Anasayfa / Emlak Haberleri / Bitmeyen Konutun Banka Kredisi Ödenir Mi?

Bitmeyen Konutun Banka Kredisi Ödenir Mi?

İstanbul ve Bakırköy Tüketici Mahkemeleri, bankadan kredi çekip konut alan iki mağdurun bitmeyen konutlardan dolayı bankaya borçlu olmadıklarına karar verdi

Topraktan kredi ile konut alıp mağdur olan vatandaşlara tüketici mahkemelerinden müjdeli haber çıktı. İki tüketicinin İstanbul ve Bakırköy tüketici mahkemelerine açtığı iki ayrı davada mahkemeler, bitirilmeyen inşaatlar nedeniyle bankaların tüketicilere kullandırdığı konut kredisini tahsil edemeyeceğine hükmetti. Tüketici mahkemeleri, tüketicilerin ödenmeyen taksitler nedeniyle de bankaya karşı sorumlu olamayacağına hükmetti. İnşaat şirketi ile anlaşarak tüketicilere kredi kullandırıp bitmeyen inşaatlar nedeniyle tahsil ettiği konut kredisini tüketicilere iade etmek zorunda kalan banka, kredi nedeniyle inşaat şirketine dava açtı.DAİRELER TESLİM EDİLMEDİ
Halil Çelik ile Emrah Ünlü Bodrum ve İstanbul’da yaptığı konutlar ile tanınan Muscan Yapı A.Ş.’nin Büyükçekmece’de yapacağı Palmiye Konakları’ndan daire almak için şirketle anlaştılar 2006 yılında yapılan anlaşmaya göre daireler 30 Eylül 2008 tarihinde teslim edilecekti. Halil Çelik 225, Emrah Ünlü’de 200 bin TL’ye aldığı daireler için Muscan Yapı’nın anlaştığı bankadan 100’er bin TL’lik konut kredisi çektiler. 7 ay boyunca bankaya toplam 19 bin 353 TL kredi taksidi ödeyen Halil Çelik, inşaatın durmasıyla kredi taksitlerini ödememeye başladı. Tedbir kararıyla da bankanın aleyhine işlem yapmasını önleyen Halil Çelik, 2008 yılında da İstanbul Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak ödediği taksitlerin iadesi ve kalan 89 bin TL kredi borcunun da bulunmadığının tespitini istedi. Çektiği 100 bin TL konut kredisi için toplam 122 bin TL ödeme yapan Emrah Ünlü de aynı gerekçeyle 2008 yılında Bakırköy Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu.

Banka, borçlu şirket ve sahiplerinin itirazı nedeniyle duran icra takibine yapılan itirazın kaldırılarak takibin devamı ile 3 milyon 13 bin TL alacağının yüzde 40 icra inkâr tazminatı ile tahsilini istedi.
Yüksel KOÇ/AHT
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir