Anasayfa / Haberler / Beyin Avcıları Şirketlere Harıl Harıl CEO Arıyor

Beyin Avcıları Şirketlere Harıl Harıl CEO ArıyorBeyin Avcıları Şirketlere Harıl Harıl CEO Arıyor

Kriz etkilerini azaltmak isteyen şirketler sorunu en tepeden çözmek istiyor. Beyin avcıları şirketlere harıl harıl CEO arıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve özellikle de Avrupa’da giderek derinleşen ekonomik kriz, Türkiye’deki firmaları da önlem almaya itti. Bu kapsamda gelecekte daha da derinleşecek krizin etkilerinden kurtulmak isteyen hem Türk hem de global firmalar üst düzey yönetici ve CEO transferi yapmak için ‘beyin avcıları’ (Head hunter) şirketlerinin kapısını çalmaya başladı.

Türkiye’de önde gelen firmalara CEO transferi yapan Data Expert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya, “Kriz dönemlerinde bizim sektörün işleri artar. En son 2008 yılında bu kadar yoğun transfer yaptık. Şu anda başımızı kaşıyacak vaktimiz yok. 2011 yılının iş hacmi şimdiden 2008 yılının yüzde 15 üzerinde” dedi.

Ortadoğu’da tercih Türk yöneticiden yana

Yılda ortalama yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 100-150 arasında yönetici transferi yapan Data Expert, 2011 yılını 120 transferle bitirmeyi planlıyor. Özellikle kriz dönemlerinde firmaların hazırlık yapmak istemeleri nedeniyle iş yoğunluklarının arttığını kaydeden Altunkaya, “Artık dünyada firmalar için hammadde ve sermayeden daha önemli şey insan kaynağı. Firmalar bunu keşfetti. Kriz dönemlerinde yöneticilerin önemi daha da artıyor. Bu da bize başvuran firma sayısını arttırıyor” diye konuştu.
Yasin Altunkaya, aynı zamanda firmanın Doğu Avrupa ve Ortadoğu başkanlığını da yürütüyor. Bu yıl İran, Kazakistan, Rusya ve Dubai olmak üzere birçok ülkeye CEO transfer ettiklerini belirten Altunkaya, son dönemde Ortadoğu’da faaliyet gösteren yabancı firmaların da Türk yönetici taleplerinin arttığına dikkat çekiyor. Bu ülkelerde yaşanan siyasi karışıklıklardan dolayı transferlerde son dönemde biraz yavaşlama olduğunu belirten Altunkaya, şöyle devam etti: “Ortadoğu ülkelerinde faaliyet gösteren Türk firmalar değil, yabancı kökenli firmalar da Türk yönetici istiyor.

  Üniversite ve Bölüm Belirlemekte Nelere Dikkat Etmeli?

Son 1 yılda bölgeye 10-15 Türk yönetici gönderdik. Türk yöneticiyi tercih etmelerinin nedeni bölgeyi iyi bilmeleri. Bunun yanında esnek yapıları ve kolay adaptasyon süreçleri tercihte önemli bir nedeni oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde bu bölgedeki sıkıntıların bitmesi ile talebin daha da artacağını planlıyoruz.”

Sistem nasıl işliyor?

İlk iş aranan kişideki özelliklerin tanımlanması ve ön araştırma. Araştırma hem Türkiye’de hem de uluslararası boyutta yapılıyor. Beyin avcısı şirketleri öncelikle kendi CV bankalarına bakıyor. İnsan kaynakları şirketleri CV bankalarına yeni yöneticiler eklerken basın haberlerinden, konferanslar ve kongrelerden faydalanıyor. Adaylar arasından kısa bir liste oluşturuluyor ve onlarla yüz yüze görüşme aşamasına geçiliyor.

Her aday ile birkaç görüşme ‘gizlilik’ içinde yapılıyor. Yönetici arayan firmaların yapısına göre değişse de genelde 3-6 ay içerisinde süreç tamamlanıyor. Yerleştirilen aday için beyin avcıları şirketlerden 6 -12 ay arasında bir garanti isteyebiliyor.

Yeni yatırımlar yolda

Data Expert yöneticisi Yasin Altunkaya, “Önümüzdeki dönem ABD’li bir finans grubuna Türkiye için üst düzey yönetici arıyoruz. Bir diğer şirket yazılım sektöründen. Bunun yanında 2012’de hızlı tüketim ürünleri alanında faaliyet gösteren yabancı bir oyuncu da Türk pazarına girmek için yönetici arıyor” diye konuştu.

Maaş azaldı bonus arttı

50 – 500 milyon TL’lik sermayeli şirketlerde CEO’ların maaşları yıllık 250 bin euro, 0.5-1 milyar TL sermayeli şirketlerde maaşlar yıllık 250-450 bin euro arasında.
Transfer ücretleri çok konuşulmuyor. Eskiden CEO’lara ücret olarak yüzde 70 maaş, yüzde 30 bonus veriliyordu. Şimdi trend yüzde 50 maaş, yüzde 50 bonus uygulamasına döndü.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir