Anasayfa / Teknoloji / Bilim Halka Açılıyor

Bilim Halka Açılıyor
Bilim Halka Açılıyor
Kerem Kocalar – Yapılacak Araştırmalara Teknik Altyapı ve Araştırma Ortamı Desteği Sağlaması Amacıyla Devlet Planlama Teşkilatı‘nın (dpt) 11 Milyon Liralık Ödeneğiyle Mersin Üniversitesinde (meü) Kurulan ‘Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ (meitam) Sadece Bilim İnsanlarına Değil, Ar-ge Niteliği Taşıyan Araştırmalar Yapan ve Analiz İhtiyacı Bulunan Herkese Kapılarını Aralıyor

Kerem Kocalar – Yapılacak araştırmalara teknik altyapı ve araştırma ortamı desteği sağlaması amacıyla Devlet Planlama Teşkilatı‘nın (DPT) 11 milyon liralık ödeneğiyle Mersin Üniversitesinde (MEÜ) kurulan ‘Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ (MEİTAM) sadece bilim insanlarına değil, Ar-Ge niteliği taşıyan araştırmalar yapan ve analiz ihtiyacı bulunan herkese kapılarını aralıyor.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitesi bünyesinde merkezi araştırma laboratuvarının kurulması projesinin rektörlüğe ilk başladığından beri gündemlerinde olduğunu belirtti.

Bunun için öncelikle 147 bilim insanının ortaklaşa çabaları ile başlayan ve daha sonra Prof. Dr. Uğur Atik’in başkanlığındaki 24 kişilik ekip ile hazırlanan projenin DPT tarafından yaklaşık 11 milyon liralık destek almaya hak kazandığını hatırlatan Aydın, bu proje kapsamında oluşturulan merkezin ileri düzeyde temel ya da uygulamalı multidisipliner ve bölgesel ölçekli AR-GE faaliyetlerini yürütebilecek, ileri teknolojik cihazların yer aldığı bilimsel ve teknolojik araştırma laboratuvarlarından oluştuğunu söyledi.Merkezin başta Mersin olmak üzere çevre illere de hizmet verebilecek şekilde, katma değeri yüksek, üretim ve tasarım aşamalarında yüksek teknoloji gerektiren yeni ürün, süreç veya malzemeleri geliştirmeyi hedeflediğini anlatan Aydın, rektörlüğün sahipliği ve yönetiminde sürdürülebilir çevre yönetimi endüstriyel verimlilik su ürünleri-denizcilik-lojistik, turizm-arkeoloji-tarih, gıda teknolojileri, sağlık bilimleri, kimya ve ilaç teknolojileri, eğitim-iletişim-bilişim ve malzeme teknolojileri ve nanoteknoloji gibi temalar kapsamında yerel ve bölgesel sorunlara yönelik araştırmalar yapıp, katma değerleri yüksek olan çözümler üretileceğini ve disiplinler arası çalışmaya olanak tanıyan bilim dallarında çalışmalar yapılabildiğini vurguladı.

Yörenin sanayici ve girişimcilerinin ileri teknolojilere dayalı her türlü ürün, süreç ve malzeme bilgisi gereksinimlerine cevap verebildiklerini anlatan Aydın, ‘Yani başka bir deyişle, merkez sadece bilim insanlarına değil, yeni bir araştırma projesi veya analiz ihtiyacı olan vatandaşlarımıza da yardımcı olacak. Yeni bir araştırma projesi veya analiz ihtiyacı olan herkesin merkezimizden yararlanması için tek şartımız var. O da, proje için ihtiyaç duyulan ve desteklerle alınan malzemelerin, bir sonraki araştırmacının kullanımı için merkeze bırakılması’ dedi.

Merkezin Mersin özelinde yöredeki birçok araştırmacının çalışmalarına kolaylık sağlayacağına işaret eden Aydın, merkez sayesinde araştırma ve inceleme yapmak isteyenlere kolaylık yaratılmasının yanı sıra, kentte de önemli kazanımların yakalanacağını bildirerek, şunları kaydetti: ‘Baktığımız zaman kentimizde ve çevredeki bazı yapılamayan deney ve analizleri yapabilecek alt yapıya sahibiz. O nedenle kamu kurumlarına ve sanayicilerimize de önemli katkılarımız olacak. Ayrıca bazı analizleri yapmak isteyen kamu kurumu temsilcilerine ve sanayicilere, eğitim desteği sağlayarak, üniversitemizle kentimiz ve yöremiz arasındaki bağı da güçlendireceğiz.’

– MERKEZ 2 YILA KADAR TAMAMLANACAK-

Merkezin henüz tam anlamıyla hizmet veremediğini ifade eden Aydın, MEÜ yönetiminin sunduğu destekle bin 600 metrekarelik alan üzerine kurulan merkez, modüler yapıda olup ileride genişletilebilecek şekilde tasarlandığını belirtti. Aydın, merkezin 2 yıla kadar en ince detaylarına kadar tamamlanmış olmasının hedeflendiğini anlatarak, şu an tamamlanan bölümlerde eğitim, araştırma ve analiz hizmetlerinin sürdürüldüğünü kaydetti.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir