Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Birleşik Krallık’ta ticaretin gündemi

Birleşik Krallık’ta ticaretin gündemiİNGİLTERE, 1 TRİLYON DOLARI AŞAN DIŞ TİCARETİ İLE DÜNYA MAL VE HİZMET TİCARETİNDE ÜST SIRALARDA YER ALIYOR. FAKAT SON 25 YILDIR SÜREKLİ DIŞ TİCARET AÇIĞI VERİYOR.

İngiltere uzun yıllardır gıda, petrol, otomotiv ve giyim ürünlerinin net ithalatçısı durumunda. Ülkenin ithalatı, 1982 yılından bu yana ihracatını aşıyor. 1,18 trilyon doları bulan dış ticaretinde yıllık dış ticaret açığı 150 milyar doları aşıyor. Ülkenin kronik dış ticaret açığı sorunu son yıllarda iyice kötüleşerek 2014 yılı itibarıyla 176,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan ülke eczacılık ürünleri, optik ve tıbbi cihazlar, kimyasal maddeler, başta viski olmak üzere içecekler, havacılık ve uzay taşıtları aksam ve parçaları, demir-çelik, bakır, ham deri, teknik tekstil sektörlerinde ise net ihracatçı konumunda.

ingiltere ticaret

INGİLİZ YATIRIMCILAR TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR

İngiltere, Türkiye’nin dış ticaretinde fazla verdiği ve ihracatını sürekli artırdığı ülkelerden biri. Son yıllarda Türkiye’nin İngiltere’ye yönelik ihracatında sürekli bir artış sağlanıyor. Türkiye 2001 yılından beri İngiltere’ye dış ticaretinde fazla veriyor. 2004 yılında 5,54 milyar dolar olan ihracat, 2014 yılında 9,91 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti, 2014 yılı itibarıyla Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacmi 15,92 milyar dolar değerine yükseldi. Türk tekstil ve hazırgiyim sektörleri için İngiltere pazarı öncelik taşıyan pazarlar arasında. Türk otomotiv ve yan sanayi sektörleri de İngiltere’ye ihracatta aktif rol oynuyor.

HİZMET İHRACATI EN ÖNDE

İngilizler 1954 yılından bu yana Türkiye’de yatırımlar gerçekleştiriyor. Türkiye’de yatırım yapan İngiliz firmalarının sayısı 2 bin 600’ü aşıyor. Sadece 2007 ile 2014 arasındaki yedi yılda, İngiliz firmalarının Türkiye’ye yaptığı yatırım 6 milyar dolara yaklaştı. Türkiye’de büyük yatırım yapan İngiliz firmaları arasında HSBC, Vodafone, Tesco ve Marks&Spencer gibi markalar bulunuyor. Öte yandan Beko, YünSA, Vitra, Vestel, BMC, Desa Deri, Çimstone gibi çok sayıda Türk firması da İngiltere’de kendi şubelerini açarak yatırımlarda bulunuyor. Türk firmalarının İngiltere’de gerçekleştirdiği yatırımlar son yedi yılda 560 milyon dolan aştı.
İngiltere, 2012 yılında dünya hizmet ticareti büyüklük sıralamasında 160,9 milyar dolarlık hizmet ithalatı ile dördüncü; 226,9 milyar dolarlık hizmet ihracatı ile üçüncü sırada yer aldı. Buna göre, dünya hizmet ithalatının yüzde 4,6’sı, dünya hizmet ihracatının yüzde 6,1’i İngiltere tarafından yapıldı. İngiltere’nin hizmetler sektörü de giderek büyüyor.

Birleşik Krallık, zengin petrol, doğalgaz ve kömür kaynakları ile AB içinde en fazla enerji kaynağına sahip ülke konumunda. Sanayisi ve ticareti bu kaynaklarla birlikte daha da güçlü. Fakat son 25 yıldır ülkenin enerji kaynakları kendi kendine yetmiyor. Ülke giderek artan oranda ithalata bağımlı hale geldiği için yükselen global enerji fiyatları ekonomi için risk oluşturuyor. Birleşik Krallık’ta 18. yüzyıldan bu yana tam kapasitede üretim yapılmasına rağmen halen çok zengin kömür rezervleri bulunuyor. Ülkede üretilen elektriğin üçte ikisi kömür ve doğalgazdan sağlanıyor. Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı da artıyor. Özellikle rüzgar enerjisi kapasitesi hızla artış gösteriyor. İngiltere, dünya kıyı rüzgar enerjisi kapasitesi açısından birinci sırada yer alıyor.

  Hedeflere daha hızlı yürüyeceğiz

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin yayımladığı verilere göre Birleşik Krallık’ta 2015’in Nisan ayında perakende satışlar satılan ürün adedi cinsinden Nisan 2014’e göre yüzde 4,7 arttı. Aynı dönemde perakende satışlara harcanan tutar ise yüzde 1,8 arttı. Buna göre Nisan 2015’te haftalık ortalama harcama 6,9 milyar İngiliz Sterlini olarak gerçekleşti. Birleşik Krallık’taki para işlemlerinin denetimini yapan The Payments Coun-cil, ilk defa 2014 yılında nakit paradan çok kredi kartı ve banka kartı gibi elektronik yöntemlerle işlem yapıldığını açıkladı. The Payments Council’in verilerine göre, 2014 yılındaki işlemlerin yüzde 48’i nakit para ile gerçekleşirken, yetişkinlerin yüzde 4,4’ü hiç nakit para kullanmadığını belirtti. The Payments Council, nakit paranın kullanım oranının 2024 yılma kadar yüzde 34’e düşeceğini öngörüyor.

KAMU HARCAMALARINDA KESİNTİYE GİDİLECEK

Birleşik Krallık’ta Muhafazakar Parti’nin genel seçimde başa gelmesini takiben seçim öncesinde parti tarafından vaat edilen bütçe kesintisi hedeflerine ulaşmak için 2015-2020 yıllan arasında yaklaşık 100 bin kamu görevlisinin işten çıkartılacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Adalet, Kültür, Yerel Yönetim ve Ulaşım gibi bütçesi önceden aynlmayan bakanlık ve depart-manlann bütçe kesintilerinden en çok etkilenecek kurumlar olduğu belirtiliyor.

KOBİ’LERE KOLAYLIK GELİYOR

KOBİ’lerin uymakla yükümlü olduğu düzenlemeleri ve bürokratik engelleri azaltacak ve beş yıllık süreçte 10 milyar İngiliz Sterlini değerinde bürokratik harcamayı kaldıracak Girişim Yasası devreye alınacak. KOBİ’ler ile büyük ölçekli işletmeler arasında meydana gelen ve özellikle küçük ölçekli tedarikçileri zor durumda bırakan anlaşmazlıklann daha hızlı ve pahalı yasal yollara başvurulmadan çözülebilmesi amacıyla Küçük Ölçekli İşletmeler için Uzlaşma Hizmeti sunulacak. Hükümetin 3 milyon çıraklık imkanı yaratma hedefi doğrultusunda işletmeler, 2016’nın Nisan ayından itibaren 25 yaş altındaki çıraklar için sosyal sigorta katkı payı ödemeyecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir