Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bilgisayar Virüsleri Son Zamanların En Yoğun Dönemini Geçirdi

Bilgisayar Virüsleri Son Zamanların En Yoğun Dönemini GeçirdiGüvenlik şirketi, bu yılın ilk çeyreğinde görülen virüs oranının son dört yılda görülen en büyük rakam olan 82 milyona ulaştığını açıkladı. Yine bu çeyrekte sahte anti virüs programlarının popülaritesi düşerken, sahte güvenlik sertifikalı yazılımlar, rootkitler ve şifre çalmaya dayalı Truva atlarının sayısında artış gözlendi.

McAfee’nin sayımına göre 200,000 farklı çeşitte şifre çalıcı Truva atı internete bırakıldı. Truva atı, kendini meşru bir programmış gibi gösteren bağımsız programdır. Rootkitler de, kullanıcının bilgisayarındaki yönetici yetkilerine ulaşmak için tasarlanan gizli programlar. Raporda rootkitlerin en tehlikeli virüs türü olduğu ayrıca belirtiliyor. Koutodoor ismindeki rootkit önceki çeyrek hiç olmadığı kadar hızlı yayıldı. Yazılım, bilinmeyen satıcılar tarafından güvenli olarak sertifikalanmış. Kullanıcıların Microsoft veya McAfee’ye, bilinmeyen satıcılardan daha çok güvendiği göz önüne alındığında, dolandırıcılar da virüslerini kullanıcıların bilgisayarına başarılı bir şekilde yüklemek için bu tür güvenilir firmaların dijital imzalarının kopyalarını çıkararak kullanıcı üzerinde oluşan güvenden faydalanıyorlar.
Güvenlik alanındaki uzmanlar, virüslerin başarılı bir şekilde yayıldıktan sonra kopyalanan sahte güvenlik sertifikalarının çıkarılabileceğine dair kullanıcıları uyarıyorlar. Botnetler arasında ise geçtiğimiz çeyrekte en aktif olan isim Cutwail oldu. Virüs, Amerika’daki botnet kontrol serverlarının neredeyse yarısını kaplayan bir şekilde bir milyondan fazla yeni makineye yayıldı. McAfee raporunda aynı zamanda Android işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlara yapılan saldırılarda da ciddi bir artış olduğu vurgulandı.

Andorid’li cihazlar için belirlenen tehditler ilk çeyrekte 8000’e ulaşarak neredeyse kendini dörde katladı. Android’i hedef alan virüslerin Android uygulama marketi olan Google Play üzerinden gelme oranı ise düşük. Raporda ayrıca mobil cihazlarda virüslerin en çok Çin ve Rusya’da saptandığı belirtiliyor. Apple bilgisayarları hedef alan virüsler de düzenli artışını devam ettiriyor. Mac için geliştirilen yeni virüs, 2011’in ikinci çeyreğinde yok olmuştu ancak geçtiğimiz çeyrekte, her zamanki rakamdan fazla olarak 250 yeni olay saptandı.

  Saburudan boxer motorlu yeni foresterYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir