Ekonomi Haberleri

BES katılımcısı borsada kazandı mı?

BİREYSEL Emeklilik Sistemi (BES),uzun vadeli fon birikimi sağlayan bir sistem. Katılımcılar, ufak birikimlerle gelecek yıllara hazırlanıyor. Gönüllü BES uygulamasının ardından 2017 Ocak ayında başlayan otomatik katılım ile sisteme giren katılımcı sayısı 7.7 milyon kişiyi geçti. Çalışma hayatı boyunca ücretlerden yapılan küçük kesintilerle birikim yapan katılımcılar emeklilikte devlet katkılarıyla birlikte ciddi bir fona sahip olabilirler.


Bu sistemin en büyük özelliği birikimlerin yönlendirileceği fonların seçiminin katılımcıya bnakılmasıdır. Katılımcı yılda altı kez fonlarında değişikliğe giderek dönemin getiri beklentisi yüksek yatırım araçlarına ağırlık veren fonları seçebilir. Böylece getirisini maksimize edebilir. ‘Ben fonlarımı yönetemem, bu işi bilenler yapsın’ diyenler için portföy yönetim şirketleri devreye giriyor. Katılımcının bireysel emeklilik şirketine bildirimde bulunması yeterli.

Fonlarda değişiklik önemli

Fonlarda değişikliğe gitmek neden önemli? Yatınm araçlarının belirli döngüleri ve trendleri var. Bu trendleri takip ederek bu yatırım araçlarına yatırım yapan fonları portföye almak, bu fonlarda birikim yapmak ciddi getiriler sağlayabilir.Örnek mi?

72 binli seviyelerden başlayan yükselişle 90 binleri test eden BIST 100 endeksi 2 Aralık 2016-2 Mart 2017 döneminde dip-zirve arasında yüzde 25’e yakın getiri sağladı. Peki aynı dönemde emeklilik fonlarının getirileri nasıl oldu? Hisse senedi yoğun fonları bu getiriden faydalanabildi mi?

www.fonbul.com.tr sitesinden alman verilere göre, en yüksek getiri sağlayan ilk 15 fon ayağıdaki tablodaki şekilde sıralanıyor.

Fonların getirileri bu dönemde BIST 100 endeksi kadar olmasa da yüzde 20’nin üstünde artış göstermiş. En iyi getiri sağlayan fon yüzde 23.7 ile Allianz Yaşam ve Em. Büy. Am.Hisse.Sen.EYF olmuş. Fonun, 2 Mart tarihli portföyünde hisse senedi oranının yüzde 94.39 seviyesinde olduğu görülüyor. Yukarıdaki tablo, hisse senedi yoğun fonların bu dönemde oldukça güzel getiri sağladığını gösteriyor.

Fon büyüklüğünün %11’i hisse senedi

Hisse senetlerine yatırım yapan fonları portföylerine alan katılımcılar bu dönemin getirisinden faydalanma olanağı buldu. Ancak, sistemin toplamına bakıldığında 64 milyarlık fon büyüklüğünün sadece yüzde ll’i hisse senetleri yatırımından oluşuyor. Geleneksel yatırımcılar sabit getiri sağlayan yatırım araçlarını ve bunlara yatırım yapan fonları seçiyor. Geçtiğimiz dönemlerde toplam BES fonlarının hisse senetlerine yatırımı yüzde 15’ler düzeyinde seyrediyordu.Ancak, bu oranın gerileyerek, yüzde 11 seviyesine düştüğü gözleniyor. Buradan da BES katılımcılannın hisse senedine yatırım yapan fonları tercih etmediği söylenebilir.

Sonuç olarak, hisse senetlerinin yüzde 25’lere ulaşan getirisinden faydalanabilen katılımcıların çok küçük bir grup oluşturduğu gözleniyor.

MURAT GEYLANÎ AKTAŞ

muratgaktas@finnet.gen.tr


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu