Anasayfa / Haberler / Bireysel Emeklilikte Dava Sürecini Kaçıranlar Ne Yapmalı

Bireysel Emeklilikte Dava Sürecini Kaçıranlar Ne YapmalıBireysel Emeklilikte Şikâyet Et, Vergini Al

Dava açma süresini kaçıranlardan, daha önce Hürriyet’te önerdiğimiz “Şikayet yolu ile düzeltme” yolunu izleyenlere, ana paradan kesilen yüzde 15 vergiler iade edilmeye başladı…

OLAY NEYDİ?

Bireysel emeklilik sistemi, katılımcı sayısı 2,5 milyon civarında, fon büyüklüğü de 13 milyar lira civarında olan bir sistem. Üyelerin yüzde 38’i 25-34 yaş, yüzde 33’ü 35-44 yaş, yüzde 19’u 45-55 yaş arası kişilerden oluşuyor. 56 yaş üzerinde bu oran yüzde 4.
İleri yaşlarda, “ikinci bir emekli aylığı” umuduyla sisteme girilip prim ödeniyor.
Bu arada, genellikle paraya ihtiyaç nedeniyle sistemden ayrılmalar da oluyor. Ayrılanlara; anaparaları ve getirisi ödeniyor. 10 yılı doldurmayanlara yapılan ödemelerde; hem anaparadan hem de getirisinden yüzde 15 vergi kesiliyor.
Anaparadan vergi kesilmesi, vergi sisteminin özüne ve yasalara aykırı. Nitekim Gelir Vergisi Kanunu’nda da anaparadan vergi kesileceği, yazılı değil.
Haksız kesilen vergiyi geri almak isteyenlerin; 30 gün içinde, İstanbul Vergi Mahkemesi Başkanlığı’na dava açmaları gerekiyor. Açılan davaların tamamı, “vatandaş lehine” sonuçlandı. Danıştay’da “anaparadan vergi kesilemez” diye karar verdi (Dn. Dördüncü Dairesi, 24 Ocak 2011 Tarih ve E.2009/8882, K.2011/269). Bunların tamamını Hürriyet okurlarına “canlı yayın” yapar gibi anında duyurduk.
Onları yönlendirip, dilekçe örneğini de verdik. Gidip dava açtılar ve paralarını “tıkır tıkır” geri aldılar.
DAVA SÜRESİNİ KAÇIRANLAR

Vatandaşın çoğu “vergi uzmanı” olmadığı için 30 günlük dava açma süresini kaçırdı.
Sonra da “anaparadan kesilen vergileri nasıl geri alacağım?” diye kara kara düşündü.
Onlara da “Şikayet yolu ile düzeltme” yolunu önerip, dilekçe örneğini verdik.
Bununla ilgili sonuçlar da gelmeye başladı.
Okurlarımızdan Aydın Özmen, olumlu sonucu bizimle paylaşıyor:
“Hocam, 30 günlük süreyi kaçırmıştım. Önerdiğiniz yolu izledim. Önce düzeltme dilekçesi, ardından ‘şikayet yolu ile Maliye Bakanlığı’na düzeltme dilekçesi’ verdim. Aldığım olumsuz yanıt, bana dava açma hakkını kazandırdı. Davayı açtım ve lehime sonuçlandı. Anaparadan kesilen vergiyi geri alabileceğim. Bir örneğini de Hürriyet okurları için gönderiyorum”
İlgilenen okurlarımız 24 Haziran 2011 tarihli kararın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

  Gazi Özdemir, Silvan Saldırısını Anlattı

MAHKEME KARARININ TAM METNİ

SÜREYİ KAÇIRAN NE YAPACAK?

1- Öncelikle, anapara ödemesinden vergi kesintisi yapan bireysel emeklilik şirketinin, hangi vergi dairesinin mükellefi olduğunu öğrenecek.
2- Ardından o vergi dairesine hitaben bir dilekçe yazacak. Dilekçede özetle, olay anlatılacak ve Vergi Usul Kanunu’nun 117.maddesi uyarınca “hesap hatası” yapıldığı belirtilerek, anaparadan kesilen verginin iadesi talep edilecek.
3- Vergi dairesinin bu başvuruyu reddetmesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, red veya 60 günün dolduğu tarihten itibaren “60 gün içinde” Maliye Bakanlığı’na, “Şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi” verilecek.
4- Maliye Bakanlığı’nın olumsuz yanıtı veya 60 gün içinde yanıt vermemesi durumunda, 30 gün içinde, “İstanbul Vergi Mahkemesi Başkanlığı”na dava açılacak.
Dava konusu bir olayla ilgili “karar mutlaka olumlu çıkar” diyebilmek, hukuken mümkün değil. Ancak yukarıda örneği verilen, yakın tarihli olumlu bir emsal karar var.
Bu işin doğrusu, bir yasa ile sorunu kökten çözmek olmalı…

Şükrü KIZILOT
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir