Anasayfa / Haberler / Bilgisayarın Fendi İnsan Bilgi ve Zekasını Yendi Diyebilecek miyiz?

Bilgisayarın Fendi İnsan Bilgi ve Zekasını Yendi Diyebilecek miyiz?Watson, Ken Jennings ve Brad Rutter Karşısında

IBM ve Amerika’nın en sevilen yarışma programı Jeopardy!, ‘Watson’ adlı bir IBM bilgisayar sisteminin Jeopardy’nin iki ünlü ve başarılı yarışmacıları Ken Jennings ve Brad Rutter ile rekabet edeceğini duyurdu. Dünyanın ilk insana karşı bilgisayar Jeopardy! yarışmasında gerçekleştirilecek iki karşılaşma Amerika’da 14, 15 ve 16 Şubat 2011 tarihlerinde televizyonda yayınlanacak.

Dört yıl içinde geliştirilen Watson sistemi, adını IBM’in kurucularından Thomas J. Watson’dan alıyor. Watson, IBM’deki bir grup bilimcinin, insanoğlunun doğal bir dilde yöneltilen soruya hız, doğruluk ve rahatlıkla yanıt verebilme yeteneğiyle rekabet edebilecek düzeyde bir bilişim sistemi oluşturma çabaları doğrultusunda geliştirildi. Jeopardy! yarışması Watson açısından, oyunun ipuçlarının, insanların başarılı olduğu ama bilgisayarların beceremediği gizli anlam, ironi, tekerlemeler ve diğer karmaşıklıkların analizine dayanması nedeniyle en üst düzeyde bir meydan okuma deneyimi sunuyor.
Jeopardy!’de gelmiş geçmiş en ünlü oyuncular Watson’a karşı yarışacak. Yarışmacılardan biri olan Ken Jennings 2004-2005 sezonunda peş peşe 74 oyunu kazanarak Jeopardy! rekorunu kırmış ve 2,5 milyon doları aşkın ödül kazanmıştı. Brad Rutter ise Jeopardy!’de en yüksek toplam ödülü kazanan yarışmacı olmuş ve 3.255.102 dolar tutarında ödül almıştı.

İki ünlü yarışmacının Watson’a karşı mücadelesindeki büyük ödül ise 1 milyon dolar olacak. İkinciye 300.000 dolar, üçüncüye ise 200.000 dolar ödül verilecek. İki yarışmacı kazandıkları ödülün %50’sini bağışlarken IBM, Watson’ın kazanacağı ödülün %100’ünü bağışlayacak.

IBM Hakkında:

Dünyanın en büyük bilgi teknolojisi, yazılım ve hizmetleri şirketi IBM 99 yıldır liderliğini sürdürerek kurumların kendilerini yenilemelerine yardımcı olmaktadır. IBM her sektörden müşterilerine ihtiyaçlarına uygun teknoloji çözümleri sunmakta böylece değişen dünya ve piyasa koşullarında başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır. www.ibm.com.tr

  İnternet Bağımlısı Çocuklar ve Ailelere ÖnerilerYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir