Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bedelli Askerlik Kredileri

Bedelli Askerlik KredileriBedelli askerlik kredinizi babanız da alabilir kankanız da

Bedellik askerlik için 180 bin kişinin 5.5 milyar TL ödemesi bekleniyor. Bankalar, bu pastadan pay alabilmek için bedelli kredilerinde vadeyi 5 yıla uzatıp aylık faizi de yüzde 1.40’ların altına indirdi. Üstelik bu kredileri sadece asker değil ailesi, hatta arkadaşları bile alabilecek…

TÜRKİYE’NİN gündemini uzun zamandır meşgul eden bedelli askerliğin ayrıntıları nihayet Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Beklendiği gibi 30 yaşından gün alanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bunun için ödenecek tutarsa beklentilerin biraz üzerinde 30 bin TL olarak belirlendi.

460 bini aşkın genci ilgilendiren bedelli askerlik yasasından 180 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Bu doğrultuda 5.5 milyar TL gelir hedefleniyor. İşte bu rakam bankaların da iştahını kabarttı. Bu pazardan pay kapmak isteyen bankalar, Başbakan’m açıklamasının hemen ardından bedelli için tüketici kredilerine göre daha düşük faizle ve beş yıla uzanan vadelerle kredi vermeye başladılar.

İŞSİZE DE KREDİ İMKANI

Bedelli askerlik kredisinin koşulları bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Örneğin bazı bankalar, sadece asker adayının başvurusunu kabul ediyor. Bu durumda asker adayının bir işyerinde çalışması ve gelirinin bu krediyi ödemeye yeterli olması gerekiyor. Bazı bankalarsa baba, anne, kardeş, amca gibi akrabaların bazıları ise kim başvurursa vursun kabul ediyor. İşte bedelliyle deyim yerindeyse askerlik yapmadan asker olacaklar için bankaların kredi faizleri, ödeme koşulları ve diğer şartları…

İSTEYENE 3 AY TAKSİT ERTELEME

Akbank, bedelli adaylarının 30 bin TL’ye kadar kredi taleplerinde dosya komisyonsuz yüzde 1.40 faiz uyguluyor. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, diğer kredi şartlarını şöyle açıklıyor: “Bir miktar masraf ödeyerek daha düşük faizle kredi kullanmak isteyen müşterilerimiz için 350 TL dosya ko-misyonlu ve yüzde 1.30 faizli kredi seçeneğimiz de mevcut. Dileyenlere 3 ay taksit erteliyoruz.” Tözge, kredi başvurusunu asker adayı ailesi veya yakınlarından birinin yapabileceğini vurguluyor.

YAPI KREDİ’DEN YÜZDE 0.59 FAİZ

Yapı Kredi, bedelli askerlik yapacaklara 30 bin TL’ye kadar 60 aya varan vadelerde yiizde 1.49 faizle masrafsız kredi veriyor. İsteyenler, yüzde 0.59’dan başlayan faizle düşük masraflı kredi seçeneğinden de yararlanabiliyor. 15 bin TL altındaki tutarlar içinse 3 yıla varan vade uygulanıyor. Yapı Kredi Perakende Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, “Bedelli askerlik kredisine kimlik ve gelir belgesi fotokopisiyle başvuru yapılabilecek” diyor. Cemalcılar, bu krediye adayın yanı sıra aile bireylerinin de başvuruda bulunabileceğini belirtiyor.

ANNE-BABA KEFİL OLACAK

DenizBank, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen asker adaylarına 60 aya varan vade seçenekleriyle masrafsız ve 3 ay ötele-meli kredi veriyor. Bankanın faiz oranı yüzde 1.34’ten başlıyor. En uzun vade olan 60 ay için tüm para miktarlarına yüzde 1.74 faiz uygulanıyor. DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür DenizBankYardımcısı Gökhan Ertürk, bedelli askerlik kredisi başvurusunun asker adayı üzerinden yapılacağını söyleyip, “Asker adayı anne/babasmı da kefil olarak gösterebilir” diyor.

MASRAF 300 TL

Şekerbank, bedelli askerlik yapacaklara 3 ile 60 ay arasındaki vadelerde kredi kullandırıyor. Banka, 3-12 ay için yüzde 1.30,13-60 ay arasında ise yüzde 1.40 faiz uyguluyor. Kredinin masrafı 300 TL. Şekerbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, kredi uygulamasına ilişkin şunları söylüyor: “Kredi kullanmak isteyen müşterilerimizden kimlik, ikametgah ve gelir belgesi talep ediyoruz. Krediyi sadece asker adayı değil diğer müşterilerimiz de talep edebilir. Kredi başvurusu için son tarih, bedelli askerlik için son başvuru tarihiyle aynı.”

VAKIFBANK’TAN AMCAYA DA KREDİ

VakıfBank, 500 ile 30 bin TL limitler dahilinde bedelli askerlik kredisi kullandırıyor. Banka, 3-36 ay arasındaki krediye yüzde 1.40, 37-60 ay arasındaki vadeye ise 1.55 faiz uyguluyor. Kredi ücretli-VakıfBank ler, emekliler, kira veya faiz geliri olanlarla serbest meslek sahipleri ve bu kişilerin yakınlarınca kullanılabilecek. Üstelik istendiği takdirde ilk 3 ayı ödemesiz olacak.

  1 trilyonluk euro koruma duvarı

VakıfBank, bedelli askerlik kredisi kullanmak isteyenlerden kimlik gelir ve adres bilgilerinin yanı sıra bu uygulamadan yararlanacağına dair bir belge de talep ediyor. Bank, bedelli askerlik kredisini asker adayının anne, baba ve kardeşinin yanı sıra amca, dayı gibi akrabalarna da kullandırıyor.
SÜRE VE TUTAR SINIRI YOK

Anadolubank, 60 aya varan vadelerde eşit taksit ödemeli ve ilk 3 ayı ödemesiz esnek ödeme planlı bedelli askerlik kredisi veriyor. Eşit taksitli ödemede tüm vadeler için faiz yüzde 1.44. Müşterinin istediği tutarda kredi kullanabileceğini söyleyen Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, kredinin şartlarına ilişkin şu bilgiyi veriyor:

“Bedelli askerlik kredisi kullanan müşterimizden sadece kimlik ve gelir belgesi istiyoruz. Bedelli asker adayı eğer çalışmıyorsa veya geliri yetersizse talebi ve kredibilitesi doğrultusunda anne, baba veya herhangi bir yakınına kredi kullandırabiliyoruz. Süre ve tutar sınırlandırması uygulamıyoruz.”

ASKERLİK BELGESİ ŞART

TEB, bedelli askerlik yapacaklara özel yüzde 1.40 faizle 36 ay vadeli kredi sunuyor. Krediyi TEB’den alanlar ödemelerine 3 ay sonra başlayacak. Kampanya dahilinde dosya masrafı almayan TEB, buna TEB karşın sigorta masrafı tahsil edecek.Bedelli askerlik kredisi almak isteyenlerden bedelli askerlik yapacağına dair bir belge istediklerini ifade eden TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Bunun dışında normal kredi başvurusunda istenen belgeleri de talep ediyoruz. Kampanyamızı bedelli askerlik başvuru dönemi için planladık. Ancak müşterilerimiz 6 ay sonra ödenecek taksit için de bedelli askerlik kredisi talebinde bulunabilirler” diyor.

ING SADECE BEDELLİYE VERİYOR

1NG Bank, bedelli askerlik kredisi kapsamında 30 bin TL’ye kadar krediyi yüzde 1.30’dan başlayan faiz ve 60 ay vade seçenekleriyle kullandırıyor. İsteyen asker adaylarının ödemelerine 3 ay öteleme de 12 ay vadeli kredilere yüzde 1.30, 18-48 ay vadelilere 1.40, 48-60 ay arasına ise yüzde 1.50 faiz uyguluyor. Be-dellik askerlik yapacak kişinin anne, baba veya herhangi bir yakını bu kampanyadan yararlanamıyor. ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, “Bedelli askerlik ihtiyaç kredisi kampanyamız aralık ayı sonuna kadar geçerli. Bu dönemden sonraki kredi başvuruları ise piyasa koşulları göz önüne alınarak tekrar değerlendirilecek” diyor.

BANK POZİTİFTEN ARTAN TAKSİT

BankPozitif, bedelli asker adaylarına 48 aya kadar vadeli, yüzde 1.49 faizli, dosya masrafsız kredi kullandırıyor. BankPozitif müş-bankpozitif terileri bu krediyi dilerlerse ayda 500 TL’den başlayan artan taksitlerle, dilerlerse eşit taksitli ödeyebiliyor.

GARANTİ’NİN İLK YILTAKSİDİ167 TL

Garanti Bankası, bedelli askerlik kredisi talep eden müşterinin tercihine bağlı olarak eşit taksitli veya kademeli taksitli, dosya masrafsız ve düşük masraflı Garanti kredi alternatifleri sunuyor. Kademeli taksitli kredilerde her yıl taksitlerin arttığını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, 250 TL masraf alınan kredilerde faizin 12 ay vadeliler için yüzde 1.29,36 ay için 1.38,60 ay içinse 1.42 olduğunu söylüyor.

Erbil, “Asker adayının anne, baba ya da yakınının kredi kampanyasından faydalanması için gerekli imkanları sağlamayı düşünüyoruz. Krediye başvurma süresi, bedelli askerlik süresiyle paralel sona erecek” diyor.

İşte bankaların bedelli askerlik kredileri

ESİN ÇETİNEL / esin.cetinel@paradergi.com.tr
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir