Anasayfa / Haberler / Bedelli Ücreti

Bedelli ÜcretiBedelli askerlik ücreti, bedelli fiyatı, bedelli miktarı, bedelli şartları, bedelli askerlik, bedelli yaş sınırı, bedelli askerlik kredi

Bedelli askerlik konusunda haftalardır beklenen açıklama doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Daha önce bu konuyla ilgili bir hesaplama yapmıştık ve bazı tahminler üzerinden rakamlar vermiştik. Fakat artık rakamlar net.

BEDEL 30 BİN TL
Bedelli askerlik için biçilen bedel 30 bin TL oldu. Bu rakamın 2.5 TL Euro kuru üzerinden karşılığı ise 12 bin Euro. Yani yurtdışında yaşayanlar için biçilen bedelli askerlik bedelinden yüzde 20 daha fazla. 30 bin TL’nin 15 bin TL’si peşin, 15 bin TL’si ise 6 ay içerisinde ödenecek.

Şimdi lafı hiç uzatmadan herkesin merak ettiği soruların cevaplarını vermeye çalışalım. Kararın açıklanmasının ardından askerliğin bedelini cebinden ödemeye karar veren hemen herkes eline kağıt kalemi almıştır diye tahmin ediyorum.

Ben de sizin işinizi biraz kolaylaştırıp belirli varsayımlar altında bedelli askerlik için 30 bin TL kredi kullanan birinin tahminen kaç TL aylık taksit ödeyebileceğini anlatmaya çalışayım.

12 AYLIK TAKSİT 2 BİN 750-2 BİN 800 TL ARASINDA
30 bin TL’nin tamamını kredi olarak kullanmaya karar veren bir kişi, yüzde 1.40 civarında bir faiz oranıyla 12 aylık banka kredisi kullanırsa 12 ay boyunca ödeyeceği aylık taksit tutarı 2 bin 750 TL’den biraz daha fazla olacak. 30 bin TL’lik 12 aylık kredinin geri ödemesi ise toplam 33 bin-33 bin 500 TL arasında olacak (Bu rakam bankadan bankaya değişir ve kredi dosya masrafı alınıp alınmaması da belirleyici olacaktır).

24 AY 1500-1550 TL ARASI TAKSİT
Şimdi vadeyi biraz daha uzatalım. Diyelim ki aylık taksit olarak 2 bin 800 TL çok, daha düşük aylık taksit, daha uzun vade olsun. Gerekirse toplamda daha yüksek bedel ödeyelim.
Bu durumda yine yüzde 1.40’a yakın aylık faiz tutarı üzerinden 24 aylık 30 bin TL askerlik kredisi kullanan bir kişinin ödeyeceği aylık taksit tutarı yaklaşık 1500 TL ile 1550 TL arasında olacak. 24 ay sonunda bankaya geri ödenecek toplam tutar ise 36 bin TL ile 37 bin 500 TL arasında olacak.
AYLIK 800-850 TL TAKSİTLE 60 AY
Bu arada daha önce bankaların 60 ay vadeli askerlik kredisi için çoktan hazırlık yapmaya başladığını da biliyoruz. Bankaların hesabı genellikle rakamın 25 bin TL yani 10 bin Euro seviyelerined olabileceği yönündeydi. Rakam 2 bin Euro yani 5 bin TL daha yüksek oldu.
Peki “30 bin TL’yi banka kredisiyle öder, gerekirse 5 yıl geri öderim” diyenler için durum nedir?
Elbette vade ne kadar uzarsa katalanılacak olan bedelli maliyeti de o kadar yükselecek. Ödenecek faiz tutarı ve geri ödeme tutarı da çok daha yüksek olacak.

  Yeni Yasa Ehliyet Alma Şartları 2011 Temmuz, Sürücü Belgesi Alma Şartları

30 bin TL’nin tamamını 60 ay yani 5 yıl vadeli banka kredisiyle ödemeyi planlayanlar için aylık taksit tutarı takriben 800-850 TL arasında olacak(yüzde 1.40-1.50 arasında faiz oranıyla). 60 ay boyunca ödenecek bu aylık taksitin sonunda bankaya geri ödenecek toplam tutar ise 48 bin TL ile 51 bin TL arasında bir büyüklüğe denk gelecek.

EN AZ 3.3 MİLYAR DOLAR EN ÇOK 7.5 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDİLECEK
Askerliğini henüz yapmamış 460 bin kişi 30 yaş ve üzerinde. Bu kişilerin tamamı bedelliden yararlanırsa devletin kasasına girecek olan rakam 13.8 milyar TL (7.5 milyar dolar). Bu rakamın yarısı askerliğin bedelini ödemeye karar verirse 6.9 milyar TL yani 3.8 milyar dolar devlete gelir kaydedilecek.

Elbette bu rakamlar henüz bankalar, kredi koşullarını açıklamadan yapılmış hesaplamalara dayanıyor. Açıklanacak olan kredi koşulları bu rakamlarda bazı oynamalar yaratabilir. Fakat en azından gösterge olması açısından bu rakamların üç aşağı beş yukarı gerçekleşeceğini tahmin edebiliriz.

NEDEN BEKLENENDEN DAHA YÜKSEK?
Peki çoğunlukla beklentiler 10 bin Euro yani 25 bin TL seviyesindeyken Hükümet neden 5 bin TL daha yüksek bedel belirledi? (Burada bir parantez açıyoruz: Genel beklentiden kasıt hükümete yakın çevrelerden sızan bilgiler çerçevesinde oluşan beklenti. Elbette birçok kişinin beklentisi 25 bin TL’nin de altında bir rakamdı)
Elbette Hükümet’in düşüncesi konusunda kesin bir bilgiye sahip olmanın imkanı yok. Fakat benim tahminime göre burada yapılan hesaplama, daha önceki bedelli uygulamasından farklı olarak bedelli askerlik uygulamasından yararlanacak olan kişilerin 21 günlük temel eğitime gitmeyecek olmasını da dikkate alıyor. Yani 21 gün askere gidilmemesinin bedeli 5 bin TL.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir