Şirket Haberleri

Bilsar, Hintli ‘Prateek’ ile ortak oldu

Bilsar, Hintli ‘Prateek’ ile ortak oldu

Bilsar’ın patronu Selman Bilal, tekstil ve perakende sektörünü birbirine paralel ve başarılı yürüten isimlerden biri. Uzmanlık alanı gömlekte dünyaca ünlü markalara üretim yaparak başladığı yolculuğu, perekandede de kendisine önemli fırsatlar yarattı.Beyaz gömlek satarak ve kendi ifadesiyle hobi olarak başladığı Bilstore macerası, bugün 18 mağazalık bir konsept perakende modeline dönüştü. Perakendede dünyaca ünlü Austin Reed, Fred Perry, An Orginal Penguin, Muji gibi devleri de yıllar itibariyle bünyesine katan Bilal, geçen yıl perakendedeki cirosunu yüzde 50 oranında artırdı.

Peki üretim tarafında bu sürede neler oldu? Çorum’da yılda 2 milyon adetlik üretim yapan fabrikasında işler o kadar gelişti ki, Bilal, yaratılan üretim ve teknoloji know hovv’ını şimdi Hindistan’a taşımaya karar verdi. Hindistan’ın yerli bir şirketi olan Prateek ile ortak bir gömlek fabrikası kuran Bilal, 6 ay önce başladığı 10 milyon dolarlık bu yatırımını iki ay sonra bitirmeyi hedefliyor.

3 milyon kapasiteli fabrika

Selman Bilal, Hindistan’da yatırım yapmaya karar vermesinin ardından tam iki yıl geçtiğini anlatıyor. Bir danışmanlık şirketi aracılığıyla yaklaşık 20 şirket ile görüşmüş. Elemeler sonucunda üç adayın arasından Prateek şirketini seçmiş. Ana işi madencilik olan Hintli şirketin, aynı zamandan Levvi’s gibi büyük şirketlere de pantolon üretimi olduğunu söylüyor. Aynı zamanda Prateek’in 70 mağazalık da bir perakende operasyonu var.

Hindistan’ın dünyanın büyüyen ekonomilerinden biri olacağını ve burada yer almaları gerektiğini söyleyen Bilal, “Bizde büyük bir know how birikti. Bu birikimi Hindistan’da uygulamak istedik. Yıllık 3 milyon adet gömlek üreteceğiz. Hedefimiz Avrupa ve ABD’ye ihracat yapmak. Hintli ortakla birlikte gelecek yıllarda Hindistan iç pazarına da yönelik bir işbirliği yapabiliriz” diyor. Fabrika, Bangalor şehrinde yapılıyor. Mart ayında üretime geçilmesi hedefleniyor. Bilal, fabrikanın Hindistan’ın en modern hazır giyim fabrikası olacağını söylüyor.
Peki Bilsar, Türkiye’deki üretimini azaltacak mı? Bilal, buradaki üretimin tam kapasite olduğunu, hatta makine yatırımı yaptıklarını söylüyor. Hindistan’daki üretim, buradaki üretimi kesinlikle etkilemeyecek. Geçen yıl 124 milyon TL ciro yapan şirket, bir önceki yıla göre yüzde 30 büyümüş.

3 MARKAYI DAHA KAPTI

Selman Bilal, son yıllarda bünyesine kattığı yabancı markalarla perakende çevrelerinde ‘marka avcısı1 ünvanını alan bir isim. Muji, Fred Perry, Austin Reed gibi dünyaca ünlü markaları son bir iki yıl içinde Türkiye’ye getiren Bilal, son çıkışını geçtiğimiz yaz ABD’Iİ ünlü marka Penguin ile yapmıştı. Bilal son olarak 3 markanın daha Türkiye temsilciliğini aldı. New Zeland Auckland, Espardij ve Civic Duty Bilsar’ın yeni markaları oldu. Amsterdam’ın dünyaca ünlü markalarından New Zealand, marin temalı bir marka. 25 farklı ülkede bin 600 adet mağazası ile dünyaca ünlenen HollandalI erkek markası NZA New Zealand, yakın zamanda Bilstore ve Beymen mağazalarında satılacak. Espardij, bildiğimiz espardil ayakkabının Fransız orijinal markası. Civic Duty ise dünyaca ünlü bir Amerikan ayakkabı markası. Dupont tarafından geliştirilen, fedex zarflarında ve bina yalıtımı için kullanılan Tyvek malzemesi kullanılan bu ayakkabılar, çevreye duyarlı malzemesi dolayısıyla oldukça popüler. Bilal, bu iki markayı da önce Bilstore ve Beymen mağazalarında satışa sunmayı hedefliyor. Bilsar’ın perakende operasyonu şu an 22 mağazalık bir büyüklüğe sahip.

Özge YavuzEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu