Anasayfa / Şirket Haberleri / Beşler Türkiye’nin En Büyük Makarna Üreticisi

Beşler Türkiye’nin En Büyük Makarna Üreticisi

Bir dünya markası: Beşler

Türkiye’nin önde gelen makarna üreticilerinden Beşler, makarnanın anavatanı kabul edilen İtalya’nın da aralarında bulunduğu 90’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyor…

BEŞLER Makarna, dünya makarna ihracatında İtalya’dan sonra ikinci sırada yer alan Türkiye’nin en büyük makarna üreticilerinden biri. 90’dan fazla ülkeye ihracat yapan şirket, bu yıl yurtdışına 400 bin ton civarında makarna satmayı hedefliyor.

Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak, “İhracat açısından fevkalade iyi bir yılı geride bıraktık. 2012’nin daha da iyi olacağına inanıyoruz. Geçen yıl 290 bin ton makarna ihraç ettik. 2012’de 380 ila 400 bin ton arasında bir ihracat hedefimiz var. Üretim kapasitemizi artırıyoruz. 6 milyon dolar civarında yeni yatırım yaptık. Bütün paketleme makinelerini yeniledik. Kısa süre içinde yeni hattımız faaliyete geçecek. Üretim kapasitemizin artması ihracata ve iç piyasaya yansıyacak. Premium ürünümüz olan Santa Sophia, Beşler Makarna, Pastacity, Glutensiz Makarna ve Gonca Makarna markalarımızla Avrupa’dan Amerika’ya,

Asya’dan Afrika’ya dünyanın dört bir yanına Beşler kalitesini taşıyoruz” diyor.

İTALYA’YA İHRACAT

Atıl kapasite ve kayıt dişilik gibi sektörel sorunların aşılması için her şeyden önce kaliteye önem vermek gerektiğinin altını çizen Kemal Çakmak, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye, ihracatta İtalya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. Beşler Makarna olarak makarnanın anavatanı olarak bilinen İtalya’ya, kalitede her zaman en iyiyi arayan Japonya’ya ve daha pek çok katma değer sağlayan ülkeye ihracat yapıyoruz. Kalite anlamında Türkiye’de bir numara olduğumuzu iddia ediyoruz. Çünkü birçok konuda öncülük yapıyoruz. Bunu son ürünlerimizde de açıkça görebilirsiniz. Örneğin, makarnada en üst kaliteyi tüketiciye sunduğumuz Santa Sophia ile kutu ambalajlı makarnada gerçekleştirdiğimiz öncülüğü, Türkiye’de ilk kez glutensiz makarna üreterek tekrarladık.”Makarna sektöründe yaptığı yenilikler ve Ar-Ge (araştırma geliştirme) çalışmalarıyla dikkat çeken Beşler Makarna, çölyak hastalarına yönelik geliştirdiği glutensiz makarnalarını dört farklı çeşitle piyasaya sundu. Yaklaşık 2 yıl süren Ar-Gc çalışması sonucu hayata geçirilen glutensiz makarna üretiminin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Çakmak, “Beşler Glutensiz Makarna’yla çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmayı amaçlıyoruz. Onların kısıtlı yemek seçeneklerini zenginleştirerek önemli bir toplumsal sorumluluk projesi geliştirdiğimizi düşünüyoruz. Aynı zamanda yeterli ölçüde bilinmeyen bu hastalığa toplumun dikkatini çekmek istedik” diyor.

Glutensiz makarnayla sektöre öncülük yapan Beşler Makarna, bu ürünü ithal ürünlere kıyasla yüzde 75 daha ucuz fiyatla piyasaya sürdü. Çakmak, Beşler Glutensiz Makarna’nın kısa sürede çölyak hastası vatandaşların beğenisini kazandığını vurguluyor.

Beşler Grup, Türkiye ekonomisinin büyümesine bağlı olarak yatırımlarını büyütüyor. Kemal Çakmak, diğer alanlardaki yatırımlarla ilgili de şu bilgileri veriyor:

“Grup olarak un, makarna, yağ, nişasta ve yem sektörlerinde faaliyetlerimiz var. 2011 yılında bu bölgenin en büyük yem fabrikasını kurduk. 10 milyon dolara mal oldu. Son teknolojiyle donatılan fabrikanın üretim kapasitesi saatte 100 ton. Aynı zamanda geçen yıl yatırımına başladığımız ve 2012 yılının beşinci ayında faaliyete geçecek nişasta ve glikoz fabrikamız var. Onun yatırım tutarı da 60 milyon euro civarında. Alanında bölgemizin en büyük fabrikası olacak.”

Kemal Çakmak’a göre başarı için ilk kural, dürüst olmak. Çakmak, “Ekip ruhu da başarı için çok önemli. Ekip ruhu olursa başarı kendiliğinden gelir. Kalite ve iyi hizmeti de eklerseniz başarılı olamamanız için hiç bir neden kalmaz. Sanayici öncelikle kaliteli mal üretmeli. Eğer kaliteden ödün verirseniz uzun soluklu çalışma yapamazsınız. Başarının sırrı özetle dürüstlük, kalite ve ekip ruhudur” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir