Anasayfa / Kariyer ve İş / Beyin avcıları Türk profesyoneller arıyor…

Beyin avcıları Türk profesyoneller arıyor…Dünya çapında yönetici arama ve değerlendirme kuruluşu olan INAC’ın Türkiye ortağı Msearch, 30 ülkeden 45 üst düzey yönetici arama ve değerlendirme danışmanını Türkiye’de ağırladı

Uluslararası yönetici arama ve değerlendirme kuruluşu INAC, her yıl yaptığı ‘Küresel Yetenek Göçü’ araştırmasının sonuçlarını bu yıl İstanbul’daki toplantıda tartıştı. Yönetim Kurulu Başkanı Remy Rodenhuis’un da aralarında bulunduğu 30 ülkeden 45 Beyin Avcısı, Türk profesyonellerin firmalar için popüler bir seçenek olduğu görüşünü dile getirdiler. Türkiye’deki 350 üst düzey yöneticiyle yürütülen ‘Küresel Yetenek Göçü’ başlıklı anketin sonuçlarının da değerlendirildiği toplantıda katılımcılar, Türk profesyonellerin
yeni gelişen pazarlardaki boşluğu doldurabilecek yetenek ve tecrübeye sahip olduklarını belirttiler. Ankette iki ana başlık irdelenmiş. Birincisi yeni coğrafyalara yatırım kararı alındıktan sonra, yönetici kaynakları arayışındaki tercihler ve beklentiler; ikincisi de yöneticilerin yeni bir coğrafyaya giderken önem verdikleri değerler ve beklentiler. Panele ev sahipliği yapan Msearch INAC’ın kurucu başkanı Ali Midillili, anket sonuçlarını değerlendirirken “Türkiye iyi eğitimli, kolay adapte olabilen, kültürel geçmişe saygılı profesyonelleriyle hali hazırda bir yetenek havuzudur” şeklinde konuştu. INAC Yönetim Kurulu Başkanı Remy Rodenhuis ise kültürel farklılıkların aşılmasının, küresel yetenek hareketliliğinin önünü açacağını belirtti. “Beyin Avcıları” için küresel bir yetenek havuzunun oluşturulmasının öneminin, önümüzdeki 10 sene için altını çizen Rodenhuis, giderek artan lider ve ihtisas sahibi yetenek talebinin karşılanması için dünyanın herhangi bir yerinde olabilecek yöneticilerin araştırılıp bulunmasının, beyin avcıları için ilk hedef olması gerektiğini belirtti.

Yerel yönetici tercihi artıyor
Ankete katılanlar, yeni yatırım yaptıkları bir ülkede yerel mi yoksa merkezden gönderilen bir yönetici mi tercih edecekleri yönündeki soruya, yüzde 21.4 oranında “yerel yöneticiler” şeklinde yanıt vermiş. Katılımcıların yüzde 71.4’ü ise bu iki grubun karışımından bir yönetici ekip yaratmaktan yana. Araştırmaya katılan yöneticilerin “Orta ve üst düzey yönetici arayışlarınızda, arama değerlendirme firması mı yoksa kendi kaynaklarınızı mı kullanırsınız?” sorusuna verdiği yanıtlar da dikkat çekici. Şirketlerin yüzde 21.1’i orta düzey yönetici ararken, yüzde 61.4’ü de üst düzey yönetici ararken aramadeğerlendirme firmasından destek aldığını belirtiyor. Bu şirketlerin yüzde 77.1’i de uluslararası bir danışmanlık firmasını tercih ettiğini söylüyor.

  En Kârlı Oteli O YönetiyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir