Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bayisin Sen Bayi Kal

Bayisin Sen Bayi KalDerindere Otomotiv’in ‘yerli oto’su sektörün devlerini rahatsız edince medyada karalama kampanyası başlatıldı. Hürriyet, MÜSİAD ve Derindere’yi eleştirerek “Koç’un yapamadığını siz nasıl üreteceksiniz?” iması yaptı. MÜSİAD ise projeye sahip çıktı

bayisin sen bayi kal

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aradığı babayiğit Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) içinden çıkınca İstanbul sermayesi rahatsız oldu. ATAK helikopteri, Altay tankı, insansız hava aracı ANKA gündeme geldiğinde sesini çıkarmayan, iş yerli otomobil yapmaya gelince nazlanan İstanbul sermayesi medya üzerinden projeyi karalama kampanyası başlattı. Bu kampanya 1961’de üretilen ve Devrim adı verilen ilk yerli otomobilin geçirdiği süreci hatırlattı. Dün bazı gazetelerde MÜSİAD’dan çıkan babayiğitin derneğin halkla ilişkiler çalışması olduğu ve projenin gerçekleşme ihtimalinin bulunmadığına yönelik yoruma dayalı haberler yer aldı. Derindere Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Derindere’nin de Anadolu’ya özgü mütevazılığıyla yaptığı “Babayiğitlik iddiam yok” sözleri gözleri MÜSİAD’a çevirdi.
10 ÜYE ÇALIŞIYOR
MÜSİAD Otomotiv Kurulu Başkanı Salih Sami Atılgan, Derindere’nin de içinde bulunduğu MÜSİAD üyesi 10 şirketin bu konu üzerinde ciddi çalışmalar yaptığını söyledi. Atılgan “Özkan Bey, ‘Babayiğitlik iddiam yok’ diyerek, milyar dolarlık yatırım gerektiren ‘yerli otomobil markası’ projesinin büyüklüğüne vurgu yaptı. Teşvikler ve pazar konusu net değil. Halen konuyla ilgili TÜBİTAK’la ciddi görüşmeler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Şirkete ‘bayisin sen bayi kal’ mesajı
Derindere’nin elektrikli otomobili dün birçok gazetede eleştirildi. Hürriyet gazetesi yayınladığı yazıda Koç Holding’e sahip çıkarak, “Koç’un yapamadığını sanki Derindere başardı gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Biz de bir kez daha yerli otoda yersiz bir tartışmaya şahit olduk” denildi. Vatan gazetesi de internet sitesinde Özkan Derindere’nin mütavazı açıklamasını “Babayiğit fos çıktı” manşetiyle haber yaptı. Tüm bu tartışmalar 28 Şubat’la ilgili Meclis Darbe Araştırma Komisyonu’nun raporundaki “Anadolu sermayesi bayilikten üretime geçince İstanbul sermayesi rahatsız oldu, darbe yaptırdı” tespitini akla getirdi.

  Asgari ücret vergi dışı bırakılamaz!..

TÜBİTAK’ta KRİTİK TOPLANTI
Otomotiv sektörü gelecekte içten yanmalı yerine elektrikle çalışan motorların ön plana çıkacağını hesaplıyor. Sektör temsilcileri elektrikli otomobil projelerine dört elle sarılıyor. Bu hafta TÜBİ- TAK ile elektrikli araçlar konusunda bir toplantı yapıldı. Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra sektörde yetkinlik sahibi kuruluşların üst düzey Ar-Ge sorumluları katıldı. Ayrıca toplantıda konu hakkında somut çalışmaları olan akademisyenler, şemsiye kuruluşlar ve STK’ların üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

PR ÇALIŞMASI YAPMIYORUM
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Derindere Şirketler Grubu’nun elektrikli otomobil çalışmalarının ‘halkla ilişkiler’ çabası olarak lanse edilmesine tepki gösterdi. Yaptığı açıklamaların farklı yerlere çekilmesini eleştiren Olpak, “Benim konuyla ilgili açıklamalarım ortada. Bu açıklamaların bu şekilde yorumlanmasına ben ne diyeyim” ifadesini kullandı. Sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir