Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / BMW’nin hatchback modelini fatih altaylı test etti

BMW’nin hatchback modelini fatih altaylı test ettiFatih Altaylı test etti, yazdı

GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ

BMW’yi ilk gördüğümde biraz şaşırmıştım. BMW’nin hatchback bir otomobil üretmesi fikri bana yabancı gelmişti. Ancak otomobili inceleyince, tasarımındaki özeni görmüş, teknik özellikleriyle de 21. yüzyılın ikinci 10 yılına hazırlık olduğunu anlamıştım. Test için yolladıklarında hayli sevindiğimi itiraf etmeliyim

Kahverengi bordo arası rengi eşsiz güzellikteydi. Biraz inceleyince onu bir cimnastikçiye benzettim. Kaslıydı ama abartılı değildi. Gücünü belli ediyordu ama gerektiği kadar. İçine girince çokmutlu oldum. Neden bilmiyorum. Oldukça geniş ve ferah içmekân insana kendini çok çok iyi hissettiriyor.

Cam tavan otomobilin içini ışıl ışıl yapıyor. BMW’nin yeni içmekân anlayışı zaten çok şık. Bir yandan Audi’yi andırıyor. Bir yandan da renk seçimleri Audi’den daha iyi görünüyor. Bilgi ekranı işlevsel. Direksiyon, son yıllarda kullanılmaya başlanan vites kolu çok şık, sportif. Koltuklar tipik BMW. Sert ama rahat. Göstergeler mükemmel. Bilmiyorumbelki de BMW’ye hayli hasta olduğumiçin, belki de ilk otomobilimbir BMW 2002 tii olduğu için bende iyi hisler uyandırıyor. Sürüş konusunda BMW’nin eline su dökebilecek sedan pek fazla yok zaten. Reklamsloganını kim bulduysa, hani şu “Ultimate drvingmachine” bence doğru bir slogan.

BMW kullanmak gerçekten keyifli. Hepsi gayet iyi yol tutmakla beraber, son yıllarda giderek sayıları artan X drive olanlar yani 4 tekerlekten çekişe sahip olanlarmükemmel. Bizimtest ettiğimiz GT de Xdrive sistemine sahipti. Bu da 3 litrelik dizel motorun torkunu yola aktarmada çok başarılı oluyordu ve otomobile müthiş bir güvenilirlik veriyordu. Dizelmotorun oldukça sessiz olduğunu, hele hele birden otomobilin dizel olduğunu anlamanınmümkün olmadığını söylememgerek. Ancakmotor ilk gaza basıldığında hafif bir nazlanıyor. Önce bir güç kaybı oluyor gibi oluyor, sonra inanılmaz bir güç tekerleklere iletilmeye başlanıyor. Bu gücü tümhız aralıklarında ve tüm viteslerde hissedebiliyorsunuz. 8 ileri şanzıman, güçlümotorla büyük bir uyumiçinde hareket ediyor ve tasarrufu üst düzeye çıkarıyor. 3 litrelik motor 2 litrelik bir dizel kadar tüketiyor. GT’yi gece sürmek de ayrı bir keyif.
Farlar mükemmel. Xenon teknolojisi giderek daha aydınlık yollar yapıyor ve bu teknolojiyi ilk kullananlardan olan BMW, gelişiminde de bu teknolojiden faydalanıyor. Frenlerin de kusursuz olduğunu, sert frenlerde bile ağır otomobillere özgü titremenin olmadığını gördüm. Çekiş kontrol sistemi de, ABS’de gerekli olmadığı zamanlarda hemen hiç devreye girmeyerek, hemgidiş hemduruş keyfini bozmuyor. BMW 5 serisinin alt yapısı üzerine inşa edilen GT, iç dizayn, sürüş keyfi ve dış görünüş olarak bence 5 serisinden daha hoş.

  Gözlerdeki Sarı Nokta Hastalığında Umut Işığı

Bagaj idare eder stoplar çok şık
GT’nin diğer BMW’lerden en büyük farkı arka görüntüsünde. Arkadan bakınca X6’nın yıkanıp çekmişi gibi. Ama doğrusu çok daha zarif ve şık. Tabii BMW için oldukça radikal bir değişiklik olduğunu da kabul etmeliyiz. Arkadaki krom çıta genelde sevmediğim bir unsur olsa da, bu otomobilin arkasına yakışmış. Stoplar özellikle gece şahane görünüyor. Arka cam yeterince görüntü vermediği için, bir de geri gidiş kamerası var. Bagaj çok büyük olmamakla beraber yükleme kolaylığı nedeniyle boyundan fazla eşya alıyor. Motora ise bakmanın âlemi yok çünkü baksanız da bir şey göremiyorsunuz. Zaten artık böyle bir keyfimiz kalmadı. Eskiden motoru açar kurcalar, bozuldu mu bir şeyler yapar, düzelince de kendimizle gurur duyardık. Artan parçaları da torpidoya tıkardık. Yeni otomobillerde motor olmasa da farkına varmayacağız. Çünkü her şeyi gizli kapaklı yapıyorlar.

Binen herkesin hayran olduğu bir otomobil
BMW’nin bir süre önce icat ettiği yeni sınıfı GT uzun bir süreden sonra Türkiye’ye de geldi. Dışarıdan görünüşüyle alışıldık BMW profilinin hayli dışında olan otomobile yandan bakanlar “Bu hangi marka?” dese de GT, önden ve arkadan bakınca tipik bir BMW. BMW’nin 21. yüzyılda başlattığı “kaslı” görüntülü sıradışı dizayn anlayışının bir ürünü. Benim çok sevdiğim ama normal müşterilerin bazen “abartılı” bulduğu X6’nın abartısız hali gibi. Üstelik de, BMW bu yeni sınfında otomobilin üzerine teknolojinin bütün nimetlerini yığmış. Aşağıda anlattığım BMW GT, birkaç gün bende kaldı ve içine binen herkesin hayranlığını topladı.

ARTILAR:
İç mekân rahatlığı
İç mekân güzelliği
Aydınlık hissi
Motor
Sürüş keyfi
Ekonomik olması

EKSİLER:
Bence çok güzel olsa da bazıları için kaba sayılabilecek kaslı hatlar
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir