Anasayfa / Emlak Haberleri / Beyoğlu’nda 10 bin konut yenilendi

Beyoğlu’nda 10 bin konut yenilendi

Beyoğlu’nda 10 bin konut yenilendi

Beyoğlu, kentsel dönüşümün örnek bölgelerinden biri. Sütlüce’den Tarlabaşı’na, ilçenin birçok yerinde ya kentsel dönüşüm ya da iyileştirme çahşması sürüyor. Beyoğlu’ndaki 50 bin binanın yüzde 20’sini iyileştirme çabşmasıyla yenilediklerini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkam Ahmet Misbalı Demircan, Beyoğlu’nmı yepyeni bir çehreye kavuşacağını söylüyor.

beyogluBeyoğlu, kuşkusuz İstanbul’un gözbebeği… Tanzimat döneminin karakterine uygun olarak, batılı şehircilik anlayışı uygulamasının ilk başladığı yer olan Beyoğlu, ticaret merkezi olarak da, Osmanlı’nın dünyaya açılan kapısıydı.

Aynı şeyleri bugün söylemek pek kolay değil. Kuzeyden Şişli, doğudan Beşiktaş ve İstanbul Boğazı, kuzeybatıdan Kağıthane ve Eyüp, güneyden ise Haliç ile çevrili Beyoğlu, İstanbul’un hala gözbebeği ama çarpık yapılaşmanın sonucu olarak, eski günlerini mumla arar halde.

Beyoğlu, şimdilerde kentsel dönüşümün örnek bölgelerinden biri olarak yepyeni bir çehreye kavuşuyor. Tarlabaşı, Okmeydanı, Sütlü-ce’de gerçekleşen projeler, Beyoğ-lu’na bambaşka bir hava katacak. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, söz konusu projeleri Ekonomist’e anlattı.

TURİZM VE KÜLTÜR MERKEZİ

Her ilçenin bir vizyonu olması gerektiği ve bu vizyona göre hareket etmesinin şart olduğunu söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, tüm çabalarının Be-yoğlu’nu bir turizm ve kültür merkezi yapmak olduğunu dile getirerek başlıyor anlatmaya; İktidarları sırasında turizmde altı bin yataktan 30 bin yatağa çıkmış olmalarını da bu hedef doğrultusunda açıklıyor.

Beyoğlıı’nda şu an iyileştirme ve kentsel dönüm projeleri eş zamanlı yürüyor. Kendi dönemlerinde Beyoğlu’ndaki 50 bin binanın yüzde 10’unu iyileştirme çalışmasıyla yenilediklerini söyleyen Demircan, Tarlabaşı’ndan Kasımpaşa’ya, Örnekte-pe’den Hacıahmefe kadar da birçok noktada kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdiklerini söylüyor.

Demircan’ın İstanbul’un gözbebeği olacak’ dediği Fatih Sultan Mehmet Caddesi projesi ise en dikkat çekici olanı. Projeye göre Okmeyda-nı’nda bulunan Fatih Sultan Mehmet Caddesi, İstanbul’un en iddialı caddelerinden biri haline getirilecek.

SİMGE, TARLABAŞI

Tarlabaşı sadece Beyoğlu Bele-diyesi’nin değil, İstanbul’un en önemli kentsel dönüşüm projelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Projeyi önemli kılan noktalardan biri de, bir dönemin polisin bile girmekte zorlandığı noktaların, Beyoğlu’nun yenilenen yüzünün simgesi olacak olması…Ahmet Misbah Demircan, Taksim ve İstiklal Caddesi gibi çok önemli merkezlere komşu olmasına rağmen, ekonomik ve kültürel canlanmadan nasibini alamayan Tarlabaşı’nın 2015 yılından itibaren Beyoğlu’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olacağını belirtiyor.

Proje, Tarlabaşı’nda bulunan dokuz yapı adasında, yaklaşık 20 bin metrekare alana oturmuş 278 binanın, bu binaların arasındaki sokakların ve tüm altyapının yenilenmesini kapsıyor.

Proje ile büyüklükleri 50 ile 100 metrekare olan küçük tarihi evler, beşer-onar gaıplar halinde birleştirilip tek bir blok haline getirilecek. Binaların içlerinde alışveriş merkezleri, konutlar, butik otel ve pansiyonlar olacak. Yüzde 52 konut alanı, yüzde 12 ticaret, yüzde 17 turizm ve yüzde 14 de ofis alanından oluşan projenin toplam maliyeti 500 milyon lira. Bu arada projenin iptaline ilişkin açılan davaların Beyoğlu Belediyesi lehine sonuçlandığını belirtelim. Fakat kamulaştırma bedelinin düşüklüğü nedeniyle açılan davalar halen devam ediyor.

ÖRNEK OLACAK!

Beyoğlu sınırları içindeki İstanbul’un en eski semtlerinden bir olan Sütlüce, ilçedeki dönüşümün önemli ayaklarından biri. Osmanlı döneminin yalı ve sayfiye bölgesi olan Sütlüce, 80 ve 90’lı yıllarda bir mezbaha bölgesiydi.

Yıllarca gecekondulaşmanın yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Sütlüce, şimdilerde kentsel dönüşümün Beyoğ-lu’nda sembol noktalarından biri olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan Hilton Garden Inn, bu değişimin dikkat çekici adımlarından biri.

AKP İstanbul İl Başkanlığının tam arkasındaki 25 bin metrekare alanda gerçekleşen kentsel dönüşüm projesi, Örnektepe’de 87 bina ve 295 bağımsız bölümün dönüşümünü sağlıyor. Projenin kapsadığı alan ise 25 bin metrekare üzerine kurulu.

Projenin özelliği, yakınlardaki projelerin aksine yüksek katlı sitelerden oluşmuyor oluşu. Örnektepe’de-ki kentsel dönüşümü mahalle kon-septiyle hayata geçireceklerini söyleyen Ahmet Misbah Demircan, “Bakkalı, fırını, camisi ve semt konağıyla modern bir mahalle kuruyonız” yorumunda bulunuyor. Demircan, Örnektepe’deki dönüşümün bir örnek oluşturacağını ve zamanla Sütlüce’nin başka mahallerinde de benzer çalışmaları yapacaklarını söylüyor.

BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Beyoğlu nüfusunun üçte birinin yaşadığı Okmeydanı, eğer istendiği gibi yürütülebilirse İstanbul’un örnek kentsel dönüşüm merkezlerinden biri olacak. Dönüşüm alanındaki tüm binaların yıkılacağı projede, Okmeydanı bölgesi 30 farklı alana bölünerek bütünüyle yeniden inşa edilecek.

Okmeydanı’nın özelliği, bölgedeki evlerin tapusuz oluşu. Bölgenin bilindiği gibi herhangi imar planı da yok. Fatih Sultan Mehmet tarafından vakıf arazisi olarak belirlenen bölge, 1930’lu yıllardan itibaren yerleşim bölgesi haline gelmişti.

Ahmet Misbah Demircan, yaklaşık 1 milyon 650 bin metrekarelik bir alana tekabül eden projenin Piyale-paşa, Fetihtepe, Kaptanpaşa ve Ke-çecipiıi mahallelerini kapsadığını söylüyor. Şu anda bölgede yaklaşık 800 dönüme dağılmış 4 bin 500 dükkân ve 5 bin 300 bina var. Bölgede resmi rakamlara göre 80 bin, tahminlere göre 100 bin civarında kişi yaşıyor. Demircan, Okmeydam’nda yenilenecek alanın, 20 bin metrekarelik alanda yapılan Tarlabaşı yenileme projesinin 80 katına denk geldiğini söylüyor ve sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden birine imza attıklarını söylüyor.

Emrah Gürkan / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir