Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bilgisayar Yerine Cep Telefonundan İnternet

Bilgisayar Yerine Cep Telefonundan İnternet

Bilgisayar Yerine Cep Telefonundan İnternet

Cepten televizyon izlemeye, görüntülü konuşmaya imkan tanıyan ve internetin hızını iki katına çıkaran 3G, abonelerin alışkanlıklarını da değiştirdi.

Telefonu daha çok konuşma amaçlı kullanan müşteriler akıllı telefonların da yaygınlaşmasıyla artık bilgisayar yerine cepten internete girmeyi tercih ediyor.

Mobil teknolojilerde 3G’nin uygulanmaya başlamasıyla internetin hızı da katlanarak arttı. Hızlı internet cepten internet kullananların sayısını patlattı. Mart 2011 itibarıyla yaklaşık 1,86 milyon olan mobil internet abone sayısı bu yılın nisan-haziran döneminde 1,77 milyon artarak 3,6 milyon kişiyi aştı. Apple’ın iPhone, Blackberry, Samsung ve Nokia gibi markaların çıkardıkları yeni akıllı modellerin de cepten internet kullanımının yaygınlaşmasında önemli etken olduğu söyleniyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu tarafından açıklanan telekom sektörü çeyrek raporuna göre, Türkiye’de mobil geniş bant kullananların sayısı 2011’in 2. çeyreğinde (nisan-haziran) mobil geniş bant kullanıcı sayısı bir önceki çeyreğe (ocak-mart) oranla yaklaşık 2 kat (yüzde 94,8), bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 3,4 (yüzde 336) kat artarak 3,6 milyon aboneye ulaştı. Postaları okumak, müzik dinlemek ve videoları izlemek gibi birçok şeyi mobil olarak yapma imkanı sunan akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaşması cepten internete girenlerin sayısında önemli artış kaydediyor.Şu an satılan her 4 telefondan birinin akıllı model olduğunu ve önümüzdeki yıllarda bu rakamın daha da büyüyeceğini göz önüne alırsak, mobil geniş bant abonelerinin sayısında da ciddi artış olacağı beklenebilir. Bununla beraber mobil veri kullanımı da hızla artmaya devam ediyor. Ayrıca toplam mobil geniş bant internet kullanım miktarı ise bir önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 18 oranında artarak 6.421 TByte oldu. Data gelirleri şirketlerin cirosunda önemli pay almasa da, son dönemde hızla büyüme kaydediyorlar: Vodafone’da yüzde 6,2, Turkcell’de yüzde 6,8, Avea’da yüzde 8,6 paya sahip. Mobilde data kullanımındaki artışa ayak uydurmak için GSM şirketleri altyapı yatırımlarını da artırmaları lazım. Özellikle 3G şebekesini desteklemek için 2010 yılında 2,7 milyar TL yatırım yapan mobil operatörler, yılbaşından bu yana 1,28 milyar TL yatırım yaptı. Şimdiye kadar yapılan toplam taşınan numara sayısı 32 milyonu olurken, bu yılın nisan-haziran ayı döneminde Avea yaklaşık 203 bin abone kazandı, Vodafone 56 bin, Turkcell ise yaklaşık 147 bin abone kaybetti. Turkcell için abone başına ortalama aylık gelir 19,6 TL, Vodafone için 19,9 TL, Avea için ise 20,5 TL oldu. Turkcell’in aylık ortalama konuşma süresi 225 dakika, Avea’nın 317 dakika ve Vodafone’un ise 291 dakika olarak gerçekleşmiştir. Türkiye, 257 dakika olan ortalama aylık mobil kullanım süresi ile İrlanda, Norveç, İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz ve Almanya’nın üstünde yer almaktadır.

Konuşma artınca gelir de yükseldi

Mobil telefon kullanımı arttıkça, sabiti tercih edenlerin sayısı gittikçe azalıyor. Ancak sabit telefon abonelerinin aylık ortalama konuşma süresi de artıyor. Yılın 1. çeyreğinde ortalama 181 dakika konuşan sabit hat abonesi 2. çeyrekte 205 dakika konuşmuş. Buna paralel olarak toplam sabit trafik miktarı ise 5,70 milyar dakikaya çıkmış, arama gelirleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,5 artarak 1,4 milyar TL oldu. 15,75 milyon sabit telefon abonesi bulunan Türkiye’de penetrasyon oranı yaklaşık yüzde 21,4 seviyelerine düşse de, sektörün en büyük oyuncusu Telekom, abone başına gelirleri artırmayı başardı.

İnternet abone sayısı 8 yılda 600 kat arttı

2011 yılının ikinci çeyreği itibarıyla geniş bant pazarında dikkati çeken en önemli gelişmeler mobil geniş bant internet, fiber ve kablo internet abone sayılarında 2010 yılı ortasında başlayan artışın hızlanarak devam etmesidir. Ayrıca daha önceki dönemlerde yüzde 6’lık ortalama artış bu çeyrekte mobildeki hızlı artış ile yüzde 20’ye ulaşmıştır. 2003 yılında sadece 18.604 geniş bant internet abonesi bulunurken, sekiz yılda yaklaşık 590 kat artarak 11 milyona ulaşmıştır. Toplam internet abone sayılarının yıllık büyüme oranı yüzde 30 olurken, bu büyümeden nasibini alan internet servis sağlayıcıları, hizmetlerinden 804 milyon lira gelir elde etti.

Avrupalı, 10 megabit ve üstü hız istiyor

Türkiye’de internet kullanımı yaygınlaşsa da, internetin hızı konusunda Avrupa ülkelerine göre hâlâ gerideyiz. Türkiye’deki sabit geniş bant internet abonelerinin yaklaşık yüzde 75’i 8 Mbit/s hıza kadar olan bağlantıya sahip abonelik türünü tercih ediyor. 10 Mbit/sn üzeri aboneliğin AB ortalaması yüzde 29 iken Türkiye’de yüzde 5’e oranında kalıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir