Şirket Haberleri

BİM, Kuzey Afrika pazarında büyüyecek

BİM, Kuzey Afrika pazarında büyüyecek

Son dönemde perakende sektöründe liderliğini pekiştiren BİM, iç pazardaki başarısının ardından yurt dışı pazarlara da yayılma planı yapıyor. Fas’ta mağaza sayısını bu yıl artırarak 50’ye çıkarmayı planlayan BİM, Mısır’da 2013’te 30 mağaza açarak faaliyete başlamayı plankyor. BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dörtlüoğlu, büyüme planlarım anlattı.

Perakende sektöründe yeni bir iş modeliyle son yıllarda büyük bir çıkış yaşayan BİM, bunu bilanço ve büyüme rakamlarına da yansıtıyor. İç pazarda belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra şimdi de yuıt dışı pazarlarda genişleme hedefinde olan BİM, mağazalar açarak yayılmayı planlıyor.Yurt dışında Kuzey Afrika pazarına odaklanan BlM, Fas’tan sonra Mısır’a da yöneldi. Fas’ta mağaza sayısını bu yıl artırarak 50’ye çıkarmayı planlayan BlM, Mısır’da 2013’te 30 mağaza açarak faaliyete başlamayı planlıyor.

Yeni pazarlara ilişkin planları ve yatırım hedeflerini konuştuğumuz BlM İcra Kurulu Üyesi ve CFO’su Haluk Dörtlüoğlu, geleceğe yönelik büyüme planlarını anlattı.

2011    yılını hem cirosu, hem de mağaza sayısıyla perakende sektörünün lideri olarak tamamlayan BİM, 2012 yılında da liderliğini sürdürüyor. 2011 yılı cirosunu rekor düzeyde yüzde 24.6 artışla 8.189 milyar TL’ye yükselten BİM’in net kârı ise bir önceki yıla göre yüzde 22 artış göstererek 298 milyon TL olarak gerçekleşti. 2012 yılı ilk çeyrek itibariyle toplam satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artış göstermekle birlikte vergi sonrası net dönem kârı yüzde 14 oranında arttı. İlk çeyrek kârı 90 milyon 734 bin olarak gerçekleşti.

YENİ YATIRIM MİKTARI  

2012 yılı planlarında toplam 300 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’de 400’ün üzerinde yeni mağaza ile üç yeni bölge deposu açmak yer aldığını ifade eden Haluk Dörtlüoğlu, Fas’ta ise 50 yeni mağaza açarak buradaki mağaza sayılarını 126’ya çıkaracaklarını söylüyor. Önümüzdeki yıllarda da yaptıkları yatırımlarla hizmet ağını genişletmeyi sürdürme hedefinde olan BİM, Fas’taki mağaza zincirini de bu şekilde genişletmeye devam ediyor.

Mısır’ın da Ortadoğu’da yakından ilgilendikleri pazarlar arasında yer aldığını söyleyen Haluk Dörtlüoğlu, “Gündemimizde burada yatırım yapmak da var. Mısır’da 2013’te

30    mağaza açarak faaliyete başlamayı planlıyoruz. Mısır, Fas’a göre daha büyük bir pazar, nüfus olarak da Fas’ın 2.5 katı büyüklüğünde. Mevcut politik sorunlar aşılabilirse, Mısır’ın önemli bir gelişme sürecine girebileceğini düşünüyorum. Fas’ta halen ülkedeki en yaygın perakende zinciri durumundayız ve mağaza açmaya devam ediyoruz” diyor.

BÜYÜMEDE İŞ MODELİ ETKİLİ

İleride yatırım yapmak için yeni pazarların da gündeme gelebileceğini ifade eden Dörtloğlu, fakat şimdilik sadece yurt içine ve yurt dışında da Mısır ve Fas’a odaklandıklarını söylüyor. Fîalen gündemlerinde bir satın alma bulunmadığını açıklayan Haluk Dörtlüoğlu, bugüne kadar organik büyümeyi tercih ettiklerini ve bundan sonra da aynı şekilde büyümeyi hedeflediklerini kaydediyor.
“Büyümeye sürdürülebilir bir zemin üzerinde devam edeceğiz” diyen Haluk Dörtlüoğlu, başarılarının temelinde iş modelinin yer aldığını ifade ediyor bunu şöyle açıklıyor;

“BİM, ülkemizin koşullarına uygun yüksek indirimli perakende iş modelini Türkiye’ye getirmiş olan şirkettir. Kaliteden ödün vermeden operasyonel maliyetlerimizi en düşük seviyede tutmamızı sağlayan bu modelle müşterilerimize fiyat indirimi sunabiliyoruz. Fiyat indirimi sunarken kaliteden ödün vermediğimiz için müşteri memnuniyeti ve bağlılığı sürekli bir şekilde artıyor. Başarılı maliyet yönetimimiz ve düşük kâr marjımızla büyümemizin süreceğini öngörüyoruz.”

2 BİN 200 KİŞİ ALACAK

2011’de toplam 183 milyon TL’lik yatırım yapan BlM, çalışan sayısını ise 18 bin 854 kişiye çıkardı. Yılso-nuna kadar ise BlM kadrosuna Türkiye’de 2 bin 200 çalışan daha eklemeyi hedefliyor. Mağaza sayısını Türkiye’de 3 bin 289’a yükselterek bu alandaki birinciliğini koruyan şirketin satışlarında 2011 yılında en yüksek paya sahip olan ürünleri yüzde 64.1 ile özel markalı ürün oldu. Markalı ürünlerin satışlarındaki payı yüzde 23-3 olurken spot ürün-lerinki yüzde 5.2, BlM’e özel gramaj ve ambalajdaki markalı iirünlerinki ise yüzde 7.4 oldu.

Perakende sektöründe Şok, A101 gibi mağazalar hızlı büyüyor. Buradan gelen rekabetin nasıl etkilediğini Dörtlüoğlu, “Rekabet her zaman tüketicinin yararınadır. Kaliteyi artırırken fiyatları düşürür. Bizim iş modelimiz tam da bunu yapıyor. Bu bakımdan biz kendimize güveniyor ve rekabetten endişelenmiyoruz” şeklinde yanıtlıyor. Dörtliioğlu’na göre rakipleri karşısındaki en önemli avantajları tüketiciye en düşük fiyatı sunarken kaliteden ödün vermemeleri.

ANALİSTLER BİM İÇİN NE DİYOR?

Melda Ağırdaş Ekspres Yatırım Analisti
“BİM’i yüksek büyüme rasyoları ve tüm organize gıda perakendeleri içinde en başarılı gider yönetimini sağlaması açsından beğeniyoruz. Ancak, tarihi zirvelerde ve benzerlerinin oldukça üzerinde seyreden çarpanları bu değerlerin fiyatın içinde olduğunu gösteriyor. Zaman içinde Türkiye’de yüksek indirim marketçiliğinin doygunluğa ulaşacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Fas ve Mısır’daki büyüme stratejisi mantıklı ancak Türkiye’den çok farklı makroekonomik dengelere sahip bu pazarlarda şirketin ne kadar başarılı olabileceği yönündeki riskleri görmek gerek. 2012 yıl sonu için 70.30 TL hisse hedef fiyat ile tut’ tavsiyesi var. Ancak iki çeyrek yüzde 5 altında FVAÖK marjı getirmesi halinde aşağı yönlü revizeye açık.”

Barkın Yalçın Meksa Yatırım Analisti
“15 Ağustos’da ilk yarı bilançosunu açıklamasını beklediğimiz BİM’in yılın ikinci çeyreğinde satışlarının yıllık yüzde 25 büyüyerek 2.4 milyar TL seviyelerine ulaşacağını bekliyoruz. Brüt kâr marjı beklentimiz ise birinci çeyreğe paralel yüzde 15,5 seviyesinde. Artan rekabetten ve azalan gıda enflasyonundan ötürü marjlar aşağı yönlü sürpriz yapabilir. Net kâr beklentimiz ise 75 milyon TL. Gıda perakendecileri arasında istikrarlı büyümesine devam etmesini beklediğimiz BİM için hedef fiyatımız 75 TL’dir. Tavsiyemiz ise tut’ yönündedir.”

Can Öztoprak Finans Yatırım Analisti
“BİM’in iş modelini ve büyüme potansiyelini oldukça beğeniyoruz. 3 bin 500’ün üzerinde mağazası ve çok başarılı iş modeli ile BİM’in halen güçlü bir büyüme potansiyeli arz ettiğini düşünüyoruz. Bu yıl için 400 yeni mağaza açarak, yeni mağazalarının katkısı ve mevcut mağazaların da satışlarındaki büyüme ile beraber 2012 yılı için yüzde 25 üzerinde bir ciro büyümesi bekliyoruz. Şirket, büyümesi ile beraber fiyatlarını indirerek brüt kâr marjını düşürme ancak FVAÖK marjını yüzde 5.0-5.5 seviyesinde koruma stratejisi içerisinde ki bunda da oldukça başarılı. Brüt kâr marjını düşürerek sektördeki fiyat liderliğini koruyor. Hisse için 91.00 TL hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemiz var.”

Gözde YeniovaEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu