Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bireysel Emeklilik Teşvikleri

Bireysel Emeklilik Teşvikleribireysel emeklilikBES, yıl başından itibaren devreye giren yeni düzenlemelerle lig atlıyor.

Yeni düzenlemelerin ilk etkileri görülmeye başladı bile. Katılımcı sayısı 3.2 milyona, fon büyüklüğü 21 milyar TL’ye geldi. Devletin yüzde 25 katkısı ve sadece kazançtan stopaj kesintisi, sektöre olan ilgiyi yüksek tutmaya devam edecek. Beklenti 2023’te sektördeki fon büyüklüğünün 200 milyar TL’ye ulaşması yönünde.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Türkiye’de daha 10’uncu yılına giren bir sistem olmasına rağmen, gösterdiği büyüme performansıyla dikkat çekiyor. Bugün gelinen noktada 3-2 milyon katılımcı sayısı aşılmış, katılımcıların fon tutan 21 milyar TL’yi aştı. Önümüzdeki dönemde ise 2013’ten başlamak üzere BES’in büyüme ivmesini artırarak devam ettinnesi bekleniyor. Bunda temel neden ise BES’te yeni bir dönemin yıl başı itibariyle başlamış olması. Yeni düzenlemelerle birlikte hem bireysel tarafta hem de grup emekliliklerinde ciddi bir artış olması tekleniyor. Beklentiler, 2023 yılında sektörün 300 milyar TL portföy büyüklüğüne ulaşması yönünde. Çünkü son yasal değişikliklerden sonra BES’in, sadece emeklilik ve yaşlılık günleri için düşünülen ve planlanan bir sistem değil, devletin de ciddi katkısıyla, yediden yetmişe herkesin kullanabileceği bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi gerektiği, sektör temsilcilerinde ifade ediliyor.

DÖRT BAŞLIKTA KATKI

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 13 Haziran 2012 tarihinde TBMM’de kabul edildi. 29 Haziran

2012 tarihinde ise Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda yapılan yeni düzenlemeler 1 Ocak 2013’ten itibaren devreye girdi. Yeni yasal düzenlemeler sayesinde BES, artık devlet tarafından doğrudan teşvik edilen ve tüm katılımcıların bu teşviklerden daha etkin faydalanacağı bir yapıya kavuşuyor. Yeni yasal düzenlemeler, BES dâhilindeki katılımcılara birçok avantaj sağlıyor. Bunlar katkı payı ödeme aşamasında, birikimlerin ödenmesi aşamasında, işveren açısından ve vakıf ve sandıklardan aktarım açısından dört başlıkta toplanabilir.
YÜZDE 25’LİK DOPİNG

Bir BES katılımcısı, gelirinin yiizde 10’unu ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla ödediği katkı paylarını vergi matrahından indirebili-yordu. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ise katılımcının ödediği her katkı payının yüzde 25’ine karşılık gelen aı-tar, Devlet Katkısı, olarak katılımcının adına yatınlmaya başlanacak. Böylece katılımcı, bir yıl içinde yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’ine kadar devlet katkısı elde edebilecek. Burada sektör temsilcileri, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren katkı payınızı bütçenizin elverdiği en yüksek tutara yükselterek devlet katkısından azami derecede faydalanılmasını öneriyor. Bu tutar da aylık bin TL. Ancak burada devlet katkısına kademeli olarak hak kazanılacağını da belirtmek gerekiyor. Şöyle ki katılımcılardan en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15’ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35’ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60’ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaş koşulunu da yerine getirenler devlet katkısının yüzde 100’üne hak kazanacak.

  Sanal para bitcoin ile nereye kadar?

ÖNCEDEN GİRENLER KAZANÇLI

Sisteme 1 Ocak 2013 tarihinden önce dâhil olmuş katılımcılara yeni yasal düzenleme ile ayn bir fayda daha sağlanıyor. Böylece bu katılımcılar ödüllendiriliyor. Bunun için yeni kanuna göre,l Ocak 2013 tarihinden itibaren üç yıl sistemde kalmak gerekiyor. Üç yılın sonunda bir defaya mahsus olmak üzere, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle sistemde 3-6 yıl arasında kalanlar 1 yıl, 6-10 yıl arasında kalanlar 2 yıl ve 10 yıldan fazla kalan yatırımcılara 3 yıl devlet katkısına hak ediş süresi eklenecek.

29 Mayıs 2012 tarihinden önce sistemde bulunan ve 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren 2 vıl içinde bir emeklilik sözleşmesini birikimlerini alarak sonlandıran katılımcılar, 31 Aralık 2014 tarihine kadar devlet katkısı alamayacak.

ÖDENME AŞAMASI

Yeni yasal düzenlemeler kapsamında, sistemden ayrılma durumunda uygulanan stopaj kesintisinin, tüm birikim üzerinden yapılması uygulaması, yasanın yürürlüğe girdiği tarih olan 29 Haziran 2102’den 2 ay sonra sonlandı. Bu tarihten itibaren, BES’te stopaj kesintisinin sadece irat (gelir) üzerinden uygulanması söz konusu oluyor. İrat üzerinden uygulanacak stopaj oranları; 10 yıldan önce sistemden ayrılanlar için yüzdel?, sistemde 10 yıl katkı payı ödemiş olmakla birlikte 56 yaşından önce ayrılanlar için yüzde 10, sistemde 10 yıl katkı payı ödeyerek 56 yaşında emeklilik hakkını kazananlar için yüzde 5 olacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir