Anasayfa / Haberler / Bodrum Yalıkavak, milyarder yatlarına hazır

Bodrum Yalıkavak, milyarder yatlarına hazır

Bodrum Yalıkavak, milyarder yatlarına hazır

Abramoviç ve Bili Gates gibi milyarderlerin, mega yatlarını Bodrum’un açıklarına demirleyerek bütün zamanlarını orada geçirdikleri günler sona eriyor. Profilo Grubu’na ait olan Bodrum Yalıkavak’taki marinayı Mayıs 2011’de 42 milyon dolara satın alan Palmali Grubu, 100 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin ilk mega/giga yat (40 metre üstü) marinasmı devreye alıyor.

bordum yalikavak

Son yıllarda adı sıkça duyulan Palmali Grubu, profesyonel denizcilik yapan bir şirket. Patron Azeri asıllı işadamı Mübariz Mansimov ise dünyanın en büyük beş armatöründen biri olarak gösteriliyor. Kendine ait 70 gemisi bulunan şirketin dünya denizlerinde 270 gemisi dolaşıyor. Palmali Grubu’nun ilk marina yatınmı ise geçen yıl devreye aldığı Palmarina Bodrum.

Mayıs 2011’de Profilo Grubu’ndan 42 milyon dolara Bodaım Yalıkavak’ta satın alınarak yenilenen Palmarina Bodrum; mevcut yatlara hizmet vermeye devam ederken, Türkiye’nin ilk ve tek mega/giga yat projesini de hayata geçiriyor.

Mayıs 2013’te tamamlanacak projeyle Türkiye, toplamda 710 tekne deniz bağlama kapasitesine sahip en büyük marinaya kavuşacak.

100 MİLYON DOLAR

Proje tamamlandığında, çeşitli boylardaki yelkenli ve motor yatlann yanı sıra, 69 adet 40 metre ve üzeri mega yatlara bağlama ve konaklama imkanı sağlayacak.

Çekek sahasında ise maksimum 45 metre boya kadar 150 tekneye teknik servis hizmeti de verilebilecek.

Marinanın toplam 100 milyon dolarlık yatırımla tamamlanacağını söyleyen Palmarina Genel Direktörü Levent Baktır, şu bilgileri veriyor:

“Hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırım araştumalanmız devam ediyor. Aynı konsepti her yere taşıyacağız. Önümüzdeki beş yılda 10 noktada olma hedefimiz var. Bunun yansı yurt dışında, yansı Türkiye’de olacak. Öncelikli hedefimiz Doğu Akdeniz.”

MEGA YATLAR SIRADA

Özellikle mega / giga yatlara yönelik yeni yapılanması ile gömlek değiştiren Palmarina projesi, mimar Emre Arolat’ın imzasını taşıyor. Konsep-tin oluşturulmasında Mübariz Mansi-mov ve Levent Baktır’ın da katkılan büyük. Marinanın Profilo Grubu’ndan satın alındığında 336 yat kapasitesine sahip ve yüzde 60 oranında dolu olduğunu belirten Baktır, o dönemde bağlanabilecek en büyük teknenin ise 35 metre civarında olduğunu söylüyor. Yeni proje ile bağlama kapasitesini 710’a çıkardıklannı dile getiren Baktır, şunları ekliyor:“Rus milyarder Abramoviç, Bili Gates gibi isimler 40 metre üzerindeki mega/giga yatlara sahipler. Bu sektörde geçirdiğim yıllarda bu yatların gelip açıkta demirleyip, hiçbir yere bağlayamayıp, servis botlanyla kıyıya yanaşıp bir restoranda yemek yiyip tekrar geri dönmelerine çok üzülüyordum. Çünkü böyle bir marina yoktu. Biz onlara ulaşacağız.”

CANNES’A RAKİP

Dünyada modem anlamda mari-nacılık;1930’larda Amerika, 1950’ler-de ise Avrupa’da gelişmeye başladı. Zamanla birçok ülkede marinacılık, yatçılık bir sektör haline geldi. Türkiye’de ise 1970’li yıllarda, Kuşadası, Bodrum, Kemer gibi Turban’a ait ma-rinalarla devlet ilk adımı atıldı, ilk özel marina ise 1978 yılında Çeşme’de açıldı. Ülkemiz, 8 bin kilometreden fazla sahil şeridi olmasına rağmen, yaklaşık 40 marina ve 20 bin civannda yat bağlama kapasitesiyle Akdeniz çanağında bulunan 750 marinanın ancak yüzde 5’ini oluşturabiliyor.

Ancak özel sektör son yıllarda bu alanda açılım gördüğü için yatınmla-nna hız vermiş durumda. Öyle ki Di-dim, Turgutreis, Göcek ve yurt dışında Hırvatistan’ta marina yatırımları bulunan Doğuş Grubu’nun ardından Palmali Grubu da yeni soyunduğu bu alanda yüksek standartlarda marina-cılık yapmayı hedefliyor. Dünya ma-rinacılık sektöründe Fransız Riviera-sı’nın karşısına rakip olarak Türk Rivierası’nın çıkacağı öngörüsünde bulunan Baktır, “Doğu Akdeniz Palmarina konseptine aç. Batı Akdeniz’de Monaco, Saint-Tropez, Cannes, Ma-jorca, Barselona ile bu desteği veriyor. Bizler de Türkiye niye o standartlarda hizmet veremiyor diye yola çıktık” diyor.

12 ay boyunca hizmet vermesi planlanan projenin yaşam alanında, seçkin markalardan oluşan 63 mağa-zalık çarşı bölümü ve eğlence adası olacak. ‘Oldcity’ adlı eğlence adasında; 700 metrekarelik yüzme havuzu ile Billionaire Beach, eğlencesi ile ünlü Billionaire Club, gurme İtalyan lezzetleri ile Cipriani ve plaj şıklığının adresi Billionaire Couture, yerini almış bulunuyor. Aynca Balıkçı Sait’in yanı sıra, Arjantin mutfağının prestijli temsilcisi Tango ve seçkin mücevher markası Gilan da diğer seçkin markalar arasında.

“DOĞUŞ İLE ORTAK DEĞİLİZ”

Alışveriş merkezindeki kiralık ünitelerin pazarlanmasında Doğuş Grubu ile işbirliği içinde olduklannı belirten Baktır, şu açıklamada bulunuyor: “Doğuş Grubu ile ortak olduğumuz gibi bir yanlış anlama söz konusu. Patronumuz Mübariz Mansimov ve Ferik Şahenk bey çok yakın arkadaş. Ama bir ortaklık duaımu yok. Palmarina, Palmali Grup’un bir yatınım. D-ream bize, lüks markalann shopping ayağında yardım ediyor. Beymen ile de markalar konusunda çalışıyoruz.”

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir