Anasayfa / Şirket Haberleri / Bilici Group, Ceyhan ilçesinde İtalyanlarla ortaklaşa zeytinyağı fabrikası kuracak

Bilici Group, Ceyhan ilçesinde İtalyanlarla ortaklaşa zeytinyağı fabrikası kuracakADANA – Durmuş Ali Başkan -Adana’da  tekstil sektörünün önemli kuruluşları arasında yer alan Bilici Group, Ceyhan ilçesinde İtalyanlarla ortaklaşa zeytinyağı fabrikası kuracak.

Adana’da yaklaşık 20 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla tekstil sektörünün önemli kuruluşları arasında yer alan ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) başvurarak halka arz çalışmalarını tamamlayan Bilici Group’un, Ceyhan ilçesinde İtalyanlarla ortaklaşa zeytinyağı fabrikası ile salamura tesisleri kuracağı bildirildi.

Halka arz çalışmaları kapsamında Misis Tekstil ve Biltaş Bilici Tekstil AŞ’nin birleştirilmesinin ardından oluşturulan Bilici Yatırım AŞ’nin Finans Grup Başkanı Tamer Bilici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ceyhan ilçesinde 2006 yılında yaklaşık bin dekar arazi üzerinde 80 bin zeytin ağacından oluşan Türkiye’nin en büyük zeytin bahçelerinden birini kurduklarını söyledi.
Geçen sürede ağaç sayısını 100 bine çıkarttıklarını ifade eden Bilici, önümüzdeki yıllarda da bu sayıyı 250 bine kadar yükseltmeyi hedeflediklerini ve çalışmalarını  doğrultuda sürdürdüklerini belirtti.

Zeytin fidanlarını 9 değişik ülkeden getirttiklerini vurgulayan Bilici, ”10 çeşit zeytin cinsi denedik. İtalyan Picual cinsi kısa sürede ürün vermeye başladı. Bu süreçte erken verim için özel teknikler kullandık” dedi.

Bahçelerinden elde ettikleri ürünü değerlendirmek amacıyla Ceyhan’daki çiftliklerinin yakınına İtalyanlarla ortaklaşa zeytinyağı fabrikası ile salamura tesisleri kuracaklarını belirten Bilici, şöyle konuştu:

EGE YÖRESİNDE DE YATIRIM YAPACAĞIZ

”İtalya’ya giderek burada tesisi birlikte kuracağımız şirketin yetkilileriyle ön görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Fabrikayı yüksek teknoloji kullanarak bu yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Zeytini ağaçtan paketlenmesine kadar el değmeden toplayacağız. Ardından modern tesislerde insan eli değmeden üreteceğimiz, zeytinyağını dünya pazarlarına satacağız.”

Adana’nın ardından zeytin alanındaki yatırımlar konusunda Ege yöresini de kendilerine hedef bölge seçtiklerini ifade eden Bilici, bu yöreye de önümüzdeki yıllarda yatırımlar yapacaklarını sözlerine ekledi.

  Peter Tanisman’dan Carrousel Fantasia 1001 GeceYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir