Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Beklenti: Parasal genişleme Risk: Petrol fiyatları

Beklenti: Parasal genişleme Risk: Petrol fiyatlarıBeklenti: Parasal genişleme Risk: Petrol fiyatları

AVRUPA Merkez Bankası’nın (ECB) ve ABD Merkez Banka-sı’nın (FED) parasal genişlemeye gideceği beklentisi, piyasaları uçurmaya devam ediyor. Piyasalarda bu hamlenin eylül ayının ilk yarısında olacağına yönelik beklenti çok yüksek. Geçen hafta Almanya Başbakan’ı Merkel’in Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamalarının arkasında olduklarını ifade etmesi de, bugüne kadar parasal genişlemenin önündeki en büyük engel olan Almanya’nın yumuşadığı yorumlarına neden oldu. ECB’nin Ispanya ve İtalya tahvili alarak faizleri aşağı çekmesi seçenekler arasında gösteriliyor. Fakat burada ciddi bir hukuki problem var. Bu da ECB’nin bu ülkelerin tahvilini alabilmesi için Ispanya ve İtalya’nın öncelikle EFSF ve ESM’ye başvurması. Her iki ülkede de hükümetlerin bu başvuruyu yapma konusunda isteksiz oldukları biliniyor. Bu başvurunun getireceği kemer sıkma ve reform önlemlerinin hem parlamentoda hem de halk nezdinde büyük tepki çekeceğini biliyorlar. Siyasi kariyerlerinin zarar göreceği endişesi, liderlere bu adımı attırmıyor. Hele ki yaratılan beklentilerle bu ülkelerin faizleri hazır düşüyorken, anlaşma yapmak için bir neden görmüyor da olabilirler. Daha önceki süreçlerde de yaşadığımız gibi AB’de işler kopma noktasına gelmediği sürece liderlerden adım görmek neredeyse imkansız. Bu nedenle söz konusu Avrupa olunca, parasal genişleme ya da ECB’nin tahvil alım programı gibi seçeneklere sürekli kuşku ile bakmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle eylül ayında hayal kırıklığı yaşanma ihtimalini de göz ardı edemiyoruz.

TCMB FAİZ KORİDORUNU DARALTACAK
Geçen hafta gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısında faiz koridorunun daraltılacağına dair en et mesaj verildi. TCMB önümüzdeki aydan başlayarak koridorun üst sınırı olan borç verme faiz oranında kademeli olarak indirime gitmeyi planlıyor. Tahminimiz TCMB’nin önümüzdeki ay 50 baz puanlık bir indirimle bu süreci başlatması yönünde. ECB ve FED’den parasal genişleme yönünde adımlar atılacak olursa TCMB bu süreci daha da hızlandırabilir ve daha agresif şekilde de gerçekleştirebilir. Bizim beklentimiz üst üste birkaç toplantıda 50’şer baz puanIık indirimlerin gelmesi yönünde. Bu da IMKB için olumlu bir adım olacak. Bunun yanında TCMB, TL munzamın altın olarak tutulacak kısmında üst sınırı yüzde 30?a çıkardı. Bu düzenleme ile piyasaya yaklaşık 2.8 milyar TL likidite sağlanmış olacak.

  Yabancıların peşinde olduğu 13 hisse

PETROL FİYATLARI İZLENMELİ

Petrol fiyatları geçen hafta 113 dolardaki kritik direnci aştı ve hafta boyunca da bu seviye üzerinde kaldı. Aşağıda teknik olarak değerlendirmesini yapacağız, fakat öncesinde burada temel dinamiklere değinmek istedik. Petrol fiyatları teknik açıdan 113 dolar direncini aştı, bir sonraki ana hedef 127 dolar civarı.

Bu artışı destekleyecek ve belki de 127 dolar direncinin de aşılmasını sağlayabilecek iki önemli risk mevcut. Birincisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni bir parasal genişleme dalgası. Tüm varlık fiyatlarında olacağı gibi petrolde de sert yükselişlere neden olabilecek bir gelişme. İkincisi ise İran-Israil gerginliği. İsrail’in vatandaşlarına gaz maskesi dağıttığı ve savaş hazırlıklarını hızlandırdığı yönündeki haberler doğru çıkar ve İsrail İran’a saldıracak olursa, bölgede sadece birkaç roketle sonlanacak bir savaş çıkmayacağı aşikâr. Tüm bölgenin güvenliği ciddi bir şekilde tehdit altına girecektir ki, bu ortamda petrol boru hatlarının ve diğer nakil hatlarının düzgün bir şekilde çalışmaya devam edeceğini düşünmek çok hayalperest bir davranış olur. Dolayısıyla burada olacak bir çatışma, petrol fiyatlarında arz kaynaklı şoklara neden olabilir. Bu da fiyatların çok hızlı bir şekilde yükselmesine neden olur. 110 dolar civarında sıkıntısı yaratmayan petrol fiyatlarında 127 dolar direncine doğru bir hareket ve bu seviyenin de geçilecek olması, Türkiye’de enflasyon ve cari açıkta sağlanan tüm kazanımları geri alabilir. Bu nedenle Türkiye için önümüzdeki birkaç aylık dönemde en büyük risk olarak biz petrol fiyatlarını görüyoruz. Özellikle bölgemizde olacak bir savaşın neden olacağı arz kaynaklı bir sıkıntıda Türkiye çok ciddi kayıplar yaşayabilir.

Önümüzdeki hafta VOB, FX gibi kaldıraçlı piyasalarda bilinmesi gerekenler ve işlem yaparken izlenecek stratejiler hakkında bir yazımız olacak. Faydalı olacağını umuyorum.

ÜZEYİR DOĞAN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir