Anasayfa / Haberler / Başbakanın Çılgın Projesi İstanbula 2.Boğaz İstanbul’a Dev Ada

Başbakanın Çılgın Projesi İstanbula 2.Boğaz İstanbul’a Dev AdaMerakla beklenen ve sır gibi saklanan ‘Çılgın Proje’nin açıklanma tarihi geldi, çattı. Ve Çılgın Proje, bugün Başbakan Erdoğan tarafından açıklandı.

Bugüne kadar birçok tahmin yapılsa da, Başbakan Erdoğan, merak edilen projeyle ilgili bugüne kadar ser verdi, sır vermedi.

İşte Çılgın Proje!
Çılgın Proje: İstanbul’a 2. Boğaz

video

.

Haliç’e Mega Kanal: Bu projeyle ortaya dev bir ada çıkacak. Türkiye’nin 3. büyüğü olacak bu ada Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerini içine alacak. Haliç’in devamında 15-20 kilometrelik bir kanalla bu ada Büyükdere’de Boğaz ile buluşacak.

 

Uygarlıklar Köprüsü: Çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti veren Murat Şaylan’ın blogunda yer verdiği bu projenin, Boğaz’ın iki köprüsünün arasına yapılması öngörülüyordu. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4 ayak olacak. Bu ayaklar ortada, Boğaz’ın üstünde birleşecek ve büyük bir dairesel alan oluşacak. İstanbullular yürüyerek bu ayaklardan ortadaki geniş alana ulaşabilecek, burada yemek yiyip gezinti yapabilecek.
Ataşehir’e Selimiye: Bu alternatiflerin dışında, Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı Selimiye Camii’nin birebir Ataşehir’de inşa edilmesinin “Erdoğan’ın çılgın projesi” olduğu da iddia edilmişti.Ünlü mimar Hakan Kıran’a göre İstanbul’a açılacak ikinci Boğaz ile Osmanlı’nın hayali de gerçekleşmiş olacak. İstanbul’a yapılacak projenin özellikle eski ve gerçek İstanbul’u korumaya yönelik olması gerektiğine dikkat çeken Kıran, yapılacak her projenin sosyolojik ekonomik gibi bir çok fonksiyonu hesaplanarak oluşturulması gerektiğine dikkati çekiyor. Projenin hayata geçmesiyle tankerlerin Boğaz trafiği önemli ölçüde rahatlayacak. Yeni bir interland ve bir cazibe merkezi oluşacak. Boğazın güvenliği sağlanacak. Süveyş Kanalı’nda olduğu gibi deniz trafiğinde de ciddi bir gelir elde edilebilecek.
Marmara’ya ada mı ? Fatih Altaylı Habertürk’teki bugünkü köşesinde çılgın projenin İstanbul açıklarında ay yıldız şekline ada olduğunu iddia etti. Altaylı, projenin ayrıntıları hakkında bilgiler verdi: “Ama dün yabancı bankacılarla toplanüdayken bir bankacı ilginç bir dedikodu aktardı. Türkiye, bir süre önce uluslararası finans piyasalarında ciddi bir arayışa girmiş. Bir proje için finansman aranıyormuş. Birkaç milyar dolarlık bir proje. Bankacıya bu projenin ne olduğunu sordum. Biraz mırın kırın edip anlattı. Proje şu: İstanbul açıklarında bir yapay ada. Ön projesi bile hazırlanmış. Dubai’de yapılan palmiye ada benzeri, deniz doldurulmak suretiyle yapılacak ay yıldız şeklinde bir ada. Karadeniz’de mi, Marmara’da mı bilemiyorum. Ancak bankacının söylediğine göre bunun için finansman arayışı sürüyormuş. Bence güzel proje. Artık yeni dönem zenginlerinin hepsine birer villa yapılır o adada. Aya Adalet, yıldıza da Kalkınma adası derler.”
Köprü üstü teleferik: kentin bir yakasından diğer yakaya 35’er kişilik kabinlerde 4 dakikada geçmeyi sağlayan yaklaşık 30 milyon Euro maliyetli bir projedir. Bu proje ile aynı zamanda araçlar da taşınabilmektedir. Zincirlikuyu – Çamlıca arasında uygulanabilecek bu proje ile saatte yaklaşık 10 bin yolcuya hizmet verebilir. Aynı zamanda turistik amaçlı olarak da kullanılabilecektir.
Karadeniz- Akdeniz Denizyolu Tüneli Projesi: Samsun’dan Yumurtalık’a kadar yaklaşık 500 kilometre uzunluğunda bir denizyolu tüneli açılacak. Ülkenin hemen hemen tam ortasından geçen tünel 80 metre genişliğinde olacak. Tünelin su yüzeyinden derinliği 22, su yüzeyinden yüksekliği ise 18 metre diye düşünülüyor. Orta Anadolu’nun doğusundan geçecek bu projeyle, Kayseri’nin 50 kilometre yakınına kadar deniz gelmiş olacak. Her ne kadar bu proje ortaya atılan ilk iddia olsa da Başbakan Erdoğan Çılgın Proje’nin bir İstanbul Projesi olduğunu söylediğini ifade etmişti…
İki yeni ada: Bu adalardan biri Küçükçekmece kumsalının dışına yapılacak. Diğerini de Maltepe ile Kartal arasına. Büyük adalar olacak. Eğlence ve aktivite adası. Her şeyi içinde olan, toplantıların, mitinglerin yapılabileceği adalar olacak. Çocuklar için de etkinlikler bulunacak. Dubai’deki gibi değil. içinde aktivite merkezinin yer alacağı adalar olacak.”
  Landora'da otomat cabaretYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir