Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Beklentisi ve Potansiyeli Yüksek 10 Hisse

Beklentisi ve Potansiyeli Yüksek 10 HisseEndeksi 75 bine taşıyacak 10 hisse

Borsada 75 bin hedefi yeniden güç kazandı. Ancak analistler, 71 binlerin aşıldığı bu dönemde dikkatli olunmasını öneriyor. Kredi notu beklentisi bittiği takdirde kar realizyonları gelebilir. Geri çekilmelerde beklentisi ve potansiyeli yüksek hisselerden alım yapılabilir…

GEÇEN hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in kredi notumuzu artıracağı beklentisi IMKB’yi tarihinin en yüksek seviyelerine çıkardı. Beklenen bir kade-melik not artışının gerçekleşmesi durumunda Türkiye “yatırım yapılabilir” ülke kategorisine yükselecek. Böylece büyük emeklilik fonlarının yatırım yapacakları ülkelerde aradıkları en önemli kriterlerden biri gerçekleşmiş olacak.

Evet, Türkiye’nin kredi notunun “yatırım yapılabilir” düzeye çıkmasıyla yabancı emeklilik fonlarının İMKB’ye “akmalarının” önü açılacak, işte geçen hafta endeksin 72 bin seviyelerine dayanmasının arkasındaki temel neden de bu oldu. Analistlere göre bu olumlu seyir devam edecek. Özellikle kredi notunun artırılması durumunda endeksin hedefinin sırasıyla 74 bin 600, 75 bin ve 78 bin olacağı belirtiliyor. Bu hedeflere ulaşmak içinse bu hafta oldukça kritik. 8 Kasım’da Fitch, ‘Türkiye Kredi Görünümü 2012’ konulu bir konferans verecek. Analistler bu konferansta Türkiye’ye ilişkin bir not artırım kararı açıklanabileceğini düşünüyor.

Bu arada, öncesinde 6 Kasım’da ABD başkanlık seçimleri yapılacağını da hatırlatalım. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası da faiz kararlarını bu hafta açıklayacak. Bütün bunlar borsaların seyrini etkileyecek önemli beklentiler.

Endeksin bulunduğu seviyelerde en önemli beklentinin not artırımı olduğunu hatırlatan Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Baki Atılal, “Kredi notu artarsa, kredi akımı hızlanıp sermaye maliyeti düşeceğinden hisse senedi alımlarında biz önceliği yine bankacılık, otomotiv ve gayrimenkul şirketlerine veriyoruz. Notumuz ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye geldiği takdirde 75-78 bin bandına hareket-iftjertme olabilir” diyor.

BEKLEMELİ Mİ, ALMALI MI?

Notumuz “yatırım yapılabilir” seviyeye gelmez sadece görünüm “pozitif’e çevrilirse Atılal’a göre tMKB’de bir realizasyon gündeme gelecek. Ancak beklenti korunduğu için alımlar yine bankacılık ve otomotiv hisselerinde yoğunlaşacak. Atılal, kredi notumuzda değişim olmadığı takdirde ise tMKB’nin yılı 70-73 bin bandında kapatacağını öngörüyor.

Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın ise 6 Kasım’daki ABD başkanlık seçimleri sonrasında İMKB endeksinin 68 bin 500-72 bin arasında konsolide olmasını bekliyor. Yalçın, endeks 65 bin üzerinde kaldığı sürece yükseliş trendinde olacağımız kanısında. Kısa sürede hızlı çıkış olduğu için alım yapmak için geri çekilmeleri beklemenin daha uygun olacağını düşünen Yalçın, yatırımcılara potansiyeli olan ucuz hisseleri izlemelerini öneriyor.

Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Serap Kaya, veri akışının yoğun olduğu bu dönemde volatilitenin yüksek olacağını tahmin ediyor. Bu yüzden de yatırımcılara mevcut seviyelerden alım önermiyor. Ancak düzeltme hareketleri haricinde satış da tavsiye etmi-yor.Endeksin tarihi zirvesini kırdığı bu dönemde tüm portföy boşaitılmasa da biraz kar realizasyonu yapılabileceğini düşünen Kaya, “Önceki not artırımları veya genişleme paketi açıklamalarından sonraki görünümler bize satışlarla karşılaşılabileceğini gösteriyor. Zaten en dikkatli olunması gereken zamanlar da zirve seviyeleridir” diyor.

Tüpraş: Yılın ikinci çeyreğinde artan üretimle satışlarını 11.9 milyar TL’ye çıkarmıştı. Tüpraş’ınjet ve dizelin içinde olduğu orta distilat üretiminde sağladığı artış ile asfalt satışlarındaki iyileşme de dikkat çekici boyutlarda. Yılın kalanında şirketin stok gelirlerindeki düzelme ve petrol fiyatlarındaki yükselişle stok büyük ölçüde düşürmesini bekliyoruz. Ürün spread lerindeki iyileşmeye paralel olarak yılın üçüncü çeyreğinde şirketin rafineri marjında da iyileşme olduğunu tahmin ediyoruz. Tüpraş hisseleri içinse 49 TL hedef fiyatla yüzde 9 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.
TAV Holding: Yılın dokuz aylık döneminde yolcu sayısını, İzmir Havalimanının olumlu katkısıyla 53 milyon 500 bine çıkardı.
Medine Uluslararası Havalimanı’mn da hizmet vermeye başlamasının şirketin karlılığını olumlu etkilediğini düşünüyoruz.
Yılın ilk yarısındaki başarılı operasyonel performansı son çeyrekte de devam edebilir. FAVÖK (faiz giderleri, amortisman giderleri, vergi öncesi kar) marjı ise yeni eklenen faaliyetlere bağlı olarak yüksek personel giderleri nedeniyle yıllık bazda hemen hemen yatay kalabilir. İstanbul’a yapılması beklenen ucuncu havalimanı  ihalesine yönelik haber akışı da TAV Holding hisseleri üzerinde etkili olacaktır. Hisse için 11.40 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Ereğli Demir Çelik: Şirket hisselerinin seyrinde Arcelor Mittal’ın hisse satışı ve düşen çelik fiyatları etkili oldu. Bu iki gelişme Erdemir’in borsadaki performansını olumsuz etkiledi. Öte yandan FAVÖK karlılığı yıllık bazda yüzde 23 seviyelerinden 16’ya kadar geriledi. Ancak önümüzdeki dönemde global büyümede beklenen toparlanmayla birlikte Erdemir ürünlerine talebin artacağını düşünüyoruz. Bu da şirketin finansallarına olumlu katkı yapacaktır. Erdemir hisseleri için 2.35 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. “Kademeli alım” öneriyoruz.

  Büyük ve istikrarlı 10 şirket

Trakya Cam: Bu yıl hammadde maliyetlerindeki artış şirketin marjlarını baskıladı.
Ancak önümüzdeki dönemde yapılacak olası fiyat artışıyla maıjların toparlanacağını düşünüyoruz. 9 fiyat/kazanç (F/K) oranıyla işlem gören Trakya Cam hisseleri için 2.60 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Yatırımcılara önerimiz “kademeli alım” yönünde.

T. Şişecam: Doğalgaz fiyatlarındaki yüzde 9.8 artış dördüncü çeyrek marjları üzerinde baskı yaratabilir. Çünkü T. Şişecam’ın iştiraklerinde satılan malın maliyet kaleminin önemli bir kısmı enerjiden oluşuyor. 2013 yılı ilk çeyreğinde bu olumsuzluğu ürün fiyatlarını artırarak kompanse edeceğini düşünüyoruz. Şirketin 2012 satış gelirlerinin 2011’e oranla yüzde 8 artışla 5 milyar 546 milyon, FAVÖK’ün yüzde 14 artışla 1 milyar 191 milyon, net karının da yüzde 19 artışla 440 milyon TL olacağını tahmin ediyoruz. Hisse için 3.13 TL hedef fiyatla yüzde 21 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Yatırımcılara önerimiz “kademeli alım” yönünde.

Turkcell: Kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, Turkcell’in Ba2 olan yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu Bal’e yükseltirken görünümünü “durağan” olarak belirledi. Turkcell Holding’in yönetimini yüzde 51 payla elinde tutan Çukurova Grubu ile Rus Altimo arasındaki dava süreci devam ediyor. Londra’da görülen dava yıl sonunda bitecek. Öte yandan yönetim sorununun çözülmesi hisse üzerindeki baskıyı kaldırabilir. Turkcell hisseleri için 12 TL hedef fiyatla yüzde 10.5 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Yatırımcılara “kademeli alım” öneriyoruz.

Tekfen Holding: 2012 yılının ilk altı ayında tamamlanan işler ve Irak ile Katar’da alınan 690 milyon dolar tutarındaki yeni işler yılın ilk 6 aylık dönemine olumlu yansımıştı. Bu arada Tekfen İnşaat, 122 milyon 500 bin dolarlık Suudi Arabistan Jubail petrokimya tesisi yatırımı kapsamında bir proje ihalesi kazandı. Petkim’in planlanan rafineri inşaatı için açılacak ihaleye de aday oldu. Tekfen Holding’in bağlı ortaklıklarından Toros Tarım ise 726 bin ton/yıl kapasiteli yeni bir sülfürik asit tesisi kurmayı planlıyor. Bu tesisle yıllık fosforik asit üretim kapasitesinin 200 bin ton/yıla ulaşması hedefleniyor. Ayrıca kompoze gübre tesisleri iyileştirme yatırımı da yapılacak. Tekfen Holding için Şubat 2011‘de askıya alınmış Libya projeleri de ülkedeki olumlu gelişmelerle tekrar gündeme gelebilir. Şirket hisselerinde 8.20 TL hedef fiyatla yüzde 27 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Yatırımcılara önerimiz “kademeli alım” yönünde.

Brisa: Yılın İlk yarısında lastik yenileme pazarı daralmasına rağmen büyümesini korumuş; 659 milyon TL net satış, 29 milyon TL de net kar açıklamıştı. Yılın ikinci yarısından itibaren otomotiv sektöründeki iyileşmenin Brisa’nın bilançosuna olumlu yansıdığını düşünüyoruz. Yüzde 4 bin bedelsiz sermaye artışından sonra İMKB’de sert satışlar gören Brisa hisseleri için hedef fiyatımız 5.50 TL. Bu hedefe bağlı olarak yüzde 10 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Vestel Elektronik: Yılın İkinci çeyreğinde 2 milyar TL net satış açıklayan şirketin yıllık FAVÖK marjı yüzde 5.5. Ancak yüksek finansal borç yükü net karını ve hisse senedini baskılıyor. Oldukça düşük 2.20 firma değeri/FAVÖK çarpanıyla işlem gören şirket hisseleri için hedef fiyatımız 2.30 TL. Yüzde 25 yükselme potansiyeli ile “kademeli alım” öneriyoruz.

Halkbank: Bankanın özkaynakları Eylül 2012 itibariyle yüzde 28.4 büyüyerek 11 milyar 100 milyon TL’ye ulaştı. Kredi büyümesi ise yüzde 12 oldu. Aynı dönem itibariyle takipteki alacak oranı yüzde 2.9 gibi düşük seviyede bulunuyor. Önümüzdeki yıllara ilişkin kar büyümesi beklentileri dikkate alındığında diğer büyük bankalara göre ucuz olduğunu söylemek mümkün. Ağırlıklı TL olan bilançosunda fonlama maliyetinin düşüşüyle marjlar üzerindeki baskı azalabilir. Halkbank birçok alanda ücret ve komisyon geliri elde etmiyordu. Ancak Eylül 2012 itibariyle geçen yılın eş dönemine göre yüzde 19.8 büyüyen ücret ve komisyon gelirleri artmaya devam edecek. Öte yandan hissenin ikincil halka arzı gündemde. Halka arzın kasımın son haftası ya da aralık ayının hemen başında yapılması bekleniyor. Halkbank hisseleri için 18.5 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Halka arz tarihi belli olduğunda hissede düşüş yaşanacağını öngörüyor ve bu dönemde “kademeli alım” öneriyoruz.

İdil Taraklı / Para Dergi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Katılım Endekslerinde Öne Çıkan 23 Hisse

Muhafazakar yatırımcılar katılım bankacılığı esaslarına bağlı olarak oluşturulan katılım endekslerini takip ediyor. Uzmanlar bu kapsamda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir