Anasayfa / Şirket Haberleri / Bir İsim, İki Şirket, Zorlu Rekabet, Keten İnşaat

Bir İsim, İki Şirket, Zorlu Rekabet, Keten İnşaatBir isim, iki şirket, zorlu rekabet…
Nişantaşı’nın yenilenen binalarının çoğunda “Keten İnşaat” tabelası var. Ancak işi kimin yürüttüğünü anlamak için tabelanın devamını okumanız gerekiyor.

İstanbul’un en elit semtlerinden Nişantaşı’nın ara sokakları boyunca ilerlediğinizde sokağın her iki tarafında son dönemde yenilenen binalar dikkatinizi çekmiştir. 2000’li yılların başından bu yana Nişantaşı’ndaki bu yenilenmenin arkasında bir isim ama farklı yaklaşımlara sahip iki şirketin ağırlığı var. 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin izlerine rastlanılan Nişantaşı binalarına baktığınızda aradaki ince farkı görmeniz çok zaman almayacak. Aslında bu mimari farkın arkasında bir şirket hikayesi yatıyor. “Nişantaşı’nın mimarı” yakıştırmalarının yapıldığı iki ayrı Keten İnşaat bulunuyor. Birisinin adı Keten İnşaat Ticaret Limited, diğer ise Keten İnşaat AŞ. Bu iki şirketin sahipleri ise amca oğulları.
Aile şirketi olarak kurulan şirketi bugün aynı isimle iki farklı inşaat şirketi kurmaya getiren süreç ise şirketin ikinci kuşağının işin başına gelmesiyle başlıyor. Amca oğulları arasındaki vizyon farkı 2000’li yılların başında iki ayrı şirket kurulmasına ve bir anlamda Nişantaşı’nın mimari kaderinin belirlenmesinde etkili oldu.

Hikaye, amca çocukları Veli, Kemal ve Veysel Keten’in 70’li yıllarda kurdukları şirket ile başlıyor. 80’li yılların ortalarına gelindiğinde ise Veli Keten bu ortaklıktan ayrılarak Almanya’da çalışan kardeşi Ali Keten’i de yanına alarak Keten Kardeşler İnşaat’ı kuruyor. Kendisi de Almanya’da inşaatlarda çalışan Veli Keten Türkiye’ye gelip şirketi kurarken Ali Keten, Almanya’da çalışmaya devam ederek şirketi finanse ediyor. İki kardeş 2000’li yıllara kadar Keten İnşaat’ı, Nişantaşı’nda hatırı sayılır bir şirket konumuna getiriyor. Ancak Keten İnşaat’ın iki ayrı şirkete bölünmesi süreci Veli Keten’in 1999 yılında vefat etmesinden sonra ikinci kuşağın iş başına gelmesiyle başlıyor. Veli Keten’in oğlu Selahattin Keten ile Ali Keten’in oğlu Ferhat Keten arasındaki vizyon farkı ortakları ayrılmaya getiriyor.

  Tekbir Giyim: Gelişime Açık Adaylar Arıyoruz

Şakayık Sk. Selahattin Bey Apt. No:14/3 34365 Teşvikiye, İstanbul
Tel : 0-212-233 49 10
E Mail : keteninsaat@keteninsaat.com.tr

Myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir