Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Birbirleriyle Haberleşebilen Akıllı Moleküller İcat Edildi

Birbirleriyle Haberleşebilen Akıllı Moleküller İcat EdildiBirbirleriyle Haberleşebilen Akıllı Moleküller İcat Edildi

Türk bilimadamından çığır açacak bir buluş
Maddenin en küçük yapıtaşı olan moleküller, kimyasal metotlarla birbirleriyle haberleşebilir şekilde sentezlendi

TÜBİTAK ödüllü bilim insanı Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Engin Umut Akkaya, kimyasal metotlarla birbirleriyle haberleşebilen nano boyutta akıllı moleküller icat etti.
Daha önce de toplama ve çıkarma yapabilen akıllı molekülleriyle bilim dünyasında bir ilki başaran Akkaya’nın bu son icadı, gelecekte çok daha küçük boyutta ”molekül temelli bilgisayarların” yapımı için dev bir adım olarak gösteriliyor.

Bilkent Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi ve UNAM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Engin Umut Akkaya, dünya genelinde başka araştırmacıların da moleküllerle elektronik devreler üzerine çalışmalar yürüttüğünü anlattı.
Akkaya, UNAM laboratuvarlarında yürüttükleri son çalışmalarında ise maddenin en küçük yapı taşı olan ve bilgi işleyebilir yani akıllı hale getirdikleri molekülleri dış dünyayla ve birbirleriyle iletişim kuracak şekilde bir araya getirmeyi başardıklarını açıkladı.

AA

  Gelecek elektrikli değil, hibrit araçlardaYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir yorum

  1. ben lise öğrencisiyim ve aliaga anadolu lisesinde okuyorum dönem ödevi olarak matematik dersinden ödev aldım. Tıp la ilgili bir meslekte görev yapmak istiyorum ileride bunun içinde konu olarak matematik ve tıpı seçtim. Şimdi matematiğin tıpa katkılarını tıpla ilgili buluşları araştırıyorum gerçekten akıllı moleküller ilginç bir buluş ve kanser hücrelerinin yok edilmesinde önemli bir etken. E-mailimi yazdım bana yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir