yapıyor.”

  Drd Filo Kiralama Yıl Sonu Hedefi 18 Bin Araç

Dört ayda bir harita

Her dört ayda bir yeni harita çıkarttıklarını ve Google ile paylaştıklarını söyleyen Küçükpehlivan, “Haritalarımızı büyükşehirlerde üç ile altı ayda bir, küçük şehirleri ise 1-2 yılda bir güncelliyoruz. 2007 yılının sonunda 81 ilin merkezini bitirdik, 201 l’in sonunda ise bu dataları daha da zenginleştirerek 957 ilçeyi tamamen sisteme işledik. Şu an Batman’dan Alanya’ya kadar Türkiye’deki tüm bölgelerin sokak sokak, cadde cadde haritaları bulunuyor” diyor.

Şirket, elinde bulunan 910 bin noktaya ait bilgiyi 29 ana 300 alt kategoriye ayırıyor. Bu haritaları emniyetten askeri-yeye, bakanlıklardan özel sektöre kadar birçok kurum ile paylaştıklarını belirten Küçükpehlivan, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Biz genelde tapu vermeyecek sınır vermeyecek bilgiyi veriyoruz. Şu an Türkiye genelindeki tüm eczaneler yani 22 bin eczane sisteme kayıtlı bulunuyor. Siz bana sorduğunuzda Türkiye’de kaç tane AVM, sinema var diye size bunun yanıtını verebiliyoruz.”

Emniyet de müşterisi

Ellerindeki datayı, İKEA, Koçtaş, MC Donald’s, Türk Telekom, Turkcell Vodafone gibi özel sektör kuruluşları ile de paylaştıklarını ve onları, yeni yapacakları yatırımlar konusunda yönlendirdiklerini söyleyen Küçükpehlivan, “Emniyet suç haritası düzenliyor. Bizim müşterimiz, çünkü onlar elimizdeki bilgiler ile suç haritası çıkartıyor. Bankalar yeni ATM’ler yeni şubeler açacak bizim müşterimiz, çünkü onlara yeni açacakları ATM ve şubeler için yer bilgisi veriyoruz. GSM sektörü bizim müşterimiz, çünkü sizin konuşmanız kesilip destek için aradığınızda sizin yerinizi tespit edip size en yakın baz istasyonu bizim haritalar üzerinden tespit edip hatayı gideriyorlar” diyor.

Kısa bir süre önce Türk Telekom’la önemli bir projeye imza atan şirket, anlaşma kapsamında sabit hatlan harita üzerinde evlerle ilişkilendirdi. Böylece, Amerikan filmlerinde acil durumdaki bir kişinin 911 araması gibi, ev telefonundan acili arayan kişi yerini tarif edemese bile ambulans ya da polis olay yerine en kısa sürede gidebilecek. Küçükpehlivan, bu projenin bir nevi ABD’nin 91 l’i sayılabileceğini ve projenin İstanbul ve Ankara ayağında tamamlanmış olduğunu söylüyor.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir