Anasayfa / Emlak Haberleri / Beyoğlundaki Tomtom Mahallesine Otel ve Rezidanslar Kuruluyor

Beyoğlundaki Tomtom Mahallesine Otel ve Rezidanslar Kuruluyor

Tarihi ve modern binaların bir arada bulunduğu bir semt Tomtom Mahallesi. Beyoğlu’nun bu köklü bölgesi dönüşüm için gün sayıyor. Eğlence mekanlarının sayısı hızla artıyor. Otel ve rezidanslar kuruluyor. Galataport sürecinde bölgedeki hareketlenmenin daha da artacağı söyleniyor.

tom tom

İSTANBUL’da hızla gelişen ve değişim yaşayan bölgelerden biri de Beyoğlu’ndaki Tomtom Mahallesi. İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Lisesi’nin sağından başlayan ve Salıpazarı’nda Tophane’ye kadar uzanan Yeni Çarşı Caddesi’nin sağında kalan Tomtom Mahallesi, eğlence mekanları, otelleri ve yeni inşa edilen rezidansları ile dikkat çekiyor.

Bölgedeki değişimi görmek ve sizlere aktarmak için geçtiğimiz hafta Tomtom Mahallesi’ne gittik. Galatasaray Meydam’nda bulunan Yapı Kredi Kültür Yayınları’nın bulunduğu binanın hemen yanından aşağıya doğru inen yoldan başlayan Tomtom Mahallesi Kaplumbağa Sokak’ta, birçok eğlence mekanı yer alıyor. Eğlence mekanları bu sokakla da sınırlı değil. Eski Çiçekçi Sokağı’nda da çok sayıda eğlence mekanı bulunuyor.

SOKAK EĞLENCESİ

İstanbul’da eğlenceli bir sokak projesi olarak hayata geçirilen Tomtom, eğlenmek için gelenlerin en gözde mekanlarından biri oldu. Mika Grup, Tosbağa ve Acara Sokak’ta Indi-go, Indigo Pub, We, Şahika Meyhane, Alt, Küçük Meyhane ve 2/la adı ile yedi eğlence mekanı birden açtı. Sokak içinde birkaç farklı binada Tektekçi’nin shot barlarını görmekte mümkün. Sokağın İstiklal Caddesi çıkışında ise The House Cafe bulunuyor.

İSİMSİZ OTELLER

Tomtom Mahallesi ve Yeni Çarşı Caddesi üzerinde çok sayıda apart otel de var. Ancak apart otellerin hiç birinin ruhsatı yok. Mahalle sakinleri bu mekanların çoğunun kaçak çalıştığını ve polisin gelip mühürleyip gittiğini söylüyor. Apart otellerin bazıları, kaçak olsa da hala açık ve çalışır vaziyette.

Ruhsatsız çalışan apart otellerden ve Kaplumbağa Sokak’tan aşağıya doğru inen yeni eğlence mekanlarından şikayetçi olanlar da var. Türkiye’nin ilk erkek baleti ve Ekmek Sepeti adlı mekanın sahibi Yılmaz Birsen, eski binaların altyapısının yetersiz olduğunu ve açılan barların çoğunun tuvaletinin bile bulunmadığım söylüyor. Birsen, “Tiyatro diye açıldı ama hafta sonu her akşam içki festivali düzenliyorlar” diyor. Sokak içindeki St. Antuan Katolik Kilisesine ait binanın bar olarak ve kilise kapısının reklam panosu olarak kullanılmasından rahatsız olanlar da var.BÖLGE DEĞİŞİYOR

Rusya Başkonsolosluğu ile Hollanda ve İtalya Konsolosluklarının bulunduğu Tomtom Mahallesi, ayrıca İtalyan ve Beyoğlu Anadolu liseleri, Borusan Kültür Sanat Merkezi, Santa Maria Roman Katolik Kilisesi ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’ne de ev sahipliği yapıyor. Yeni Çarşı Caddesi, Bostanbaşı Caddesi ve Çukurcuma Caddesi, Tomtom Kaptan Cami önünde birleşip, Salıpazarı’na inen Boğazkesen Caddesi’ne bağlanıyor. Çok sayıda otel ve apart otelin bulunduğu Yeni Çarşı ve Boğazkesen Caddesi’nde, hediyelik eşya ve kafe tarzı yerler de açılmış.

TOMTOM GARDENS

Mahalleye adını veren Tomtom Kaptan Camii’nin hemen yanındaki Babaocağı Sokak’ta ise turizm yatırımcısı Siriusworld ile Krea Gayrimenkul’ün ortaklaşa yürüttüğü Tomtom Gardens projesi var.

Tomtom Kaptan Sokak ve Boğazkesen Caddesi üzerindeki yedi binayı satın alan grup, projenin birinci fazında yer alan ilk üç binada rezidans inşaatına başlamış. Özel kameralar ve güvenlik sistemi bulunacak olan projede, stüdyodan 4+1’e kadar farklı konut seçenekleri sunulacak. Krea Gayrimenkul, Tomtom Gardens projesinde satın aldıkları yedi binayı da orijinal tarihi görüntüde ve dokuya uygun olarak yeniden inşa edeceğini açıkladı. Yedi binanın ortasında ise geniş ve yemyeşil bir bahçe yer alacak. Proje, henüz satışa çıkmadı.

SATILIK BİNALAR

Galatasaray’dan başlayan Yeni Çarşı Caddesi ile Sahpazarı’na inen Boğazkesen Caddesi üzerinde satılık ve komple kiralık binalar da var. Cadde üzerinde ve ara sokaklarda az sayıda satılık bina olduğunu belirten gayrimenkul danışmanları, bina fiyatlarının yeni ve konumuna göre 2 milyon 500 bin ile 5 milyon dolar arasında değiştiğini söylüyor.

Boğazkesen Caddesi üzerinde ise üzerinde satılık afişi asılı tek bir bina var. Sahibi binaya ne kadar istiyor bilinmez ama çevre sakinleri; “3.5 milyon dolar verdiler ama sahibi satmadı” diyor.

Tomtom Mahallesi nde Yeni Çarşı ve Boğazkesen Caddesi üzerindeki binaların değeri sahile yaklaştıkça yükseliyor. Ancak son üç aydır bölgede bina satışları tamamen durmuş. Gayrimenkul uzmanları satışların durmasını ise şöyle açıklıyor: “İkinci kez yapılan Ga-lataport ihalesi, Tomtom Mahallesi’ndeki bina satışlarını tamamen durdurdu. Herkes Galata-port’ta inşaatların başlamasını bekliyor. İnşaatlar başladığında bölgedeki binaların değerinde artış bekleniyor.”

Levantenlerîn mahallesi

Dar sokakları ve tarihi binaları ite zaman ve mekan kavramının ortadan kalktığı Tomtom Mahallesi, Beyoğlu’nun en güzel yerlerinden biri. Mimari dokusu ile zamanın tanığı olarak hala dimdik ayakta duran mahalle, 19‘uncu yüzyıldan sonra dönemsel olarak değişimler yaşadı, Ösmanlı İmparatorluğu tarihinin kırılma noktası olarak kabul edilen 19’uncu yüzyılda Tanzimat Fermanı sonrasında İstanbul’a akın eden Levantenler, liman bölgesi işyerlerine yakınlığı sebebiyle Beyoğlu’na yerleşirken en çok tercih ettikleri yerlerden biri de Tomtom Mahallesi oldu. Rum, Ermeni, Musevi ve Müslümanların birlikte yaşadığı Tomtom Mahallesi’nin hala ayakta olan eski binalarında, düzenlenen davet ve balolar dönemin gazetelerinde haber olurdu.

Bülent Ekimci
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir