İş FikirleriTeknoloji İnovasyon

Bir Otomobili Baştan Yaratıyor Kişiye Özel Araç Tasarımı

arac tasarimiBirçok girişimcinin işe başlama sürecine baktığımızda, “inanmak başarmanın yarısıdır” tümcesinin, onların hayat felsefelerinin en önemli öğesi olduğunu görürüz. Hayallerinin peşinde koşan ancak bir o kadar da ayakları yere basan bu girişimcilerin yaptıkları işler, gün gelir artık ülke sınırları dışına taşar. Erbakan Malkoç da bu girişimcilerden biri.

Türkiye’de ve dünyada birçok siyasetçi, işadamı ve sanat dünyasındaki ünlü kişiler için araç dizayn ediyor Malkoç. Yani kişiye özel bir terzi gibi o da kişiye özel olarak araçların içini hatta dışını yeniden yapıyor.

Erbakan Malkoç, 1975 yılında Kars’ın Göle ilçesinin Dengeli (Abur) köyünde 11 çocuklu ailenin bir ferdi olarak dünyaya geldi, ilkokulu Dengeli’de okuyan Malkoç, o günleri “Evden okula vardığımda üzerimdeki buzların çözülmesini bekleyen bir çocuktum” şeklinde tarif ediyor. Malkoç Ailesi, geçinmek, okumak ve çalışmak için İstanbul’a göç etmek zorunda kalan ailelerden sadece biri.

Otomobillere merakı, akrabası olan bir ağabeyinin arabasının parçalarıyla oynayarak başlayan Malkoç, ailesiyle İstanbul’a göç ettikten sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle okula devam edemedi. Yeşilköy’de bir otomobil tamirhanesinde çıraklığa başladı. Oto tamir atölyesinde kendi ifadesiyle yapmadığı iş kalmamış Malkoç’un.

Ustaya kızdı atölye kurdu

Ustasıyla birlikte büyük bir hevesle ve heyecanla işe başlayan Malkoç bir gün çalışırken aracın üzerindeki matkabın düğmesine yanlışlıkla dokundu ve çalışmaya başlayan matkap, aracın sağ tarafını çizdi. Bunun üzerine ustasından büyük azar işiten Malkoç, çıraklığı bıraktı.

Yaşananlardan sonra ağabeyine araç müzik sistemleri üzerine bir atölye açacağını söyledi ve 1993 yılında yıllardır hayalini kurduğu kendi atölyesini kurdu. Bu sırada askerlik görevini tamamlayan Malkoç, sektörü incelediğinde herkesin aynı tarzda işler yaptığını ve bunun artık değişmesi gerektiğini düşündü. Buradan yola çıkarak, insanların nasıl özel terzileri ve kuaförleri oluyorsa onlara özel tasarlanmış otomobilleri de olmalı düşüncesiyle araçların içini tasarlamaya başladı.

işte Dizayn VlP’nin ilk adımı da bu atölyede atılmış oldu. Bu araçlar, otomobil fuarlarında sergilenerek büyük ilgi gördü. Fuarda karşılaşılan ilgi sonrası siparişler gelmeye başladı.

Kral Abdullah’a otobüs

Ünü Arabistan’a kadar yayılan Dizayn VlP’ye şirketin Suudi Arabistan distribütörü, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın özel bir araç istediğinin haberini verdi. Kral için özel hazırlanan otobüs, altın tozuyla renklendirilen mobilya aksesuarları, 24 ayar altından muslukları ile dünyanın en pahalı ve en lüks otobüsü unvanını aldı. Krala yapılan araç sonrası prensler de sipariş verdi. Ancak 2007’de TÜVTÜRK’ün araçları muayene hakkını elde etmesiyle Malkoç’un ticari hayatı altüst oldu. TÜVTÜRK, Dizayn VlP’nin yaptığı imalatları tanımadığını bildirdi ve üretim durduruldu.
Bu süreç zarfında ise üretim yapılması da yasaklandı. “Bu karar, bizim için ya yolun sonu ya da yeni bir başlangıç olacaktı” diyen Malkoç, yurt dışındaki otomobil üreticilerinin girdiği testler uygulanırsa bu belgeyi alabileceğini öğrendi. Malkoç araba üreticilerinden test belgelerini aldı ve Türkiye’ye getirdi. Testlerden başarıyla geçen şirket, artık tescilli bir üretici olmuştu.

Yürüyen ofisler kuruyor

Bugün Dizayn VIP, 25 ülkeye ihracat yapıyor. Ürettiklerinin yüzde 95’ini ihraç ettiklerini söyleyen Erbakan Malkoç, “Yıllık 20 milyon TL ciroya sahibiz. 2013 yılı için yüzde 50 büyüme hedefliyoruz” diyor. Dizayn ettikleri araçların aslında bir nevi yürüyen ofisler olduğunu belirten Malkoç, şu örneği veriyor:

“Örneğin en son Shaya Grubu’nun yöneticileri için Mercedes’in içerisinde bir duş sistemi kurduk. Biz yürüyen ofisler üretiyoruz. Araçlarda zaman kaybını minimize ediyoruz. Araçların içerisine 3D sinema sistemleri, masajlı koltuklar, fax makineleri kuruyoruz. Kısacası ofisinizde ne yapıyorsanız, bu araçların içerisinde de aynısını yapabiliyorsunuz.”

Putin’in eşi için özel deri

Malkoç’un dizayn ettiği araçların ünü, artık ülke sınırlarını aşıp, pek çok yabancı siyasetçiye kadar ulaşmış durumda. Örneğin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eşi Lyudmila Putina’nın Mercedes Viano markalı otomobilinin içini dizayn ettiklerini ifade eden Malkoç, koltuk derilerini İtalya’da özel olarak ürettirdiklerini vurguluyor.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev için de araç dizayn ettiklerini kaydeden Malkoç, “Bugüne kadar neredeyse Türkiye’deki tüm işadamları ve sanatçıların otomobillerinin içerisini biz dizayn ettik. Ömer Sabancı’nın otomobilinin içerisinde ofis kurduk. Ahmet Çalık, Abdülkadir Konukoğlu gibi pek çok işadamı için içinde hem seyahat edebilecekleri, hem çalışıp hem dinlenebilecekleri otomobiller dizayn ettik” diyor.

Ar-Ge için de ciddi bir çalışma yürüttüklerini belirten Malkoç, bu çalışmalar sonucunda artık otomobilleri ortadan ayırarak ek parçalarla daha uzun araçlar haline getirebilecek teknolojiye sahip olduklarına da dikkat çekiyor. Malkoç, yine bu Ar-Ge çalışmaları kapsamında cep telefonuyla otomobili uzaktan kontrol edilebilen bir teknoloji bulduklarını ve bunun dünyada bir ‘ilk’ olduğunu söylüyor. Bugün 10 bin metrekare kapalı alanda yaklaşık 100 kişiye istihdam sağladıklarını kaydeden Malkoç, yıllık 500 araç dizayn üretim kapasitesine sahip olduklarını sözlerine ekliyor. Malkoç, hedeflerini ise şöyle özetliyor:

“Bu işe girerken herkes benim bir hayalperest olduğumu düşündü ancak ben hayallerimi gerçekleştirdim. Bundan sonraki hedefim ise Türkiye’de yerli otomobil üretmek. Bunun için gerekli know-how zaten mevcut. Bunun için gerekli çalışmalara en kısa zamanda başlamayı planlıyoruz.”

“İtalya’dan özel uçağıyla aracını aldırdı”

Dizayn VIP bugün Ortadoğu ülkelerinin tamamına ihracat gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra ihracatının yüzde 70’inin Avrupa ülkelerini kapsadığını söyleyen Erbakan MaJkoç, şöyle devam ediyor: “Örneğin, İtalyan bir müşterimiz için dizayn ettiğimiz aracı, kendisi geçtiğimiz günlerde özel uçağıyla aldırdı. İç pazarda da önemli projelere imza atıyoruz. Red Bull Türkiye’nin trafikte kullanılan tüm araçları yine bizim dizaynımız. ‘Dünyanın en hızlı üretim teknolojisi’ eğitimini alıyoruz. Bununla birlikte üretimimiz hız kazanacak ve buna bağlı olarak daha verimli bir üretim teknolojisine sahip olacağız.”

Burcu Tuvay / Ekonomist


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu