Anasayfa / Kariyer ve İş / Bir Sonraki Facebook Bir Kadın Tarafından mı Kurulacak?

Bir Sonraki Facebook Bir Kadın Tarafından mı Kurulacak?BİR SONRAKİ FACEBOOK BİR KADIN TARAFINDAN MI KURULACAK? KADIN GİRİŞİMCİ SAYISINDA SIKINTI YOK AMA GERÇEKTEN, GERÇEKTEN BÜYÜK DÜŞÜNEN KADINLAR NEREDELER?

Hiç düşündünüz mü, neden bir kadın Mark Zuckerberg yok? Sonuç itibariyle, sosyal web çağında yaşıyoruz. Kadınlar sosyal medya ağlarını erkeklerden daha fazla kullanıyor. Kadınlar sosyal sitelerde daha uzun süre kalıyor. Kadınlar Zuckerberg’in Facebook’unun, oyun sitesi Zynga’nın ve tüketici internet alanında diğer pek çok hızla büyüyen yeni kurulan şirketin gelirinin büyük bir bölümünü sağlıyor.

Peki Oprah ve Martha (Stewart) gibi isimler kendi kutsal benlikleri etrafında büyük işler kurmayı başarmalarına rağmen nasıl oluyor da hiçbir kadın Zuckerberg ölçeğinde bir iş ortaya koyamıyor?

Facebook’un COO’su olan Sheıyl Sandberg’e göre, bunun bir nedeni kadınların başkaları için müzakere ederken örneğin bir iş anlaşmasını kotarırken “kendi ilerlemeleri söz konusu olduğunda iyi bir müzakereci olamamaları”. Trendyol’un kurcusu ve CEO’su Demet Mutlu da şunları ekliyor: “Pek çok kadın çaba göstermek istemiyor. Toplumun hakkımızda ne düşüneceğinden çekiniyoruz.” Oysa Facebook çapında bir şirket kurmak için çaba göstermeniz gerekiyor.
Aynı zamanda kadınlar güç hakkında yatay düşünüyor -etki oluşturmaya odaklanıyorlar- oysa erkekler daha çok merdivenleri tırmanmakla ilgililer. American Express ve Emst&Young’da girişimcilere hizmet satanlar, erkeklerin para kazanmak için iş kurarken, kadınların emek harcayacakları şirket yaratma peşinde olduklarını kaydediyorlar. Ve evde de çocuklar beklediğinden, kadınların hayalleri genellikle Fortune 500 ölçeğinde olmuyor.

Hearsay Social’ın kurucusu Clara Shih, “Belki de kadınlar için sonu sıfır olan bir oyun söz konusu” diyor. Uzun vadede böyle iddialı bir hedefe kilitlenmek aileden, erkeklere güzel görünmekten vazgeçmek anlamına geliyor.” Bununla birlikte, Shih bu zorlu sınavı geçmeyi başardı: 1 Ekim’de evlendi.

  Sigortacılık “geleceğin mesleği” Olarak Nitelendiriliyor

Gina Bianchini, mühendis ya da bilgisayar manyağı olmadıkları için kadınlara özür bulunmasının söz konusu olamayacağını söylüyor. Ning’in ortak kurucularından olan Bianchini şimdi de web’de bir başka sosyal platform olan Mightybell’i kuruyor. Kendisi bugünkü ünlü girişimcilerin geçmişine baktığında, çoğunun teknoloji dalında bir eğitim almadığını belirledi. Zynga’nın kurucusu Mark Pincus ekonomi mezunu, Groupon’un Andrew Mason’ı müzik alanında uzmanlaşmış. Stanford mezunu Bianchini siyaset bilimi eğitimi almış. “Bu bana insanların nasıl organize olduklarım öğretti” diyerek, bunun sosyal internet çağında değerli bir beceri olduğuna dikkat çekiyor.

Bu arada, Silikon Vadisi de kadınların teknoloji alanında gelişmesine yardımcı olmaya çalışıyor. Kleiner Perkins Caufield & Byers’in ortaklarından girişim sermayedarı Juliet de Baubigny, şirketinin gelecek vaat eden 40 öğrenci girişimciyi -20 üniversitenin her birinden ikişer öğrenci- belirleyecek ve bunlann yeni iş kurma hayallerinin peşinden gitmelerine yardımcı olacak KP Tech Fellows (KP Teknoloji Dostlan) programını başlattığını anlatıyor. Programın asıl hedefi kadınlar. De Baubigny şu öngörüde bulunuyor: ‘Yakında kadın Mark Zuckerberg’in sahneye bomba gibi düşmesine hazır olun.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

CEO’ların yerine yönetim kurulu başkanları geçmeye başladı

Son dönemde bazı şirketlerde ayrılan CEO’ların yerine yönetim kurulu başkanları geçmeye başladı. Son olarak Borusan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir