Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bilgisayar Pazarı ve Rekabet

Bilgisayar Pazarı ve RekabetDaralan PC pazarında liderlik yarışı kızışıyor

Her yıl ortalama yüzde 10-15 civarında büyüyen PC pazarında bu yıl daralma dikkat çekiyor. Daralan pazarda yaşanan rekabet sıralamayı değiştiriyor. Zirvedeki yarışta HP liderliğini sürdürüyor ama Lenova’nın ciddi bir atağı var.

İç pazarda ise Casper’ın atağı sürüyor. Son çeyrekte Windows 8 lansmanıyla birlikte dokunmatik PC ve ultrabook’ların pazarı büyütmesi bekleniyor.

Dünyada PC satışları gerilerken, pazarın oyuncuları arasındaki rekabete bağlı sıralamalardaki değişim de dikkat çekici boyutlara ulaştı. PC pazarında son çeyrekte yaşanan daralma, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6 civarında gerçekleşti. Global piyasalarda yıllardır liderlik zirvesinde oturan HP ile pazarın agresif oyuncusu Lenovo’nun arasındaki rekabet dikkat çekiyor.

International Data Corporation (IDC) rakamlarına göre bu şirketlerin pazar paylarına bakıldığında HP yüzde 15 9 pazar payı ile dünyada lider durumda. Lenovo ise yüzde 15 7 ile hemen onun ardından geliyor. Pazarda üçüncü çeyrek dönemindeki büyümeye bakıldığında sadece Lenovo ve Asus’un büyümeyi başardığı görülüyor.

SIRALAMA DEĞİŞİYOR

Türkiye pazarında ise ilk üç çeyrekte büyüme yaşanmadığı gibi, adetsel olarak pazarda daralmanın etkileri yüzünden ortalama satış fiyatlarının da geri gelmesiyle birlikte, cirosal anlamda yüzde 15’in üzerinde daralma yaşandığını tahmin ediliyor. IDC rakamlarına göre Türkiye’de lider HP’nin pozisyonu koruduğu gözlenirken yerli PC üreticisi Casper yüzde 12 büyüme ile ikinci sırayı korudu. Üçüncü sırada ise çift haneli büyümeyi yakalayan Asus’un Samsung’un yerini aldığı görülüyor. Lenovo da dünya pazarında yaptığı atağı Türkiye’de de yapmış ve beşinci sıraya yerleşmiş. Lenovo’nun geçen yıl aynı dönemde ilk beş içinde yer almadığını hatırlatalım.

KÜÇÜLME SÜREBİLİR

IDC Türkiye Araştırma Analisti Aslı Koçkal, son durumu “Türkiye sonuçlarına baktığımızda toplam PC pazarında yıllık bazda yüzde 3-4 kadar bir daralma yaşandığını görüyoruz. İçinde bulunduğumuz bölgede hem de Avrupa’da yaşanılan belirsiz ekonomik ve politik konjonktür, piyasada hem tüketici hem de üreticiler tarafında genel anlamda bir güven eksikliği yaratmış gözüküyor” şeklinde yorumluyor.
Ayrıca bu çeyrek içinde yapılmasını beklenen Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8 yüklemeleri ise birçok üretici tarafından yılın son çeyreğine kaydırılmış durumda. Her ne kadar taşınabilir PC tarafı geçen yıla göre büyüme kaydettiyse de masaüstü taraftaki çift haneli daralma sert bir şekilde devam etti ve önümüzdeki çeyreklerde de devam edeceğe benziyor.

UMUT WİNDOWS 8’DE

Pazarın büyüme umudu ise yeni segment ve teknolojilerde. Ultrabook segmenti ürünlerde, 2012 yılının son çeyreğinde ciddi oranda artış bekleniyor. Ultrabook’lar adetsel anlamda pazarın büyümesine katkıda bulunacağı gibi, cirosal anlamda da pazarı daha fazla büyütecek.

  Acer Iconia Çift Taraflı Dokunmatik Ekran Keyfi

Microsoft Windows 8 işletim sisteminin de pazarın büyümesine büyük destek vermesi bekleniyor. Bu nedenle dokunmatik ekranlı taşınabilir bilgisayarların satış rakamlarında artış öngörülüyor. Beklentilere göre, Wındows 8 işletim sistemli tablet bilgisayarlar 2012 yılının son çeyreğine damga vuracağı gibi, 2013 yılında pazann büyümesine yardımcı olacak.

“Yeni teknolojilerin piyasaya çıkması ile satışlann artmasını tekliyoruz” diyen HP Türkiye Kişisel Sistemler Kategori Yöneticisi Emre Alaman, “Örneğin; dokunmatik özelliği olan Envy4 Touch modelimiz Windows 8 işletim sistemi ile yeni kullanıcı deneyimleri sağlıyor. Bu ve benzer ürünlerimiz ile pazarda büyüme beklentimiz var. Türkiye’de dokunmatik özelliği olan yeni all-in-one modellerimiz ile bu alanda da büyüme öngörüyoruz” diyor.

Emre Alaman, “Windows 8 işletim sistemi ve dokunmatik özellikli yeni ürünler ile Ultrabook segmentinin de büyüyeceğini öngörüyonız” diyor.

BÜYÜME 20I3’E KALABİLİR

Farklı segmentlerde büyüme planlan yapılırken, yılsonu için pazarda daralma beklentisi sürüyor. Büyüme ise 2013’te olacak. IDC Türkiye Araştımıa Analisti Aslı Koçkal beklentilerini şöyle açıklıyor; “Toplam bilgisayar pazarında tüm bu ekonomik, siyasal, bölgesel ve teknolojik değişimler doğrultusunda 2012 için yıllık bazda yüzde 2.7 gibi bir düşüş öngörüyoruz. Ancak Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in bilgisayar pazanna bir hareketlilik kazandıracağını, özellikle de son çeyrekte bu hareketliliğin tüm üreticilerin bilgisayar ithalat adetlerine direkt olarak olumlu anlamda yansıyacağını düşünüyomz. 2013 son yarının hareketli geçeceğini ve toplam yıl bazında toplam bilgisayar ithalat adetlerinde yüzde 2-3 aralığında bir büyüme olacağını tahmin ediyoruz.”

NETBOOK DA KÜÇÜLDÜ

Index Grup CEO’su Erol Bilecik ise kurumsal pazarda yüzde 3-5 arası büyümeye dikkat çekiyor ama bireysel tüketicilerin oluşturdukları ve aşağı yukarı pazann yüzde 75’ine denk gelen kısımda ise küçülme yaşandığını ifade ediyor. Son çeyrek için büyüme bekleyen Erol Bilecik, “Bu büyüme yılın toplamını büyümeye götüren bir düzeyde çıkmayabilir ama yılı dengeleyebilecek bir süreç yaşanır” diyor.

Teknolojik gelişmeler de bilgisayar pazannı etkiliyor. Özellikle taşınabilir bilgisayar pazarı içinde netbook’larda yıllık bazda geçen yıla oranla yüzde 45.5 kadar çok ciddi bir düşüş söz konusu. Çünkü buradaki talep tablet PC’lere kaydı. Tabletteki artışla birlikte netbooklar’ın toplam taşınabilir pazara oranının daha da düşmesi tekleniyor.

Gözde Yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir